Pět otázek pro Kateřinu Soukupovou

Povlečení, do něhož je rozkoš se zachumlat, koberec, po kterém se s potěšením projdete bosi, polštářek, který mimoděk pohladíte, nebo pléd, který vás hebce obejme… Ručně tkané a šité skvosty z dílny textilní výtvarnice Kateřiny Soukupové nezapřou kvalitní přírodní materiály, znalost tradičních výrobních postupů a lásku, s níž vznikaly.

Který z vašich návrhů je vám nejbližší?

Je jich víc, jednou z největších aktuálních radostí je ručně utkaný koberec – kelim – pro paní, která jej chtěla jako dárek svému muži. Další je vytvoření první malé série piknikových dek, které můžete koženým popruhem sbalit na výlet a užívat si s nimi gurmánské zážitky kdekoli v přírodě. A velkou radost mám z bavlněného pánského povlečení.

S jakými materiály, barvami, případně tvary pracujete nejraději?

Nejraději pracuji s přírodními materiály jako je vlna, bavlna, len. Mají svou vůni a užíváním získávají na kvalitě, stále pracují, a také si žijí svým životem… Pracuji s jednoduchými vzory, barevností, tkalcovskými vazbami, které se vzájemně doplňují a podporují. Asi typická na mých věcech je právě práce a kombinace tradice a převedení do současné barevnosti a užití.

Na čem právě pracujete a jaké novinky představíte v nejbližší době?

Připravuji nové piknikové deky pro další sezónu. A chystám se na tkaní kelimu na zakázku, na míru jednomu interiéru.

Jak si sama sebe, případně českou textilní scénu, představujete za dvacet let?

Myslím, že se budou užívat úplně nové materiály v kombinaci s tradičními. A lidé budou chtít kvalitní textilie, které dlouho vydrží a třeba se i dědí…

Co vás v oblasti interiérové tvorby a bydlení v poslední době nejvíce zaujalo?

Nejvíc mne zaujalo variabilní řešení bytu od studia Lennox architekti, do kterého jsme s kolegyní realizovaly textilie. A také mne velmi zajímá řešení energeticky nezávislých domů.

MgA. Kateřina Soukupová, *1972

Vystudovala obor Tvorba hraček a dekorativních předmětů na pražské SUPŠ, v roce 2000 diplomovala v Ateliéru textilní tvorby na VŠUP v Praze. V Kateřinině dílně s prodejnou KS Textile Art blízko pražského Vyšehradu vznikají ručně tkané koberce na míru, vlněné a piknikové deky, propojením materiálů také jedinečné polštáře, bavlněné ubrusy, prostírání, povlečení…
Kromě vlastních „volných“ návrhů vytváří textilní dekorace pro filmy a reklamu. Spolupracovala na filmech a seriálech pro tuzemské a zahraniční produkce, například Knightfall, 12 Monkeys, Čertí brko, Ophelia, Carnival Row, První republika, Underworld: Blood Wars a pro klienty Innogy, Český lev, Tiger Beer, Cheerios a další.

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

DĚTSKÁ HRAČKA – červená opice
PRODUKT – houpací prkno
DESIGNÉR / ARCHITEKT – John Pawson
UMĚLECKÝ STYL – minimalismus
INTERIÉROVÝ PRVEK – velký stůl
GASTRONOMICKÁ LAHŮDKA – pistáciový dortík
KONÍČEK – motorka
EXOTIKA – Bali
CITÁT / MOTTO – „Vše co děláš, dělej s radostí…“

Připravila: Jana Matoušková, foto: Andrea Thiel Lhotáková

Datum vydání: 4. 5. 2018

Edit: