Omítka nebo obklad?

Tuto otázku si může klást dřevostavba, stejně jako dům zděný. Jen musí korespondovat s vlastnostmi toho, co bude skrývat, chránit a zdobit. Proto je potřeba mít o ní jasno včas, byť je realizována jako poslední.

Správněji bychom se měli ptát, zda bude fasáda kontaktní, nebo provětrávaná. Jako konečná vrstva obvodové stěny má zásadní vliv na její průvzdušnost. Nesmí být příčinou toho, aby v konstrukci kondenzovala vlhkost. Z tohoto pohledu to mají snazší provětrávané fasády. U nich je mezi finální vrstvou a obvodovým pláštěm vzduchová mezera, v níž dochází k proudění vzduchu a odvádění vlhkosti. Díky tomu je možné zvolit obklad z jakéhokoli materiálu, i neprodyšného. U kontaktních systémů, kde je fasádní vrstva pevně spojena se stěnou, je nutné pečlivě střežit skladbu obvodového pláště. Obvykle jsou však méně nákladné.

Minerální tenkovrstvá omítka Baumit NanoporTop je vysoce paropropustná, zvláště odolná vůči znečištění. Lze ji použít samostatně nebo jako finální vrstvu kontaktního zateplovacího systému Baumit open, který se díky fasádním deskám Baumit openReflect vyznačuje vysokou prodyšností. baumit.cz

Ač se to možná nezdá, i omítku je možné aplikovat u provětrávaných fasád, a to na stavební desky, které tvoří základ pláště provětrávané fasády. Obdobně například keramický obklad lze aplikovat lepením nebo zavěšením.
Takže odpověď na úvodní otázku zní: Vyberte si, co se vám líbí. A je na projektantovi, aby navrhl řešení, které bude správně fungovat v celé koncepci domu.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 13. 5. 2019

Edit: