Zelená oáza po celý rok

Bougainvillea glabra

Bougainvillea glabra – popínavý keř původem z Brazílie. V zimní zahradě mu svědčí světlé stanoviště. Foto: Shutterstock

Možnost těšit se z rostlin rozličných druhů po celý rok bývá jedním z důvodů, proč majitelé domů zimní zahradu budují. Ale jako zimní zahradu můžete využít i zasklenou lodžii či balkon. Aby vás zeleň těšila skutečně od ledna do prosince, je potřeba rostliny vybírat s ohledem na podmínky panující v zimní zahradě.

Zimní zahrada jako nedílná součást interiéru se stejnou tepelnou pohodou jako například v obývacím pokoji? Nebo příjemné zpestření od jara do podzimu, kde je v zimních měsících chladno až mrazivo? Rozhodující pro výběr rostlin jsou minimální teploty, jaké zde panují během nocí v chladném období roku.

banánovník

Do zimních zahrad s tropickým klimatem jsou častou volbou banánovníky. Foto: Shutterstock

Tropické druhy rostlin v zimní zahradě

Zahrada s teplotami 18 až 23 stupňů Celsia „ubytuje“ pokojové rostliny, kterým se dobře daří i v jiných místnostech. Pokud jste schopni zajistit také dostatečnou vlhkost vzduchu a zároveň potřebné zastínění, lze vybírat mezi tropickými druhy rostlin. K oblíbeným patří banánovníky, fíkovníky malolisté, zederach hladký i různé druhy bauhinie. Prospívat zde bude monstera, orchideje, anturium, fíkus, ananasovník, diefenbachie, šáchor, kávovník arabský, alokázie i mnoho druhů palem.

Monstera

Monstera – tato pokojová rostlina miluje jasné rozptýlené světlo bez přímých slunečních paprsků a vysokou vzdušnou vlhkost. Foto: Shutterstock

Méně znamená více

Do prostoru zimní zahrady stačí umístit dvě tři hlavní rostliny – malé stromy, které mohou také vytvářet stín nad posezením. Stěnu sousedící s obytnou částí domu může zdobit některý z popínavých druhů. Dejte jen pozor, aby vám bujná vegetace nezastínila výhled ze zimní zahrady do okolí a také aby nezabránila (zejména u popínavek) vstupu slunečních paprsků. O rostliny se podle toho starejte.

Datlovník pravý

Datlovník pravý (Phoenix dactylifera) je známý a hojně pěstovaný druh palmy. Vyžaduje velmi mírnou zálivku a slunné stanoviště. Přes zimu potřebuje teploty kolem 10 °C. Foto: Shutterstock

Rostliny do zimních zahrad s mírným klimatem

V prostorách, kde je zachován přirozený teplotní rytmus – kde se v rámci roku střídají teplejší a chladnější období, se daří subtropickým rostlinámNeklesá-li v zimní zahradě ani v zimě teplota pod 15 stupňů Celsia, pak do ní můžete umístit agáve, datlovník, dracénu, ibišek, juku, palmy.

Agáve

Agáve patří mezi sukulentní rostliny původem z amerického kontinentu. Foto: Shutterstock

Teploty mezi 10 a 15 °C vyhovují rostlinám, jakými jsou gardénie, araukárie, strelície, popínavá mučenka… Do zimních zahrad, kde panují i v zimě teploty ještě nižší, ale nad 5 °C, můžete vybírat mezi jihoafrickými a jihoamerickými druhy, dařit se tu bude například blahokeři, jasmínu mnohokvětému či mangovníku.

bambus

Stálezelené bambusy rychle rostou, svědčí jim dostatek vláhy a světla a místo chráněné před větrem. Foto: Shutterstock

Rostliny do nevytápěné zimní zahrady

Do prostoru zimní zahrady, kterou přes zimu nevytápíte a kde se teploty pohybují kolem nuly, se hodí rostliny původem z východní Asie (kamélie, bambusy), dále středomořské rostliny, které snesou nízké teploty, ale je potřeba je v zimě chránit. Mezi ně patří olivovníky, smokvoně, agáve, granátovníky, vavříny

Ficus benjamina

Ficus benjamina – oblíbená rostlina vhodná do prostor s vyššími teplotami. Foto: Shutterstock

Osvědčený hit – fíkus

Tato rostlina patří k velmi oblíbeným a zároveň je nenáročná na péči. Existují stovky druhů, stromovité, keřovité či převislé, v českých domácnostech a prostorách zimních zahrad se ale nejčastěji objevují dva druhy velkolisté Ficus elastica a Ficus lyrata, z drobnolistých Ficus benjamina a převislý druh Ficus pumila. Ideálními podmínkami pro pěstování fíkusů jsou rozptýlené světlo, přiměřená zálivka a vyšší vlhkost ovzduší. Nesvědčí jim přímé sluneční paprsky.

Text: Kateřina Nová
Foto: Shutterstock

Datum vydání: 7. 4. 2024

Edit: