Ohlédnutí za barevným létem

Jarní interiér na milánském nábytkovém salonu byl krásně probarvený, ale s podzimem se žádný velký ústup nekoná, nebojte se. Barvy se jen trochu utlumily a přibraly tóny inspirované podzimem.

Designéři jsou dbalí toho, aby barevné kousky nábytku nezahlušily prostor a nepůsobily příliš autoritativně. Konstrukce jsou lehce načrtnuté, formy drobnější, tvary lehounce zaoblené. Když si kolekce pozorně prohlédnete, pochopíte jedno: zmizely, aspoň pro tuto chvíli, interiéry, laděné tón v tónu. Základ sice tvoří barevné neutrály opsané ze zbarvení oblázků, kamenů, skály či světlého písku, ale je doplněn různými barvami, které vycházejí ze dvou základních skupin. V první jsou barvy studené, ve druhé teplé a vzájemně se nevyhýbají, naopak, prolínají se. Všechny odstíny můžete libovolně kombinovat, aniž minete hlavní trend.

Barva se přidává k neutrálnímu ladění interiéru jen v doplňku. Fendi Casa

Elegantní šedobéžový pokoj rozsvítí ohnivá barva podzimu od Molteni.

Nábytek je subtilní, na pohled příjemný, a ten určený k sezení i velmi pohodlný.

Stoličky v aktuálním podzimním ladění. Fendi Casa

Slunné a hnědavé

Skupina, která hřeje, se opírá o populární oranžovohnědou barvu pálené hlíny ve všech možných odstínech od sluncem vybledlé až po sytou, blížící se spíš antuce. Patří sem také červenohnědé tóny až k tmavým vínovým, s nádechem do růžova, a jasná ohnivá i jemně žlutá barva podzimních listů.

Jednoduché vitríny s dokonale barevně vyladěnými předměty. Fendi Casa

Tapety a textilie v realistickém duchu dodávají atmosféru. Vito Nesta pro značku Imarika.

Mlžné a modravé

Základ tvoří modrá, z ní se odvozují tyrkysové tóny připomínající léto, i zadumanější modré valéry (odstupňování tónové intenzity barvy od jasnosti do sytosti tmavých tónů), jaké vídáme u vzdálených kopců v průzračném podzimním vzduchu. Průzračnost se objevuje hlavně u doplňků ze skla. Buď je čiré jako kapky rosy, nebo bývá lehounce zabarveno jemnými tóny duhy, pokud jde o větší zbarvení, je modravě mlžné, kouřové, nebo zelené.

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: Salone Internazionale del Mobile, Fendi, MyHome

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 1. 11. 2017

Edit: