Kouzelné traviny

7

Vysoký bezkolenec rákosovitý pochází i z naší přírody. Zahradníci vyšlechtili několik jeho odrůd.

Nejmilejšími společníky travin jsou voda, vítr a modré nebe. Na jaře působí čarovně, v zimě mysticky. Vyhlášenými kráskami jsou metlice, kostřava, orobinec, ovsíř, ozdobnice a dochan.

Trávy a traviny by měly být součástí každého okrasného záhonu. Počítají s nimi tvůrci japonských zahrad, majitelé skalek i rybníčků i majitelé kamenných dvorků. Barevným trvalkám vytvářejí perfektní pozadí a zmírňují příliš křiklavé kontrasty. Nevšedním a efektním dojmem působí záhon tvořený pouze travami a travinami.

2

Kortaderie neboli pampová tráva vytváří opravdu úctyhodně vysoké trsy.

1

Na zimu se trsy ozdobnice svazují, aby je nepolámal vítr a sníh a aby se mohly snáze naráz odstranit.

OBŘI A TRPASLÍCI
Trávy umějí ozvláštnit jakýkoliv, i sebemenší prostor. Vybírat můžeme z široké škály: od těch nejnižších, dvaceticentimetrových drobečků až po třímetrové obry. Zajímavostí jsou trávy vícebarevné, včetně příčně i podélně pruhované. Traviny obstojí ve skupinách i samostatně, v popředí i v pozadí. Nádherně působí v podzimních barvách v kombinaci s kvetoucími stepními či prérijními rostlinami – třeba s třapatkami, hvězdnicemi a lnem. Ke skupinové výsadbě se hodí moskytka něžná, třtina diamantová, proso prutnaté či dochan psárkovitý. Mimořádně půvabné jsou vytrvalé trávy a traviny jako slunomilný, časně kvetoucí kavyl péřovitý s dlouhými stříbrobílými osinami a moskytka něžná s nápadnými vodorovně odstávajícími klásky. Částečně stálezelená metlice trsnatá zase zaujme jemnými, tmavě zlatohnědými latami. Zajímavou trávou prospívající ve světlém stínu je plochoklasec širolistý, jehož květy připomínají ploštici. Něžná srdíčkovitá květenství má vytrvalá třeslice prostřední. Přizpůsobivou travinou do stínu, ale i na přímé slunce je ostřice Grayova, která tvoří zajímavé ostnité paličky vhodné na sušení. Kromě vytrvalých trav můžeme osázet zahradu také travními letničkami: třeslicí největší, ječmenem hřivnatým nebo známou sametovkou zaječím ocáskem. Jejich semena lze zakoupit samostatně nebo ve směsi s jinými travinami pro výsev na záhony.

3

Dochan, zvaný také vousatec, po celé léto září na sluníčku svými dlouhými osinami.

Druhy trav 
1 – Trávy s nadzemními výběžky, z nichž vznikají nové trsy. Zástupcem této skupiny je bizoní tráva. Tyto trávy se hodí na svahy, kde zpevňují půdu. 
2 – Trávy s podzemními výběžky se rozrůstají plošně prostřednictvím jednotlivých stébel. Tyto trávy reprezentuje lesknice, listoklasec a mnoho mokřadních trav. 
3 – Trsnaté trávy se hodí na květinové záhony a mezi růže. Do této skupiny patří například ostřice, třtina, a kostřava.

4

Třtiny zdobí svými latami jemných klásků, ale rády utíkají ze záhonů.

EXTRAVAGANTNÍ TRÁVY 
Výstředníkem mezi travinami je červený lalang válcovitý či ostřice Buchananova či rákosík japonský se žlutě panašovanými převislými listy. Ozdobnice čínská má příčně žlutě pruhované listy a její barevné trsy poskytují rozvolněný stín mnoha trvalkám. Neobyčejně zbarvené je i proso prutnaté, jehož konce listů se vybarvují vínově či výrazně modrozeleně. Stinné partie zahrady ozvláštní ostřice s bíle lemovanými listy.

Při dobré péči vábí trávy pozornost zejména na podzim – proslulá dekorativností květenství a překrásně zbarvenými listy je ozdobnice čili tzv. čínský rákos. V kombinaci s trvalkami jsou okrasné trávy jedním z posledních vrcholů doznívající zahradní sezony.

OBŘÍ TRÁVY
Zajímavou skupinou jsou traviny dorůstající výšky až tří metrů. Jejich rozměry je předurčují k využití pro větší zahrady. Neznámějšími obry jsou třtina, kortaderie, ovsíř stříbrný, ozdobnice, proso a bezkolenec modrý.

5

Proso prutnaté pochází ze Severní Ameriky.

6

Poháňku ježatou většina lidí zná pod výstižným názvem zaječí ocásek.

CO POTŘEBUJE TRÁVA 
Dostatek slunce a propustnou půdu. Třtina, metlice, ostřice, kostřava medvědí kožich, ozdobnice, bezkolenec a pěchava snesou i přistíněná stanoviště. Ostřice, metlice a bezkolenec mají rády blízkost vody či vlhčí stanoviště. Suché stanoviště naopak vyžaduje zaječí ocásek, ostřice horská, kostřava sivá, ovsíř stříbrný, strdivka brvitá a sedmihradská. Pampová tráva nesnáší zimní vlhkost a déletrvající mrazy, a proto potřebuje zimovat společně s nádobovými rostlinami v chladné a tmavé místnosti chráněné proti mrazu.

 

Foto: Zdeněk Roller

Datum vydání: 28. 7. 2015

Edit: