DOMKY A PŘÍSTŘEŠKY na zahradě

Altány, pergoly, domky na nářadí. Stavby malé velikostí, ale nikoli významem. Poskytují klid a bezpečné spočinutí vám, vašim blízkým nebo vašim zahradním pomocníkům.

Altán s ocelovým rámem je na rovném terénu stabilní, kvalitní textilní střecha má vysokou odolnost vůči dešti a slunci. Rozměry 296 x 296 x 275 cm, akční cena 5 990 Kč. foto: Mountfield

Mohou zdobit i pomáhat. Před jejich koupí je dobré vědět, k čemu mají sloužit především. Protože od velikosti, kvality a množství funkcí v zahradě se odvíjí jejich cena. A rozdíl rozhodně není ve stokorunách…

Dřevěná besídka pro 8 osob vyžaduje větší prostor, ale odměnou vám bude rajské posezení. Síť pro popínavé rostliny umožní dokonalé splynutí se zahradou. foto: Vetas.

ALTÁNY A PERGOLY

Zahradní altány a další přístřešky se vyrábějí nejčastěji z masivního dřeva (smrk či borovice), ale pokud chcete levnější variantu, mohou mít i textilní střechu na více či méně masivní konstrukci z kovu nebo plastu. Lehčí konstrukce vám vedle příznivé ceny nabídne i další výhody: Dá se snadno a rychle instalovat, případně operativně přenést na jiné místo. Důležité je, aby textilní střecha byla prodyšná – zvláště v případě, že má altán také uzavíratelné stěny. Ty se vám mohou hodit na větrném místě nebo při náhlé změně počasí jako ochrana před hnaným deštěm. Nechceteli altán, můžete zvolit rozsahem menší a zpravidla subtilnější pergolu, která může sloužit jako opora pro popínavé rostliny a dá se rovněž zastřešit. Jako ochrana před sluncem u nezastřešené pergoly vám může posloužit textilní baldachýn nebo rákosové rošty. Pergola dokáže také vytvořit elegantní hraniční pásmo mezi užitkovou a okrasnou zahradou. Pokud máte malý pozemek a jde vám přednostně o pobytovou funkci, téměř totéž jako altán či pergola vám nabídne zastřešení terasy. Svým způsobem nabízí dokonce víc: plynulé rozšíření obytného prostoru, který můžete spokojeně využívat od jara až do pozdního podzimu.

Dřevěný altán Sedlo v půdorysném rozměru 230 x 370 cm. Lehká střecha z asfaltových šindelů s oplechováním, okapy a svody. Záruka 5 let, cena 52 078 Kč. foto: Delta Svratka.

NÁŘAĎOVÉ DOMKY

Zahradní domky na nářadí se vyrábějí nejčastěji z kovu (pozinkovaný ocelový plech nebo o trochu levnější hliník), plastu (mrazuvzdorný bezúdržbový polyethylen) či masivního dřeva (zpravidla smrkové). Jednotlivé materiály se dost zásadně liší jak svým vzhledem a vlastnostmi, tak i cenou (viz rámeček). Pro dobrý nákup však mohou být podstatné i rozměry: Zejména produkty dodávané na český trh z Asie mívají malou výšku, což je nejen nepohodlné pro váš vstup dovnitř, ale může to být i limitující pro uložení běžného zahradního nářadí (výška násady hrábí či lopaty). Náš základní cenový přehled se proto orientuje spíše na výrobky tuzemské či západní provenience.

Masivní dřevěná pergola zastřešuje terasu rodinného domu a zvětšuje tím jeho obytný prostor. V sortimentu fi rmy jsou i altány a zahradní domky. foto: Guttulla.


Domky na nářadí – materiál a cena

  • Velkou škálu rozměrů, kvality i ceny nabízejí zahradní domky z plastu: Jejich cena na českém trhu začíná těsně nad hranicí 5 000 korun. Za tuto cenu ovšem můžete mít pouze to nejzákladnější hobby provedení, tedy stavebnici domečku na půdorysu přibližně 1 x 1 metr, která váží kolem 30 kg a na místě si ji sami smontujete. Záruka na stavebnici je 2 roky. Na opačném pólu stojí prostorné plastové domky na půdorysu 3,5 x 3,5 metru, s dvojitými stěnami, desetinásobnou hmotností, kompletní montáží na míru a zárukou 10 let, kde snadno překročíte cenu 100 000 Kč.
  • Menší rozptyl cen mají kovové domky na nářadí: od 5 000 do 50 000 Kč. Pokud ovšem chcete domek pevně ukotvit do terénu, potřebujete dokoupit ještě kotvicí sadu a podlahovou základnu, což vám domek nejmenšího rozměru prodraží o 2 500 Kč. Díky tenké plechové konstrukci bývá vnitřní prostor kovových domků o něco větší než u plastových, hmotnost materiálu je naopak menší. Záruka proti prorezavění může být i u základní verze 10 let. Suma sumárum: Kov vychází zpravidla levněji!
  • Dřevěné domky na nářadí mívají spodní hranici posazenou o něco výše (cca 7 000 Kč), horní hranice může atakovat i 100 000 Kč (za stejnou cenu ovšem už pořídíte i zahradní chatku k obývání). Podlaha často nebývá součástí dodávky, ale dá se doobjednat. Pokud chcete šetřit, můžete mít levné podesty z dřevěných latí. Pokud vám záleží na kvalitě, lze zvolit i podstatně dražší, ale trvanlivý kompozitní dřevoplast WPC. Chceteli kompletní dodávku s montáží, připočítejte k ceně nejméně 7 tisíc, u velkého domku až dvojnásobek.

Zahradní domek Mikka má dřevěné stěny tloušťky 19 mm, podlahový sokl 1,8 x 2 metry a vnější rozměry 228 x 238 x 222 cm. Cena 11 990 Kč. foto: Bauhaus.

 

Rozměrný celodřevěný zahradní domek na nářadí NaturHouse S12 s citlivě vsazenými pevnými dveřmi, oknem a plochou střechou. Rozměr 5 x 2,5 m, standardní cena 80 900 Kč bez DPH. foto: NaturHouse.

 

Plastový zahradní domek Keter Manor 4 x 3 v šedé barvě. Bezúdržbový, vysoce odolný, s kovovými výztužemi. Široké dveře, větrací průduchy a zvýšená podlaha. Rozměry 128 x 94 x 196 cm. Cena 5 300 Kč. foto: Alza.

 

 

Text: Vít Straňák, foto: se svolením firem Mountfield, Vetas, Delta Svratka, Guttulla, Bauhaus, NaturHouse, Alza.

Datum vydání: 29. 4. 2021

Edit: