Zastřešení bazénu: léto pokračuje

Máte pocit, že letošní léto uteklo rychleji než to minulé a vy jste skoro vůbec nevyužili bazén na zahradě? Když si k němu pořídíte zastřešení, koupací sezona může ještě týdny pokračovat.

Poslední roky to dokazují: spoléhat se na slunce a počasí se moc nedá, dokážou pěkně zkazit celou koupací sezonu. Tak zvažte, pokud už jste investovali několik desítek nebo i stovek tisíc korun do zapuštěného bazénu, zda se vám nevyplatí přidat další obnos a doplnit bazén zastřešením. Vyzrajete tak nejen na nepříznivé počasí, ale i nečistoty ve vodě a pracnou údržbu.

2

Elegantní a designové zastřešení Casablanca Infinity od firmy ALBIXON lze vyrobit i v malých rozměrech, jako je jeden modul vysoký 35 cm. Výplň tvoří čiré organické sklo, povrchová úprava konstrukce nese označení Carbon design. Cena začíná na 40 500 Kč bez DPH.

1

Přenosné zastřešení Mountfield Azuro je z lehké trubkové hliníkové slitiny pokryté speciální vysoce odolnou fólií proti UV záření. Je vhodné na stejnojmenné bazény a vyrábí se v několika rozměrech. Za nejmenší ovál velký 6,2 x 4,1 m nyní zaplatíte akční cenu 22 500 Kč.

VÍTE, PROČ INVESTOVAT DO STŘECHY?

Myslíte, že dávat několik desítek tisíc za zastřešení jenom proto, že se budete koupat o nějaký ten týden déle, jsou vyhozené peníze? Ale zastřešení vám dokáže nabídnout mnohem více. Pokud si kromě střechy pořídíte i některý z jednoduchých systémů vytápění, můžete mít teplou vodu a ideální podmínky ke koupání i půl roku. A to za mnohem méně peněz, než když budete bazén pouze ohřívat. Statistiky uvádějí, že zastřešením se sníží náklady na vytápění bazénu o celou třetinu. A je to i naopak – sezonu si prodloužíte také tehdy, když budete mít jen zastřešení bez ohřevu. Na jeho výrobu se používá komůrkový polykarbonát, který svým solárním efektem zdarma zvyšuje teplotu bazénové vody, a to o šest až deset stupňů Celsia podle velikosti a venkovních podmínek. Na méně peněz vás přijde i péče o vodu. Dovnitř nepadají nečistoty jako listí, prach či hmyz, které pak nemusíte složitě vysavačem nebo síťkami uklízet. A také se méně voda „kazí“, proto není třeba do ní přidávat tolik chemikálií a ušetříte za jejich nákup.

3

Bezpečnostní krycí plachta Aquamatic se prodává ve dvanácti základních a čtyřech designérských barvách. Cena včetně automatického zavírání je u firmy Canadiana Whirlpools od 92 800 Kč bez DPH.

4

U dalšího bezpečnostního zakrytí Canadiana Whirlpools si můžete vybrat, zda ho budete ovládat klíčkem nebo hydraulickým pohonem. Velikost určená na bazén 7 x 4 m včetně instalace do připravené šachty přijde v prvním případě na 210 000 a druhém na 115 000 Kč bez daně.

5

Snížené čtyřdílné zastřešení Mars, rozměr je 4 x 8 m, v provedení hliník a čiré plexi desky pořídíte u firmy Pyramida Plzeň od 159 900 Kč výše.

6

Pětidílní zastřešení Mars o velikosti 4×10 m, které má hliníkovou konstrukci vyplněnou polykarbonátem, nabízí Pyramida Plzeň za cenu od 147 700 Kč výše.

KDYŽ CHCETE I POSEDĚT

Téměř ideální je pak zastřešení pro rodiny s dětmi, které mají dům v satelitním městečku nebo jiné hustěji osídlené oblasti. Střecha představuje nepřekonatelný bezpečnostní prvek, který zabrání tomu, aby vám do vody omylem spadly děti či domácí zvířata. A protože dvířka bývají zamykací, nedostanou se dovnitř ani starší děti, které by mohly bazén využít jako předmět zkoumání nebo k různým experimentům. V hustě zabydlených oblastech pak určitě mnozí uvítají soukromí, které poskytuje. Zde však hodně záleží, který ze dvou základních typů si pořídíte – zda nízké nebo vysoké zastřešení. To první zakrývá hladinu a – na rozdíl třeba od zastřešení plachtami – nabízí uvnitř nezbytný prostor pro plavání, což znamená, že v nejvyšším bodě má zpravidla výšku kolem jednoho metru. To stačí, abyste pohodlně do bazénu vstoupili po schůdkách a v klidu a naprostém soukromí si zaplavali za jakéhokoli počasí. Navíc v zahradě moc „netrčí“, neruší okolí a působí poměrně nenápadně. Pokud se u vás stal bazén centrem dění a na lehátku vedle něj jste strávili celé léto a rády zde poseděly i návštěvy, zvažte, zda se vám nevyplatí investovat více peněz a zvolit podchozí, tedy vysoké zastřešení, pod kterým si můžete udělat i malý relaxační koutek. Toto zastřešení se liší od předchozího typu především výškou, která má dva až tři metry. Jen na vás pak záleží, jaký bude mít tvar a jestli zvolíte takovou šířku – ta se běžně počítá na metry – , aby posezení mohlo být pouze po jedné straně nebo obou. Ale počítejte s tím, že během krásných letních dnů vám bude jedno, jakou střechu na bazénu máte. V tom období oceníte něco jiného: aby jednotlivé segmenty bylo možné maximálně zasunout pod sebe a odvézt buď na okraj, nebo ideálně zcela mimo vodní plochu. Je přece škoda plavat pod střechou, když svítí slunce.

7

Bezpečnostní lamelové krytí ocení v domácnostech s dětmi a domácími zvířaty. Velkou výhodou je dlouhá životnost zakrytí lamelami PVC a estetický pohled na bazén i jeho okolí. Bazén o velikosti 4 x 8 m vás přijde včetně elektronického ovládání a trojvypínače u firmy TAPI plus zhruba na 150 000 Kč.

12

Bezkolejnicové zastřešení Klasik No-Line se dá vyrobit už ve velikosti od jednoho modulu a výšky 60 cm. Výplň tvoří čiré organické sklo a polykarbonát, povrchová úprava konstrukce je bílá. Cena k doptání u firmy ALBIXON, závisí na specifikaci a rozměrech.

JAKÝ TYP ZVOLIT

Zastřešení bazénů se dělí na dvě základní skupiny – kolejnicové a bezkolejnicové. V prvním případě, jak napovídá název, se jednotlivé segmenty pohybují na kolejničkách vyrobených z odolné hliníkové slitiny. Právě odolnost je u tohoto materiálu důležitá, protože zajistí nejen dlouhou životnost zastřešení, ale především bezproblémovou funkčnost. To znamená, že pohybovat okny je jednoduché a nevyžaduje to žádnou extra sílu, zpravidla to zvládnou i děti. Jenže někdo může mít s kolejnicemi potíže – bojíte se, že se v nich bude usazovat listí nebo děti do nich nastrkají hračky, které nepůjdou vyndat? Pak si pořiďte bezkolejnicový systém. V tomto případě se segmenty pohybují po odolných kolečkách a zastřešení je zakotveno do okolní dlažby pomocí speciálních úchytek. Důležitá je zde i vysoká tuhost oblouku, která nepotřebuje žádné další podpěry, a přesto odolává nástrahám počasí. Těsnicí gumy mezi jednotlivými posuvnými díly spolu s kartáčky zamezují vniknutí listí a dalších nečistot do bazénu. Levnější variantou, někdy se mu říká zastřešení „na zkoušku“, je to přenosné. Skládá se z lehké konstrukce z hliníkové slitiny a krycí textilie, A S 8 velice pevné PVC tkaniny, jaká se používá například na výrobu kamionových plachet. Vydrží i značnou nepřízeň počasí, liják nebo vítr. Přenosné zastřešení se hodí jak pro velké zapuštění, tak menší nadzemní bazény. K jeho výhodám patří i rychlá montáž a demontáž, velice podobná stavbě stanu. Konstrukci postavíte, přehodíte přes ni plachtu, kterou ke konstrukci snadno přichytíte, patky konstrukce pak ukotvíte do země. Přenosné zastřešení lze také otevřít ze všech stran, nemusíte se tak řídit umístěním schůdků či bazénu samotného.

13

Podchozí bezkolejnicové zastřešení firmy Bazény Desjoyaux s výškou minimálně 180 cm umožňuje v bazénu nejen pohodlně plavat, ale i trávit čas v jeho blízkosti bez odsunutí zastřešení. Vyrábí se v jakýchkoli rozměrech, standardně se dodává se dvěma posuvnými dveřmi v čelech zastřešení. Cena je 12 000 Kč/m2 bez DPH.

14

Obloukové bezkolejnicové zastřešení je v nabídce firmy Bazény Desjoyaux ve dvou variantách: pro bazény s rozměry 8 x 4 m se skládá z pěti elementů s výškou 1 až 1,25 m. Pro bazény s rozměry 10 x 5 m je elementů šest s výškou 1 až 1,5 m. Cena toho prvního činí 289 000 Kč, druhé pořídíte za 374 600 Kč bez DPH.

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 5. 9. 2016

Edit: