Obývák plný léta

Je tu léto! Teplo, slunce, zralé ovoce, doba výletů a dovolených. Proč ho nepustit i do obýváku? Léto v něm může mít mnoho podob. A pokud zvolíte vhodný způsob, jak toto energické a všemi milované období roku ubytovat v interiéru, může v něm nenásilně přetrvávat až do podzimu, ba dokonce vás může úspěšně hřát i v období, když už nezbývá, než na něj jen vzpomínat.

Léto má nespočet tváří, záleží jen na vás, která z nich je vám nejbližší. Můžete jej vnímat jako období, kdy příroda zraje a přináší plody, můžete je mít zahaleno oparem horka, můžete je mít spojeno s mořem a jeho atributy, může pro vás být i dobou lehkosti a volnosti. Vyberte si a něco z léta si ponechejte doma i v dobách, kdy vládu nad přírodou přejímají jiná roční období. Pokud je léto něčím opravdu přínosné a nabíjející, je to neutuchající energie, život, plodnost, a to všechno potřebujeme cítit (nejen v interiéru) po celý rok, neboť v tom spočívá v kostce smysl lidského bytí.

Modulová sedací souprava
VESTA. Díky různým potahovým
materiálům, barvám a podnožím
může sofa plně odpovídat vaší
fantazii. Cena od 36 799 Kč.
www.skanfort.cz

Křeslo Turtle Conform od dánské designérky
Lenky Teilmann, šířka 77 cm, hloubka 75 cm,
výška 105 cm. Má otočnou bázi s návratovou
pamětí. Od 44 483 Kč, www.skanfort.cz

BARVY ZRÁNÍ

Pro léto jsou typické určité barvy a patří mezi ně zejména barvy slunce. Typická je sytě žlutá, dodává organismu energii, optimismus a vitalitu. Prosvítí prostor slunečními paprsky a zdrží léto v bytě i přes chladné zimní měsíce. Oranžová, barva meruněk, ale i slunce v podvečer, je energická, plná optimismu, vyzařuje radost, elán a mládí (možná i proto ji mělo v oblibě hnutí hippies). Působí hřejivě, je motorem intelektu a aktivity. Sytě červená – to jsou zralá jablka, jahody, maliny… Temně zelená, to jsou listy a tráva v období léta. Blankytně modrá, to je barva oblohy bez mráčku. Letní je i zlatá. To je slunce a – hojnost.

LETNÍ MOTIVY

Zářivé slunce, květy – slunečnice, vlčí máky, klasy obilí, jablka, třešně, jahody, to všechno jsou symboly léta. Léto znamená v přírodě především úrodu, a ta se v obýváku může objevit v mnoha variantách: jako miska ve tvaru jablka, jako dekorace v podobě obří třešně, jako květinový vzor na závěsu, jako lán obilí na tapetě nebo jako slunce v podobě zrcadla. Symboly léta jsou ale i mapy, glóbus či fotoaparát, letadla, vlaky a lodě – vše, co souvisí s cestováním.

Sada tří svícnů Boltze Pastell
(9 x 12 x 9 cm), materiál překližka,
369 Kč, www.bonami.cz

Obrazová tapeta Chinella z nové kolekce
Les Vangardes španělské autorské značky
tapet Tres Tintas Barcelona. Lze vyrobit
v rozměru na přání zákazníka, z vinylu
od 1630 Kč/m2. www.trestintas.cz

ZAHALENO V OPARU

Typicky letní barvy přinášejí do interiéru také levandule nebo růže. Nejsou to však syté a zářivé odstíny, v horkých dnech je vše jakoby v oparu, barvy jsou lehce našedlé. Odstíny jsou navzdory panujícímu období chladnější, decentní, jemné a zdrženlivé. Barevná škála je sice bohatá, přesto jsou tyto tóny tlumené. Představte si každou barvu jakoby v mlze či v závoji a budete mít jasno. S jejich pomocí vytvoříte vzdušný, decentní a elegantní interiér.

NÁMOŘNICKÝ STYL

Nejsou to jen dálky, jsou to i vzpomínky z dovolené, ale také radost z poznávání, energie, nedosažitelnost a nedozírnost moří a oceánů, co může za neutuchající popularitu námořnického stylu i v zemích, které moře nemají. Tento styl stojí a padá na tlumené modré a bílé, béžové a teplých odstínech šedé. Místo tu má surové dřevo – jakoby vyplavené mořskými vlnami na opuštěnou pláž, provazy a provázky či sítě typické pro tradiční loďařství, motivy ryb, mořských hvězd, mušlí, pruhy a proužky z trik námořníků, kruhy připomínající okna v lodních kajutách… Námořnický styl je příjemný, uklidňující, pohodový a zdaleka není určen jen do dětských pokojů!

Povlak na dekorační polštářek se skrytým zipem,
různé motivy, 100% bavlna, 399 Kč, www.tchibo.cz

Džbán Bowsley,
výrobce Neptune,
výška 21,5 cm,
keramika, 812 Kč,
www.lanatura.cz

PROVENCE PO CELÝ ROK

Provensálský styl vychází z francouzské tradice a jeho hlavním motivem je květ levandule – něžný, jedinečný a typicky letní. Lány levandule charakteristické pro Provence jsou bezednou studnicí energie a zároveň klidu. Provensálský styl má i další atributy: teplý a přívětivý interiér, v základu nenápadný, ale osvěžený barevnými akcenty, kde se uplatní blankytně modrá – jako nebe, tlumeně zelená – jako letní louka či les, rezavá – jako obloha při západu slunce a samozřejmě fialová – barva levandule. Vše je zahaleno přívětivou věčností, pohodou, tradicí…

EXOTICKÝ STYL

Pestrost, život, dálky, exotika, i to je kus léta v interiéru. Nemusejí to být zrovna motivy ananasů, melounů nebo limetek, mohou to být i „jen“ barvy stěn či velkých kusů nábytku, například pohovky, křesel. Divoké barvy exotiky vnesou do interiéru skutečně neutuchající energii a život. V tomto případě ale pozor – nemusejí na každého působit pozitivně. Exotiku a tropy tak možná bude vhodnější vpustit domů skutečně jen na období léta a s přicházejícím podzimem ananasové polštáře a banánové obrazy schovat na další sezónu.

Sada dvou lamp Reagan,
ø 38 cm, výška 68,5 cm,
4749 Kč, www.westwing.cz

NA LÉTO, NEBO NAPOŘÁD

Léto v interiéru s vámi může být skutečně jen od června do září, anebo může zůstat po celý rok. Pokud to má být jen na chvíli, omezte se na jednotlivé doplňky – svícny, misky, vázy, polštářky, přehozy, závěsy, pokud to má být nastálo, vyletněte stěny, pohovku či koberec. Pokud zářivě žlutou pohovku obklopíte na léto obrázky vlčích máků, bude plná energie, pokud ji na podzim přehodíte vínovým přehozem a na stěnách se objeví obrázky s padajícím listím, posune se s vámi v čase.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

 

Edit: