Pět otázek pro… Lukáše Jabůrka

Skleněné objekty Lukáše Jabůrka okouzlí elegantním tvarem, krásou průzračnosti a hrou barevných odlesků. Z křehkých nádob jako by vyzařovala uhrančivá síla, která interiéru dodává pocit moderní výjimečnosti i nadčasové klasiky. Za své projekty získal mladý designér a umělecký ředitel sklárny Moser již mnohá ocenění. Jeho luxusní sklo je zastoupeno v uměleckých sbírkách nejen u nás, ale i v zahraničí.

Co vás po pracovní stránce v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo?

Určitě mě velmi potěšilo nedávné Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru, kterého jsem se aktivně účastnil a kde byla skvělá atmosféra, tvůrčí prostředí a mnoho sklářských výtvarníků z celého světa, se kterými jsem měl možnost se po delší době vidět a popovídat.

Samozřejmě pozitivně mě překvapuje v poslední době zvýšený zájem o české sklářství a celá řada s tím spojených výstav, soutěží a akcí pro jeho podporu.

1

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

Myslím si, že ani tak jedinečný není můj přístup k designu jako využití jedinečné barevné škály skloviny a kvalitního tradičního řemesla, které Moser drží a rozvíjí po 160 let. Osobně mám na této profesi nejraději samotnou práci se sklem jako materiálem. Když vybrušuji ze základního polotovaru křišťálový skvost, je to pro mě největší inspirace a zároveň motivace. Jedině tak dílo získá na vysoké přidané hodnotě a kvalitě.

Pět otázek pro… Gabriela Vacha

Který projekt vám přinesl největší radost?

Je to každý úspěšný projekt, který zdárně dokončíme. Momentálně mezi ten největší patří práce na nové rozsáhlé kolekci děl pro 160. výročí založení sklárny, které proběhne v roce 2017. Celá kolekce bude zaměřená na umělecký vývoj sklárny a styly, kterými od svého založení po současnost prošla. Stal se ze mě tak trochu historik, protože trávím čas v knihách, historických materiálech a v muzeích, i zahraničních, abych připravil co nejobsáhlejší podklady pro finální výběr děl, která budeme vzorovat. Celkem se jedná o výroční kolekci až stovky děl. Z ní budu mít určitě největší radost.

3

JEDNÍM SLOVEM:
nejoblíbenější
DĚTSKÁ HRAČKA – Lego
PÍSNIČKA, HUDEBNÍ INTERPRET – Šťastnější, Tata Bojs
FILM – Kalamita (s Bolkem Polívkou)
KNIHA, SPISOVATEL – knihy o Krušných horách a skle
MÍSTO NA ZEMI – chalupa v Českých Hamrech
DESIGNÉR – Marcel Wanders
ARTEFAKT – telefon
BARVA – kombinace barev
NÁPOJ – káva
MIMOPROFESNÍ ČINNOST – běhání po horách

Jak si představujete pěkné bydlení?

Určitě musí být prostorné a mít krásný výhled ze všech oken do přírody, dostatek přirozeného světla. Co se týká interiéru, mám rád jednoduché čisté zařízení se střídmými barvami, aby pak vynikly doplňky. Ale jelikož máme dvě malé děti, které jsou podstatnými doplňky, pěkné bydlení pro mě znamená, když jsme všichni pohromadě.

4

Pokud byste si mohli splnit tři umělecká přání, která by to byla?

Většina přání se mi již splnila. Dělám práci, která mě baví a která mi dává prostor se dál rozvíjet. Pracuji s lidmi, kteří své práci věří a chtějí něco dokázat. Dokonalé zázemí pro tvorbu úspěšných děl. Největším přáním asi je, aby byl spokojený zákazník a díla se dobře prodávala, to pak bude posouvat dál i mě samotného.

8

Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Edit: