Nízkoenergetický, pasivní, aktivní...

Víte, že podle celosvětových statistických údajů „spolykají“ budovy až 40 % veškeré vyrobené energie? Bez ohledu na to, jaký průvan taková spotřeba dělá v našich peněženkách, je to opravdu pádný argument pro výstavbu domů s energeticky úsporným provozem.

Jen v terminologii je trochu zmatek. U nás se běžně používají pojmy nízkoenergetický dům (NED) a energeticky pasivní dům (EPD), občas se „šermuje“ také s názvy nulový dům nebo aktivní dům. Evropská směrnice EPBD II operuje s pojmem „budova s téměř nulovou spotřebou energie“, který je pro nás klíčový: Od roku 2020 by se totiž na území EU měly stavět výhradně domy s téměř nulovou spotřebou energie.

PASIVNÍ. Bydlení podle představ i rozpočtu, s ohledem na vaše možnosti, je dosažitelné. Nevěříte?Zkuste se zeptat v Ytongu. Energeticky pasivní dům v Hamrech nad Sázavou. Foto Xella.

 

Čísla a normy

Základní energetická klasifikace budov je podle roční měrné potřeby tepla na vytápění, která je vztažena na metr čtvereční podlahové plochy (kWh/m2.rok). U starší zástavby v ČR činí tato hodnota přibližně 200 kWh/m2.rok, u nedávno dokončených novostaveb je zhruba poloviční. Jako hranice nízkoenergetického domu se podle přísné české normy uvádí měrná potřeba tepla na vytápění 50 kWh/m2.rok (v Německu stačí 70 kWh/m2.rok), hranicí pasivního domu je u nás 15 kWh/ m2.rok. Někde okolo této hodnoty se zřejmě bude pohybovat rovněž pro nás aktuální úroveň „budovy s téměř nulovou spotřebou energie“. Tento evropský pojem je totiž zatím formulován obecně s tím, že přesnou definici a číselnou úroveň si stanoví každý členský stát EU sám s přihlédnutím k místním podmínkám.

ZELENÉ BYTY. Nízkoenergetický projekt Koivu Zličín v Praze: 11 domů, 164 moderních bytů, kolaudace 1. etapy na podzim 2017. Koivu znamená finsky „bříza“. Foto YIT.

 

Aktivní trend

Precizním zateplováním budov se lze přiblížit až k hranici tzv. nulového domu (5 kWh/m2.rok). Dnešní trend se však ubírá trochu jiným směrem. Nebazíruje slepě na číslech, netrvá na jednostranném přístupu utěsňování „obálky budovy“. Staví na tom, jak se dům chová ve své celkové energetické bilanci vůči okolí. Tak vznikl koncept aktivního domu, který klade důraz na zdravý životní styl (denní světlo, čerstvý vzduch) a předpokládá, že dům sám z přírodních zdrojů vytvoří nebo načerpá nejméně tolik energie, kolik spotřebuje na svůj provoz. Z hlediska stavebního řešení se aktivní domy zpravidla neliší od pasivních. Hojně však využívají fotovoltaické systémy a energii větru nebo vody. Jsou šetrné vůči přírodě i vůči svým uživatelům. První certifikovaný aktivní dům na světě – Centennial Park Residence na předměstí Toronta – vám představujeme fotograficky.

CHYTRÉ BYDLENÍ. Pražský projekt SMART byty Nové Butovice – nízkoenergetické bydlení ve vysokém standardu, které nabízí inteligentní technologie. Foto Trigema.

 

Trocha inspirace

Také další snímky energeticky vysoce efektivních rodinných domů (už výhradně tuzemských) nebo materiálů pro jejich výstavbu vám mohou posloužit jako inspirace. Před stavbou či rekonstrukcí se můžete inspirovat rovněž na 5. ročníku veletrhu For Pasiv, který proběhne od 9. do 11. února 2017 na pražském výstavišti v Letňanech. V rámci veletrhu budou vyhlášeny i výsledky soutěže Pasivní dům roku 2016.

AKTIVNÍ.. Dům se vyznačuje nejen minimální ztrátou energie a ekologickým přístupem, ale také zdravým vnitřním klimatem a skutečně komfortním prosvětlením obytného interiéru. Foto VELUX.

 

Foto VELUX.

 

Text: Vít Straňák; Foto: se souhlasem firem Xella, YIT, Trigema, VELUX, Crescon, JRD


Znaky pasivního domu

• Stavba je dokonale energeticky efektivní: Obvodové konstrukce mají součinitel prostupu tepla kolem 0,10 W/m2 K, zasklení od 0,6 do 0,75 W/m2 K. Velmi nízká průvzdušnost objektu, vysoká propustnost slunečního záření zasklením.
• Pro větrání používá zásadně vzduchotechniku s rekuperací tepla, k přípravě teplé užitkové vody akumulační zásobníky se solárním ohřevem.
• Výsledkem tohoto řešení jsou extrémně nízké náklady na vytápění, stálý přísun čerstvého vzduchu bez průvanu a tepelná pohoda v zimě i v létě.

V PARKU. Pětipodlažní nízkoenergetický projekt Park Rokytka v Praze – Vysočanech. Nabízí zeleň i dostatek světla. Foto Crescon.


Znaky aktivního domu

• Jeho vnitřní klima s bohatým prosvětlením podporuje zdraví a pocit pohody.
• Nabízí velmi dobrou kvalitu vzduchu, uspokojivé tepelné klima a vizuální i akustické pohodlí.
• Regulace optimálního klimatu je snadná na ovládání, což zároveň povzbuzuje zodpovědné chování uživatelů při šetrném provozu.
• Je přinejmenším stejně energeticky efektivní jako pasivní dům.
• Zbytek energie na provoz objektu (spotřebiče, osvětlení, dohřev vody, popř. dotápění či chlazení) zajišťuje z vlastních zdrojů.
• Je postaven z ekologických (recyklovatelných) materiálů a vykazuje minimální dopad na životní prostředí.

 


Dřevostavby s téměř nulovou spotřebou energie

• Ideální pro výstavbu energeticky úsporného rodinného domu je technologie montované dřevostavby, kterou bylo až doposud u nás postaveno nejvíce energeticky pasivních domů.
• Jediné zásadní riziko spočívá ve výběru kvalitního dodavatele. Výrobců montovaných dřevostaveb je u nás totiž opravdu přehršel a jejich kvalita se může dost zásadně lišit.
• Co lze poradit? Nevybírejte podle nejnižší ceny! S volbou kvalitního dodavatele vám ochotně poradí profesní Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).
• ADMD je nezávislým sdružením, jehož základním úkolem je zabezpečení kvality staveb na bázi dřeva prostřednictvím přísné certifikace podle Dokumentu národní kvality (DNK).
• Všichni členové ADMD dobrovolně podstupují tuto certifikaci pro neustálé zlepšování parametrů staveb a zvyšování jejich kvality ve prospěch zákazníka. Více na www.admd.cz.

Datum vydání: 18. 10. 2021

Edit: