V panském sídle na jihu Itálie

Hvězda italské kuchyně Antonino Cannavacciuolo se po letech vrátil na Sorrentský poloostrov. Za podpory partnerky Sinzie tu dal zrekonstruovat bývalé panské sídlo, kde strávil část svého dětství.

Od bazénu nahoru směrem do zahrady vede obnovené schodiště se zábradlím z leštěné mosazi. Stejný materiál je použitý v suterénní restauraci s klenbami a sochami. foto Serena Eller Vainicher

Antonino Cannavacciuolo je italský kuchař, restauratér, spisovatel a také známá televizní osobnost. Sorrento je italské přímořské město v oblasti Kampánie, ležící 48 km od Neapole. Nachází se v severozápadní části Sorrentského poloostrova, na výběžku pevniny do Tyrhénského moře. A právě na toto úžasné místo nedá Antonino dopustit. Město leží na 50 metrů vysoké tufové skále, jež klesá prudce k moři a kterou možná znáte z obrázků cestovních kanceláří. Nedaleko od něj v kopcích se pak nachází někdejší panské sídlo, které bylo důmyslně a s citem zrekonstruováno architekty a designéry ze společnosti lamatilde ve spolupráci se stavební firmou Rep costruzioni. Pod názvem projektu Laqua Countryside vzniklo v budovách šest apartmánů se stylovou restaurací a navazující zahradou s bazénem. Tímto způsobem vzdal Antonino přirozeně a láskyplně hold území, kde vyrostl.

Na bazén navazují čtyři terasy zahrady vyskládané z vápencových kamenů, které byly vyhrabané ze země při úpravách pozemku. foto Serena Eller Vainicher

 

Všude kolem zeleň

Budova se tyčí uprostřed velké zahrady, která spojuje praktické a estetické využití v jeden působivý celek. Dvě zeleninové zahrady a ovocný sad poskytují kvalitní suroviny restauraci a zároveň jsou kamennými zídkami i dřevěnými pergolami propojeny s okolní přírodou. Na návrhu exteriéru výrazně zapracoval Stefano Olivari způsobem, jehož cílem bylo sladit venkovní prostor s rekonstruovaným bydlením. Konečnou podobu opravovaných staveb si vzala od počátečního konceptu na starost architektka Valentina Autiero. Rekonstrukce probíhala od února 2019 do července 2021.

 

Materiály a postupy

Materiály použité při renovaci budovy jsou architektonickým prvkem, který nejúčinněji vypráví příběh o vazbách domu na místní území a jeho tradice. Použily se kameny nalezené v zemi, nebo dokonce původní dlaždice, které byly obnoveny a znovu rozmístěny v interiéru. Nové podlahy vznikly tradiční technikou, která využívá kousky rozbité keramiky. Rozšířená je právě v Kampánii již od dávných let. Stěny některých koupelen jsou obložené mramorem.

 

Každý pokoj jiný

Podobu každého apartmánu s vlastní koupelnou inspirovaly různé osobnosti. Místnosti se odlišují konkrétním stylem a použitím různých povrchových úprava materiálů, včetně odlišných mramorů. Každý prostor vypráví svůj vlastní příběh také prostřednictvím speciálních předmětů a designových kousků. Výsledkem je směs moderních a historických doplňků, pečlivě vybraných studiem lamatilde.

 


Architekti ze studia lamatilde

„Při rekonstrukci tohoto panského sídla jsme čerpali inspiraci ze znovuobjevování vzpomínek a tradic. A drželi se názoru pana Antonina, že místa našeho dětství se ve skutečnosti nikdy nemění, jsou pozastavena v čase, aby nám připomněla, kdo jsme a odkud pocházíme. Lidé, kteří tu bydleli, nyní zpětně oživují vyprávění příběhů každé místnosti v domě, přičemž jejich pocity a emoce jsou převedeny do fyzického prostředí prostřednictvím konkrétních předmětů a materiálů. Najdete tu pokoj babičky, faráře nebo třeba bláznivého strýčka.“
www.matilde.it


 

Datum vydání: 17. 9. 2022

Edit: