Od malého školáka po studenta

Dětský pokoj prochází vývojem s tím, jak dítě roste a proměňují se mu školní povinnosti. Nejdůležitější je kvalitní spánek a správné sezení při práci. Pozornost věnujte i ukládání a barevnému ladění.

Zatímco předškolákům stačí jednoduchý pracovní koutek s malým stolkem a židlí, žáci základní školy by měli mít místo k práci o něco sofistikovanější. To samé platí o lůžku pro každodenní spaní. Verzím pro mrňata odzvonilo, o slovo se hlásí postele, které mají často už délku dva metry, ale konstrukcí jsou subtilnější (s nosností třeba jen do 75 kg). Také při výběru matrace berte ohled na to, že děti a mládež jsou lehčí, a vyberte typ, který na nižší hmotnost reaguje a tím zajistí během spánku správnou polohu těla. Oblíbené jsou postele s úložnými zásuvkami, se zajímavými čely či lůžka šířky 100 až 140 cm, kde se může například teenager (třeba i při učení) rozvalit. A samozřejmě také patrové postele v sestavě s dalším lůžkem nebo pracovním koutem v „přízemí“, které je ovšem nutné řádně osvětlit.

Studentská kolekce Lofter firmy Čilek zahrnuje postel s perforovaným roštem (120 x 200 cm), cena 16990 Kč, skříň s posuvnými dveřmi, cena 24990 Kč, a stůl, cena 8990 Kč, s nástavcem (magnetická nástěnka a police) a s bílou nástěnnou skříňkou, cena 2890 Kč. www.hezkydetskynabytek.cz

PROMĚNA POKOJE

Předškoláci užijí malý nízký stolek se židličkou a postel ve tvaru domečku. Se školou však přicházejí změny!

Syntetický koberec z akrylu či polyamidu snese zátěž a má antistatické vlastnosti. Do dětského pokoje volte husté krátké vlákno a střižený vlas (ne kobercové smyčky). Koberce Trend.

ŽIDLE A STŮL

Základem je pracovní židle, které lze nastavit výšku sedáku, případně i područek, a také hloubku sedu. Dítě se má při sezení opírat nohama o zem a mít horní hranu sedáku ve výšce podkolenní jamky. Zádová opěrka by měla podepírat lopatky a bedra. Kolečka se dnes vyrábějí s brzdou citlivou na tlak, díky které zůstane židle na svém místě, když si dítě stoupne. Jakmile si sedne, zase se automaticky uvolní. Pracovní stůl vybírejte také ideálně výškově nastavitelný, takový s dítětem poroste. Desku volte pro starší děti čím větší, tím lepší. Vejde se jim na ni notebook nebo počítač a ještě jim zbude místo na práci do školy. Zásadní jsou dále úložné prostory: (jezdicí) kontejnery pod stůl, boxy k zavěšení, police i nejrůznější organizéry, ale také třeba magnetická tabule.

Vysoká postel s úložnými schody se zásuvkami a stříškou, psací stůl s kontejnery, knihovna s úložným prostorem a šatní skříň z kolekce nábytku španělské značky Asoral. Materiál MFD s lakovaným povrchem ve 14 odstínech. www.viabel.cz.

PRACOVNÍ ŽIDLE

ÚČINKY BAREV

Zatímco žlutá aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, modrá a zelená napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich kombinace. „V holčičím pokojíku se uplatní pastelové odstíny růžové, od pudrové až po jemně oranžovou – dívenkám se líbí, ale mají i harmonizační a uklidňující efekt,“ potvrzuje Šárka Richtrová ze společnosti Viabel. Vyhýbat se podle ní nemusíme ani bílé a oblázkově šedé. Tyrkysová prý podporuje spontaneitu a lze jí tak rozveselit studijní kout méně smělých dětí.

Dětská postel z borovicového dřeva Adeko Mila Box 3 pro matraci 100 x 200 cm. Bonami.

TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 15. 10. 2020

Edit: