Pergola – inspirace na nejkrásnější zahradní posezení

Zanedlouho pochmurnou zimu vystřídá voňavé jaro a nastane čas oprášit venkovní nábytek. Sluneční paprsky se začnou protahovat skrz stín stromů a tančit na zelené trávě, zatímco lehký vánek bude lehce nadnášet vůni květin a zvuky přírody. To vše pod elegantní pergolou, která stojí nad vaší zahradou jako majestátní ochránce klidu a pohody. Zahradní pergola není jen architektonický prvek, ale spíše magické místo, kde se setkávají příroda, krása a pohodlí. Jak ji ale vhodně zařídit dekoracemi, které v ní vykouzlí odpočinkovou atmosféru?

Venkovní pergola: vyberte si z vícero možností

Vlastníte nebo si plánujete pořídit nový dům? Určitě byste neměli zapomenout na pergolu, která dodá zahradě charakter a vám místo, kde si budete moci v parném dni odpočinout a v případě zastřešení a zasklení pergoly protáhnout sezónu až do sychravých podzimních dní. Níže naleznete nejčastější typy pergol.

Dřevěná pergola

Tradiční metodou je již od základů stavět na dřevěných hranolech. Ty se pak zavětrují a opatří krokvemi. Pokud plánujete zastřešenou pergolu, položíte střešní krytinu a tím to v podstatě končí. Dřevěné pergoly nevypadají vůbec špatně, naopak skvěle padnou přírodním zahradám. Čas od času je však potřeba konstrukci natřít ochranným nátěrem.

Hliníková pergola

Tento typ pergoly je lehkou a odolnou volbou, která vyžaduje minimální údržbu. Aluminiová konstrukce je odolná proti povětrnostním vlivům a rezivění a lze ji snadno přizpůsobit různým designovým stylům. V posledních letech se těší velké popularitě.

Bioklimatická pergola

Moderní a inovativní bioklimatická pergola Univers, která umožňuje regulaci průchodu světla a větrání podle potřeby. Tato pergola má nastavitelné lamely, které lze ovládat pomocí dálkového ovládání nebo nastavit automaticky podle aktuálního počasí. To umožňuje vytvoření příjemného venkovního prostoru s optimálními podmínkami pro váš odpočinek za jakéhokoliv počasí. Díky bočním roletám je obyvatelná téměř po celý rok.

Zastřešená pergola

Možností, která se týká všech materiálových variant, je zastřešení pergoly. To poskytuje ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami. V konečném důsledku si můžete užívat pohled do zahrady i během špatného počasí. Nejen že vás chrání v horkém létě před spalujícími paprsky a poskytuje příjemně chladné útočiště, ale umožňuje prodloužit sezónu a radost z venkovního posezení během větrného podzimního počasí. Zástěna do pergoly chrání také před deštěm, a proto se nemusíte bát jak o své pohodlí, tak o životnost nábytku, který často podléhá povětrnostním vlivům.

Podlaha do pergoly

Při výběru podlahy je důležité zvážit nejen estetické vlastnosti, ale také ty funkční. Nezapomínejte ani na osobní preference a požadavky na údržbu. Každý typ podlahy má své výhody a každý se hodí pro trochu jinak koncipovanou zahradu. Dřevěná podlaha v pergole je krásná volba, na druhou stranu bude velmi namáhaná deštěm a v zimě také sněhem, minimálně venkovní vlhkostí. Betonová podlaha je naopak velmi odolná, ale nepříjemně studená. Tuto vlastnost neoceníte ani v horkém létě – zima od noh není totiž nic příjemného. Cihlová dlažba do pergoly je skvělou volbou. Má opravdu velikou odolnost, vydrží i třeskuté mrazy a její povrch téměř nenasáká. Velmi oblíbená je zejména pro široký výběr barevných odstínů, které se hodí jak do rustikálně zařízené pergoly, tak do té moderní.

cihlová podlaha

Zdroj: Westbrick

Vybavení pergoly

Každá pořádná zahradní pergola potřebuje pořádný nábytek. Doporučujeme vybírat z kvalitnějších materiálů, jako je například dřevo či kov. Ratanový nábytek rychle podléhá vyšisování od sluníčka a následnému praskání jednotlivých částí. Na druhou stranu dřevěný venkovní nábytek vyžaduje jednou do roka natřít ochranným nátěrem, aby ho nenapadly plísně a houby a neztratil přirozenou barvu. Rozhodnutí je však na vás – důležité je, aby byl pohodlný a dělal radost hlavně vám.

Osvětlení pergoly

Vybrat vhodné světlo do pergoly může být problém. My pro vás máme ideální řešení, které vám navíc ušetří pár stovek. LED osvětlení do pergoly je energeticky účinné a spotřebovává méně energie než tradiční halogenové žárovky. Disponují dlouhou životností a některé zvládnou svítit i desítky tisíc hodin. Tím pádem odpadává starost s náročným vyměňováním žárovky. LED osvětlení nabízí také několik různých provedení, ať už designové či nenápadné, které padnou každé pergole. A jako třešnička na dortu je fakt, že díky barevnému nastavení umí perfektně dotvářet atmosféru ve vaší zahradní pergole.

venkovní osvětlení

Zdroj: EMOS

Zahradní krb do pergoly

Pokud toužíte po opravdu vyšperkované pergole s harmonickou atmosférou, popřemýšlejte, zdali vás nelákají venkovní krby z cihel. Ty můžete perfektně sladit s podlahou a zařadit tak další hřejivý element, který oceníte nejen v chladném podzimním počasí, ale také při zahradní opékačce. Levnější alternativou je zahradní gril, který nemusí být pouze na dřevo či brikety, ale například na praktičtější plyn či elektřinu. Nemáte tolik místa? Podívejte se na výběr kontaktních grilů Gorenje, které se bez problému vejdou na menší stůl a udělají stejnou parádu. Mimo sezónu je můžete využít jako domácí gril ve vaší kuchyni.

Dekorace do pergoly

Se zahradou pergolu skvěle propojíte květinami, které nemusí pouze stát na zemi v květináči, ale můžete jimi nechat obrůst jednu či dvě stěny a udělat tak přírodní zastínění pergoly. Příjemnou vůni navodí truhlík s bylinkami, jež můžete použít k dochucení salátů či grilovaného masa a sýrů. Teplé světlo zejména ve večerních hodinách dodají lucerny se svíčkami. Nezapomeňte ani na měkké polštáře a deky, do kterých se můžete zabalit.

Stavba zahradní pergoly není levná věc

Pokud plánujete jednoduchou pergolu ze dřeva, zvládnete ji hravě sami. I tak si připravte alespoň 15 000 Kč na veškerý dřevo materiál, vruty, ochranný nátěr a beton pro vytvoření základu. Toužíte po krásné zahradě, ale nevíte, kde sehnat peníze na pergolu? Díky srovnávači půjček Poskytnuto.cz zjistíte, který je pro vás nejvýhodnější.

Taky už cítíte jaro ve vzduchu? Tak hurá umýt zahradní nábytek a připravit zahradní gril na další sezónu. Jsou vaše plány teprve v začátcích a vy si nejste jisti, jestli postavit dřevěnou pergolu, zahradní altán nebo jiné venkovní zastřešení? Více inspirace najdete ve zdrojích.

Zdroje:

https://www.brudra.cz/rady-tipy/Stavba-pergoly-svepomoci-navod
https://www.ctidoma.cz/dum-zahrada/2016-06-21-leto-je-tady-je-vam-vedro-poridte-si-nove-zastreseni-24993

Datum vydání: 28. 2. 2024

Edit: