Vše o trávníku

Tráva v podobě louky u lesa je zjevení, na němž se krásně odpočívá, kouká do mraků i válí sudy. Zato trávník, to je rébus, který řešíme za pomoci vědy a techniky. Nemůže se sice pochlubit rosou v kornoutech kontryhele, ani čtyřlístky, zato krásně kontrastuje s výsadbou a záhony květin.

Nejzranitelnější porosty na naší planetě nejsou pralesy, ale travnaté stepi a savany. Vždyť i naše louky potřebují ke zdraví hned několik druhů mravenců, žížal, housenek motýlů okáčů, sarančí, travních hub (třeba špičky) a k tomu dostatek hmyzožravého a semenožravého ptactva. Některé luční rostliny mezi sebou soupeří o světlo a živiny, jiné naopak spolupracují. Nedivme se tedy, že trávník, to je věda.

2

Zelená plocha nepravidelných tvarů je tisíckrát zajímavější, než obdélníkový trávník.

1

Hezký a opečovávaný trávník se dočkal vylepšení v podobě ostrůvku poléhavých růžiček podél cesty ze šlapáků.

TRÁVNÍKÁŘI

Trávníkáři se mezi lidem zahradnickým dělí do dvou skupin: Jedni vyznávají zelený anglický trávník, kde sedmikráska je sprosté slovo, druzí se spokojí s tím, co jim za ta léta roste, a víc neřeší.

Ti první se musí spokojit s tím, že u nás nikdy nebude stejné klima jako v Anglii. Mohou ale zvolit k založení trávníku některou ze směsí určených pro golfová nebo jiná sportovní hřiště. Lze samozřejmě za patřičný obolus pořídit i vzrostlý travní koberec.

Příslušníci skupiny druhé mohou svůj trávník vylepšovat dosíváním travních směsí – do stínu, do sucha, zátěžových atd. Nebo jej přeměnit na květnatou louku.

3

Trávník je možné zpestřit většími kvetoucími ostrůvky lučních květin.

PROČ TRÁVNÍK?

Travnatá plocha je opravdu příjemné místo pro pobyt a pohyb. Dítě si na něm při pádu nerozbije koleno, tráva zlepšuje mikroklima, snižuje prašnost a svou zelení poskytuje odpočinek našim očím. Kromě toho svou jednolitostí umožňuje „vypíchnout“ všechny okrasné výsadby, umocňuje jejich vyznění. Zelená plocha trávníku dole, modrá plocha oblohy nahoře a mezi tím výsadby. Trávník může mít pravidelné i meandrující okraje. Při pohledu z balkónu tedy sám působí jako ozdobný geometrický prvek. Dokonce jsme viděli zahradu z čarověníků a rododendronů, celou pokrytou mulčem, kterou se vinuly dvě široké travnaté cesty – to je příklad, kdy trávník opravdu zaujme.

Trávník se může stát alternativou betonové plochy například na příjezdové cestě či na stání pro auto, jestliže použijete zatravňovací dlaždice.

KVĚTNATÁ LOUKA

Na místech, kudy příliš často nechodíte, lze místo nízce sestřiženého trávníku vytvořit kvetoucí luční porost. Musí se ale začít od Adama, tedy odstranit travní pokryv a veškeré kořeny, terén urovnat, navrstvit zeminu drnovku a pak osít prodávanou směsí. Jedni majitelé pozemku například takto vyřešili díru vzniklou po vyvrácení starého smrku.

Luční směs potřebuje čas a péči. V prvním roce vám tu ještě budou vyrůstat jednoleté plevele – je třeba sekat. Na sečení květnaté louky je ovšem alespoň v prvních letech vhodná ostrá kosa místo strunové sekačky. Za pár let rostliny zakoření tak bytelně, že jim ani sekačka neublíží. To už si ovšem mezitím práci s kosou zamilujete.

A jeden osvědčený nápad: Obyčejný trávník, ba i ten „anglický“ můžete ozvláštnit vysázením jarních a podzimních cibulovin. V době, kdy vykvetou, se tráva neseče, a do dalšího sečení se opět zatáhnou do cibulek.

4

Podle typu sekačky volíme okraje trávníku zanořené nebo vyvýšené.

ALTERNATIVY

Chcete-li ozelenit plochy těžko přístupných svahů, kde se nedá tráva sekat, můžete je zakrýt nízkými kostřavami či sveřepy. Vznikne tak step vlnící se ve větru. Nemusíte se ale omezovat jen na trávu. Dobře ji nahradí půdopokryvné jalovce nebo skalníky, pokud jim předem připravíte automatické závlahy a povrch pro jistotu zpevníte geotextilií. Podobně můžete řešit i zelené střechy. Tam lze místo trávy vysázet i rozchodníky.

Nechcete-li nechat holé ani větší stinné plochy, pokryjte je kobercem půdopokryvného kultivaru břečťanu nebo použijte porost brčálu či nitníku. Získáte bezúdržbový zelený koberec hustší, než kdybyste experimentovali se stínomilnými směsmi travin.

5

Půdopokryvné jalovce dobře zakryjí svah.

6

Travnatá cesta má žluté okraje kvůli ošetření okolí herbicidem.

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: Zdeněk Roller

Datum vydání: 21. 3. 2016

Edit: