Pod taktovkou přírody

Přirozená krása materiálů pocházejících z přírody, jakými je například dřevo, bambus, proutí, vlna, juta nebo kůže při šetrném zacházení časem ještě roste.

Venkovní jídelnu s ratanovým nábytkem doladily pruhované závěsy a ubrus na stůl. Dekoria-home

Trendem, který se v interiérové tvorbě dlouhodobě drží na výsluní zájmu, je styl sázející na přírodní materiály. Je stále obohacován novými prvky a každý rok se v různých podobách objevuje na světových veletrzích. Vždy přichází s odlišnými akcenty – někdy podtrhuje atributy typické pro etnostyl, jindy preferuje inovativní suroviny, udržitelnost a recyklaci. Ta se zaměřuje zejména na využití odpadu z výroby nábytku, textilu či obuvi například v podobě recyklované kůže apod. Některé z přírodních materiálů preferujeme pro jejich unikátní vlastnosti. Třeba bambus je přirozeně antibakteriální a odolný vůči vodě a vlhkosti, takže najde využití především v koupelně nebo v kuchyni. Dnešní doba sice umožňuje vytváření věrných a na první pohled stěží rozeznatelných imitací, ale zařízení z pravého dřeva, koše z ratanu či bambusových prutů nápaditě zpracované zručnými řemeslníky nebo originální stolky z teakového kořene patří ke kouskům, které běžný byt promění v příjemný a osobitý domov. Je až podivuhodné, jak uvolněně a přirozeně se člověk cítí v interiéru, kde převládá dřevěný nábytek, tepelnou pohodu zvyšuje vlněný koberec a místnosti osvětluje teplé světlo lamp s proutěnými, bambusovými nebo bavlněnými stínidly.

Originální lampy mají stínidlo o délce 76 cm zhotovené z papuánské trávy. 7 534 Kč, J-line

 

Oblíbené materiály

Společným jmenovatelem spojeným s přírodními materiály bývá i kvalitní řemeslné zpracování. Dost často se u přírodního stylu setkáváme s ručním výrobou a také ponecháváním záměrných nedokonalostí, které z každého kusu dělají originál. Další inspiraci, pro tento trend typickou, lze najít i v barvách, tvarech a důmyslných strukturách vytvořených přírodou. Dlouhodobě převládají neutrální světlé zemité barvy, do nichž v současnosti pronikla žlutá, mechově zelená nebo terakotová. Podstavce lamp, ale i podnože stolků se vyrábějí z ohlazeného naplaveného dřevo se zajímavým, světle stříbřitým nádechem. Týk, všeobecně známý pro svou odolnost využívanou dříve hlavně ke stavbě lodí, je hojně využíván k výrobě zahradního nábytku. Poslední roky přinesly oblibou jednoduchých stolků či podstavců z neopracovaných dřevěných špalků s kůrou.

Kulatý koberec Istanbul značky Flair Rugs o průměru 150 cm je vyroben z juty. 3 290 Kč, Bonami

Všestranné využití

Výhodou přírodních materiálů je to, že skvěle zapadnou snad do každého stylu. Například bohostyl máme neodmyslitelně spjatý s jutovými rohožemi zdobenými třásněmi, lněnými přehozy, závěsnými květináči z provázků a spoustou polštářků nebo nejrůznějších pletených košů. Skandinávský styl se neobejde bez nábytku ze světlého dřeva, vlněných koberců a hřejivých kožešin. Industriální, ale také také styl vintage, který zdůrazňuje pro větší autenticitu přirozené stopy opotřebení, provázejí doplňky z kůže, tmavé stolky z recyklovaného dřeva doplněné kováním, úložné boxy ve tvaru kožených kufrů apod.


Stolky

Odkládací, konferenční nebo přídavné stolky často slouží v obývacím pokoji jako designový akcent a důležitý nositel zvoleného stylu. Právě různé zajímavé kousky z tuzemského či exotického dřeva, ratanu nebo bambusu se kromě toho, že plní užitečnou funkci, mohou stát i oblíbeným solitérem. Možná vás osloví některý z atraktivních modelů, na který si lze odložit šálek čaje nebo rozečtený časopis.

Atypický stolek Kave Home z masivního teakového dřeva měří 30 x 30 x 49 cm. 4 577 Kč, Designový nábytek

 

 

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

Datum vydání: 13. 12. 2022

Edit: