Křesílko nebo lehátko?

Sháníte dokonalý kousek pro pohodlné lenošení na zahradě? Váháte, jestli křesílko nebo raději lehátko? A co stůl? A máte slunečník? Inspirace je připravena, barvám a vzorům se meze nekladou…

SLUNCE I DÉŠŤ

Před koupí nábytku do zahrady byste měli mít jasno, kam jej umístíte – pokud bude chráněn před povětrnostními vlivy, pak se vám možnosti výběru rozšiřují. Vybírat můžete od ratanu, přes vodní hyacint až po různé, třeba i choulostivější druhy dřeva.
V případě otevřeného nebo částečně krytého prostoru máte výběr užší – přírodní materiály jednoduše i při sebelepší péči nevydrží tak dlouho v dobré kondici, jako ty odolnější. Mezi ně patří například umělý ratan, plast, hliník, z dřevin pak akácie nebo teak.

K SEZENÍ NEBO LEŽENÍ?

  • Ke stolování je ideální spíše pevný a vyšší jídelní stůl a k němu optimální křesla nebo židle, případně i lavice, neměla by být ale příliš hluboká, abyste mohli jíst s rovnými zády.
  • Pokud preferujete spíše zahradní relaxaci, volte polohovatelné sedačky a lehátka s příjemně hlubokým sezením, abyste se mohli pohodlně natáhnout a odpočinout.

CO S NÍM V ZIMĚ?

Nejlepším řešením je uklidit nábytek do garáže nebo zahradního domku. Pokud máte nábytek z plastu, umělého ratanu nebo hliníku, stačí, když jej zakryjete plachtou. Každopádně už při výběru s promyslete, kam nábytek na zimu uschováte, případně volte stohovatelné nebo skládací kousky.

Stůl Linear Steel Table, práškově lakovaná ocel, různé barvy, 80 x 200 cm, 31 300 Kč, Muuto, designville.cz

VYBERTE SI!

UMĚLÝ RATAN

Je odolný, nevadí mu prudké změny teplot, déšť, mráz, přímé slunce, neloupe se, nebledne, snadno se udržuje. Volte určitě kvalitní, tedy i dražší kousky a před koupí se ujistěte, že má odolnou i konstrukci, tedy například z hliníku nebo kovu a ošetřenou proti korozi. Pak vydrží i desítky let.

KVALITNÍ PLAST

Hlavní výhodou je dlouhá životnost, dejte přednost „masivnímu“ plastu, který nejen dobře vypadá, ale je i odolný UV záření, zachovává si barvu, jeho údržba je snadná a vítr ho jen tak neodfoukne.

KOV

Hlavní předností je stabilita a pevnost, zároveň vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům a v případě nábytku z hliníku i nízká hmotnost nebo nenáročnost na údržbu. Další možností je dural (slitina mědi a hliníku), který je sice těžší než hliník, ale mnohem pevnější, téměř nezničitelný. Drobnou nevýhodou je, že budete potřebovat podsedáky, abyste si poleželi opravdu pohodlně.

DŘEVO

Nábytek ze dřeva se hodí do každé zahrady a je ze všech materiálů asi nejpříjemnější. Výrobky z měkkého dřeva, jako je smrk nebo borovice, je nutné pečlivě udržovat a chránit před nepříznivým počasím, naprosto nezbytné je ošetřit jej ochranným nátěrem a impregnací. Mezi odolnější dřeviny patří buk, dub, akácie, severská borovice, z exotických pak teak, eukalyptus nebo iroko.

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 27. 6. 2019

Edit: