Pět otázek pro… Anu Pentikäinen

Pokud jste milovníkem všeho severského, obdivujete krásu jednoduchých věcí, přírodních materiálů a nekomplikovaného designu, pak pro vás budou následující stránky balzámem, který jsme pro vás přivezli až z dalekého Laponska. Seznamte se se studiem PENTIK a především s vitální a stále dobře naladěnou umělkyní Anu Pentikäinen, která je jeho tváří již 45 let. Žije, tvoří a pracuje ve finském městečku Posio, kousek od Severního polárního kruhu, kde vybudovala úspěšnou rodinnou firmu – nejseverněji položenou keramickou dílnu na světě. Při své práci se řídí jednoduchou myšlenkou – domov má být především příjemné místo pro život. Přesně takové jsou i výrobky studia Pentik.

Co vás po pracovní stránce v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo?

Asi když jsem byla před pár dny pracovně v Šanghaji a zjistila jsem, jak šťastná jsem tady v Posiu, při své práci, že je tu tak nádherně čerstvý vzduch, krásní lidé a příroda kolem… V Šanghaji jsem bydlela v 84. patře nějakého hotelu, všude byl příšerný smog a tam mi opravdu došlo, jak moc mi moje Posio chybí. Po pracovní stránce jsem plná radosti z toho, jak se povedla nová keramická série Kallio – jsem moc překvapená, jak úspěšná byla; lidé ji začali kupovat téměř okamžitě, zřejmě je opravdu chytla za srdce tak, jako mě. Z toho mám velikou radost.

1

2

4

5

Hedvábný polštář z podzimní kolekce Valmu

6

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

Myslím, že ve výběru barev a jejich kombinování. Pak určitě v malbě samotné, všechny vzory vycházejí ze mě a snažím se jimi neplýtvat. Finové nemají příliš v lásce abstrakci, ale já ano. Snažím se svojí prací postupně, pomalu a trpělivě dávat do svého umění více abstrakce a tím zákazníky dále rozvíjet. Stále musím pracovat i na sobě, zlepšovat svoji techniku, malbu…

7

Servírovací talíř z kolekce Kivi

8

 

 

9

10

Příroda s příchodem zimy postupně ztrácí barvy, díky zářivým a hřejivým vzorům nové kolekce Valmu si je můžete uchovat zase až do jara.

Který projekt vám v poslední době přinesl největší radost?

Určitě je to série Vanilja, která, přestože je na trhu už neuvěřitelných 20 let, je stále mezi lidmi velmi oblíbená a stále se prodává, zákazníci ji pořád chtějí. Někdy mívám chvíle, kdy ji už nemůžu ani vidět, přece jen je to dlouhá doba a člověk se po umělecké stránce vyvíjí, ale zájem o ni mě stále velice a upřímně těší.
Samozřejmě největší radost mám z mé samostatné umělecké výstavy v Helsinkách, kterou právě připravuji a kterou bude zahajovat finský prezident, čehož si nesmírně vážím. Chystám na ni spoustu nových kousků, výstavu jsem rozdělila do tří samostatných částí – Nebe, Země a Ráj. Je to šíleně náročné, ale strašně moc mě to baví. Vstávám ráno v pět, abych to všechno stihla, ale stojí to za to. Říkám si, že před dvaceti lety by mě ani ve snu nenapadlo, že budu jednou mít vlastní výstavu v té nejvyhlášenější finské galerii a že o ni už teď bude takový zájem. Těším se, že můžu díky tomu všem lidem otevřít své srdce a svou mysl a ukázat, co umím, co mám ráda, o co v umění mi jde.

11

12

13

Kolekce Usva nabízí keramiku a textilní doplňky, krásně ladí s kolekcí Kallio.

Jak si představujete pěkné bydlení?

Pro mě je pěkné bydlení ukryté především v prostoru a barvách, musí se mi tam líbit, musím cítit, že vše kolem mě je krásné. Odjakživa se potřebuji obklopovat jen krásnými věcmi, krásným nábytkem a volným prostorem. Nechci dělat kompromisy, ke všem věcem doma musím mít pozitivní vztah, musí se mi prostě líbit.

14

Polštáře z kolekce Pastelli. Název odkazuje na techniku kreslení, jemné tvary a barvy v kombinaci s černými detaily.

16

17

Pokud byste si mohla splnit tři umělecká přání, která by to byla?

Vždy jsem si přála mít samostatnou výstavu a tohle přání se mi právě teď plní…
Chci stále a ještě dlouho rozvíjet moje umění, nejen průmyslový design. Ráda bych se teď věnovala hlavně volné tvorbě.
Je mi 74 let a moje práce vždy prostupovala mojí rodinou, proto si přeji, abych svou prací dělala i nadále moje blízké i všechny ostatní lidi šťastnými. Aby k nim skrze mé výrobky přicházely jen příjemné pocity a jejich životy byly díky tomu veselejší a hezčí.

3

15

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

DĚTSKÁ HRAČKA: malá dřevěná panenka, černoška, v barevných šatičkách
PÍSNIČKA, HUDEBNÍ INTERPRET: jazz, Ella Fitzgerald – hlavně starší skladby
FILM: Me Before You (Než jsem tě poznala), režie Thea Sharrock
KNIHA, SPISOVATEL: Mika Valtari – Egypťan Sinuhet
MÍSTO NA ZEMI: Posio (Finsko)
DESIGNÉR: italská designérka Rina Menardi
ARTEFAKT: Skleněná barevná plastika postavy, kterou mám na okně a světlo jí nádherně prostupuje.
BARVA: oranžová, žlutá a modrá
NÁPOJ: suché šampaňské
MIMOPROFESNÍ ČINNOST: houbaření a procházky v lese, koupání v jezeře

Foto: archiv Pentik

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Datum vydání: 5. 12. 2016

Edit: