Tradiční i moderní Vila Vestec

Vila Vestec

Nenápadný vstup z ulice. Foto: Filip Györe

Vila ve Vestci od studia BekArch zapadá do okolní tradiční zástavby. Nachází se v ní perfektní soulad mezi exteriérem a interiérem a uvnitř překvapí spoustou světla a promyšleným interiérem včetně pokojových rostlin. Autorů díla jsme se zeptali na pár otázek. 

Co je typické pro vaši realizaci vily ve Vestci?

Vila ve Vestci respektuje tradiční tvarosloví se sedlovou střechou, ale díky předsazené nízké hmotě si zachovává moderní ráz. Bíle omítnutý minimalistický štít navazuje na vertikální rastr dřevěného obložení. Přízemní část ke stavbě přistupuje po její délce a tvoří pomyslný střed rodinného domu: rozhlehlý obývací pokoj s rohovým oknem do zahrady.

Foto: Filip Györe

 

Vila Vestec

Díky prosklení se v létě stírá hranice mezi pokojem a zahradou. Velkorysý prostor v podobě obývacího pokoje se stropem z pohledového betonu. Foto: Filip Györe

Dům má velmi nenápadný vstup…

Vchod vede z ulice; vstupní dveře jsou něžně usazené do dřevěného obložení. Podobně nenápadně působí vrata, kterými se vjíždí do integrované dvojgaráže. Úzká chodba vede podél technické místnosti, toalety a pracovny a ústí do otevřeného prostoru obývacího pokoje. Z chodby stoupají schody do horního, soukromého patra s ložnicemi a koupelnami.

Vila Vestec

V obývací pokoji s kuchyní je strop z pohledového betonu. Foto: Filip Györe

Jak jste pracovali s materiály a se světlem?

Výrazný strop z pohledového betonu dodává interiéru živou, organickou kvalitu. Velkorysé prosklení vnáší do interiéru dostatek světla, v létě se stírá hranice mezi pokojem a zahradou. Díky tvarosloví zvoleného nábytku a práci s živými rostlinami z prostoru dýchá kosmopolitní duch. Výrazný akcent mu dodávají detaily v černé barvě, což platí jak pro koupelnové vybavení, tak pro kuchyňské osvětlení nebo třeba rám posuvných dveří mezi obývákem a chodbou.

Konceptuální vnímání architektury se propsalo do barev i materiálů…

Ano, s bíle omítnutou stavbou korespondují nábytek i bílé obklady; cedrový obklad zvenku doplňuje dubové provedení nábytku a truhlářských prvků, jako je schodiště nebo kuchyňská skříňka. Interiér je také materiálově provázán: betonový strop s otisky bednění doplňuje hydrofobní stěrka v koupelnách, velkorysé prosklení se objevuje i ve spodní koupelně, kam přivádí světlo střešní okno přes celou šířku místnosti. Soulad je patrný na první pohled. Nenápadná stavba s pokorou vstupuje do zástavby, zároveň si však zachovává sebevědomý výraz.

Vila Vestec

Veškerý nábytek je vyroben na míru. Foto: Filip Györe

Vizitka domu

Lokalita: Vestec
Zastavěná plocha: 260 m² vč. bazénu
Užitná plocha: 230 m2
Autoři: BekArch – Jan Bek, Kristýna Brudnová, Linda Kozlová; projekční kancelář BÍZEK PROJEKT; stavební firma SPORT-TECHNIK BOHEMIA
Typ: novostavba
Realizace: 2022

Text: Tereza Škoulová, Julie Zákostelecká
Foto: Filip Györe

Datum vydání: 25. 12. 2023

Edit: