Relaxujte v zeleni

Zahrada se již před delší dobou proměnila v další obytnou místnost pod širým nebem. Zařizujte ji s rozmyslem, ale zato stylově.

Atraktivní set Malediven, složený z venkovní pohovky a dvou křesel, zdobí geometrický vzor. 124 990 Kč, foto Hartman

Aktivní i pasivní odpočinek v dnešní hektické době potřebuje každý a zahrada, která nás obklopuje, má viditelně blahodárný vliv na naše smysly. Proto k zařizování terasy nebo venkovní pergoly přistupujte s podobnou zodpovědností jako při výběru nábytku do obýváku. Příliš se nevyplatí sáhnout po první zahradní sestavě, kterou objevíte v akci v supermarketu. Rozmyslete si hlavně účel, k němuž budete venkovní sezení nejčastěji používat. Potřebujete především jídelní židle pro víkendové rodinné obědy nebo raději lehátka či denní postel na odpolední siestu? Hodí se vám velká rohová pohovka či sedací souprava na prostornou terasu? Možná nejlépe využijete modulový typ, který lze sestavit z několika dílů a snáze tak docílíte požadované velikosti. Podstatné je i to, zda vybíráte soupravu k moderní novostavbě, nebo stylové vilce z minulého století s historizujícími prvky.

 

Zahradní série Parklife zahrnuje stůl, židli či křeslo, které se dají po použití složit. Od 2 490 Kč, foto Butlers

 

Odolné materiály

Venkovní nábytek je vystaven intenzivnímu působení povětrnosti a UV záření, musí toho proto vydržet mnohem víc než ten interiérový. Renomovaní výrobci dnes nabízejí odolné a vkusné typy z různých materiálů a stačí si vybrat ten, který vám nejlépe vyhovuje. U nás patří k nejčastěji používaným sestavy z umělého ratanu, dále kovové (převážně z hliníku), plastové nebo dřevěné. K nejrozšířenějším a také cenově dostupným druhům patří nábytek s výpletem ze syntetického ratanu. Je takřka bezúdržbový a pokud zvolíte kvalitní, dobře odolává nejen vlivu povětrnosti, ale i slunečních paprsků. U objemnějších souprav však po sezoně nezapomeňte na potřebný úložný prostor. Pokud dáváte přednost dřevěnému nábytku, vsaďte na exotické dřeviny, jako je teak, akácie nebo eukalyptus. Počítejte však s tím, že jde o poněkud dražší záležitost a také o přírodní materiál, který pobytem venku časem zešedne. Chcete li, aby si udržel původní zlatavý odstín, je třeba ho pravidelně ošetřovat speciálním olejem. V nabídce dřevěného nábytku lze najít i praktické skládací sestavy.

Křesílko Yoda, které navrhl filipínský designér Kenneth Cobonpue, je dostupné v řadě barev. 35 937 Kč, foto Dušek Decor

 

Pohodlné sestavy

Nábytek z plastu zahrnuje i řadu designových kousků, do exteriéru je však důležité vybírat kvalitní typy odolné vůči UV záření, které po čase nezkřehnou, nepopraskají nebo nezmění barvu. Mezi rozšířené typy patří také nábytek ze slitiny hliníku, přesněji duralu. Jeho výhodou je velká tvrdost a zároveň pružnost rámů, možnost tvarování a nízká hmotnost dovolující snadnou manipulaci. Tento materiál nekoroduje ani se na slunci nerozpaluje a nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Oblíbené jsou také sedací soupravy s odolným textilním potahem, ty jsou ale nejnákladnější a prostorově nejnáročnější.


na balkon a terasu

I menší balkon, lodžie nebo terasa se může proměnit ve vysněnou oázu odpočinku. Vybavte je pohodlnými židlemi, závěsným křeslem, příručním stolkem a doplňte slunečníkem – existují i typy s lichoběžníkovou plachtou určené ke stěně. Pak ještě přidejte květináče se vzrostlými palmami, truhlíky osázejte pestrými letničkami a příjemné posezení s partnerem nebo přáteli je připraveno. Balkon může před všetečnými pohledy ochránit ještě boční textilní plachta nebo dřevěná konstrukce s popínavými rostlinami.

Skládací stolek o velikosti 57 × 40 × 63,5 cm z kvalitního akátového dřeva je k dostání také v bílé barvě. 1 790 Kč, foto Butlers


 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Hartman, Butlers, Dušek Decor, JV Pohoda, Ikea, Asko, Alax, Bonami, La Home, Tchibo, Designový nábytek, Westwingnow, DecoDoma

Datum vydání: 12. 7. 2022

Edit: