Život pod plachtami

Chata na břehu rybníka je snem nejednoho vášnivého rybáře. Tu zdejší před zraky náhodných kolemjdoucích ukrývá bílé plachtoví, které zároveň plní funkci netradičně pojaté střechy.

Bývalá zásobárna vody, která od počátku minulého století sloužila nejprve průmyslovým objektům v Humpolci a později byla využívána jako požární nádrž, se na přelomu tisíciletí proměnila v typický rybník se vším, co k němu patří. Kromě vzrostlých dubů na hrázi, jejichž větve vám za větrného počasí šumí nad hlavou, tu najdete i romantické rákosí, vodní hladinu sem tam zčeří ploutev některého z obyvatel zdejšího vodního království. Na severním břehu pak můžete obdivovat zajímavý objekt – zcela originálně pojatou chatu, která se už na první pohled vymyká všem klasickým představám o rekreačním bydlení.

NEJEN ZAHRADNÍ ALTÁN

Vlastního návrhu nevelké stavby se zhostil ateliér OK Plan Architects. Přání majitelů vybudovat sezónní objekt pro jednu až dvě osoby, zato však s veškerým potřebným sociálním zázemím i s možností pohodlného spaní, pojali architekti vskutku po svém. Výsledkem je chata netradičního tvaru i prostorového uspořádání, která nabízí poetický výhled na vodní hladinu a zároveň dokáže majitelům poskytnout dokonalé pohodlí za každého počasí.

HLADINA NA DOSAH

Původní zahradní domek s půdorysem ve tvaru obdélníku je velký přibližně 12 x 3,5 metru a dosahuje výšky kolem 5,5 m. Tvoří jej dvě části – vstupní, která se nachází na níže položené úrovni, a obytná, ta je ve stejné výšce jako hladina místního rybníka. Vstupní nabízí základní zázemí: sociální zařízení, ložnici se dvěma lůžky a praktický sklad na všechny nezbytnosti. Vystoupáte-li po několika schodech do centrálního obytného prostoru v zadní části stavby, ocitnete se v plně vybavené kuchyni s jídelním stolkem a několika židlemi, odkud se můžete přes prosklenou stěnu zároveň kochat pohledem na rybník. Na obytnou část navazuje rozlehlá terasa, jíž majitelé využívají za hezkého počasí místo „obýváku“. Zatouží-li po osvěžující koupeli, stačí sestoupit po několika schůdcích přímo do rybníka.

Technické provedení

Chata, pokrytá zvenčí voděodolnou stavební překližkou černé barvy, je zhotovena dřevěnou sendvičovou konstrukcí, stěny z dřevěných trámků vyplňuje tepelná izolace. Uvnitř tvoří stěny, strop i podlahu překližka v dekoru břízy, která je z důvodu snadné údržby opatřena tvrzeným polyuretanovým lakem. Netradičně pojatá střecha stavby je vyrobena ze speciální poplastované textilie, jež se nad celým objektem vypíná na několika ocelových obloucích. Na projektu dále spolupracovali Ing. arch. Jiří Vincenc a Ing. Radek Kubát.

Ing. arch. Luděk Rýzner

spoluautor projektu, OK Plan Architects

„Vzhledem k tomu, že realizace projektu zahradního domku u rybníka Másílko nebyla naše první spolupráce a s investorem jsme na sebe poměrně zvyklí, panovala na obou stranách velká důvěra a od začátku jsme měli s kolegy téměř volnou ruku.“

Text: Naděžda Vondrášková; Foto: Iveta Kopicová

Datum vydání: 11. 1. 2019

Edit: