Pět otázek pro… Ondřeje Batouška

9

Porcelánové vázy, mísy či podnos na ovoce, sadu nádobí a další užitečné i dekorativní předměty představujeme tentokrát z autorské dílny mladého designéra Ondřeje Batouška. V jeho tvorbě balancující na hraně volného a užitého umění se prolínají inspirace každodenního života i dávné historie.

Jak jste prožil uplynulý týden po pracovní stránce? 
Prací na projektu přehlídky pro jednu mezinárodní sportovní značku, který bohužel nakonec nebyl vybrán, ale i tak to byla příjemná, vzácná a zajímavá činnost, tak trošku mimo obor, který běžně tvořím.

V čem je váš přístup k designu jedinečný? 
Asi sám nejsem schopen mluvit o vlastní jedinečnosti či o přístupu k práci, kterou vnímám jako běžnou součást sama sebe. To nechť posoudí druzí. O čem naopak mluvit mohu, je vlastní přístup k designu jako takovému. Obecně lze říci, že se zajímám o předměty, věci zcela obyčejné, které se snažím transformovat/recyklovat do tvarů mi blízkých, zlepšit je. Což asi není nic jedinečného, zato však jak doufám, přínosného.

1 2 3

4

5

Který projekt vám přinesl největší radost? 
Ke každému projektu přistupuji s vášní, radostí a nezkrotnou energií. Nemohu tedy říct, který to byl, byly to všechny. Snažím se v každém projektu nalézt to pozitivní, chcete-li, nalézt tu radost. Ještě se nestalo, že by se tak nestalo.

Jak si představujete pěkné bydlení? 
Pěkné je to tam, kde se lidé tak i cítí. Pěkné bydlení je domov a vše, co tento intimní prostor definuje. Osobité místo, kde se cítím dobře a ze kterého mám radost, protože je odrazem mne samotného i mého života, věcí a předmětů, které jsou mi blízké natolik, že mám potřebu je uchovat.

Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla? 
Větší svobodu tvořit nezávisle na financích, více osvícených a odvážných firem, jednotlivců i investorů a všeobecně více vkusu a méně hnusu.

NĚKOLIKA SLOVY –
NEJOBLÍBENĚJŠÍ…
DĚTSKÁ HRAČKA – LEGO
PÍSNIČKA, HUDEBNÍ INTERPRET – Andrey Pushkarev
FILM – Hodiny
KNIHA, SPISOVATEL – Albert Camus
MÍSTO NA ZEMI – moje postel a zahrada
DESIGNÉR – Jaime Hayon
ARTEFAKT – páv od Jaroslava Ježka
BARVA – porcelánová
NÁPOJ – kefír
MIMOPROFESNÍ ČINNOST – spánek, kolo

6

 

7

 

8

 

10

 

11

Datum vydání: 22. 5. 2015

Edit: