Poetické narcisy

 

10

I z levných odrůd se dá vytvořit imponující výsadba.

 

První druhy začínají s kvetením již v březnu, poslední vykvétají v průběhu května. K nejzajímavějším patří kultivary s růžovými a červenými pakorunkami. Nejlépe vypadají, když na záhonu zkombinujete odrůdy s odlišným vzrůstem, tvarem a barvou květu.

Jejich šlechtění je pro zahradníky velký koníček – takže už dávno nejsou jen žluté nebo bílé. Dáte-li si tu práci, napočítáte u narcisů na šedesát botanických druhů a deset tisíc odrůd! To nejdůležitější je ovšem květ. Podle jeho stavby se dělí na třináct základních skupin.

1

2

Narcisky je dobré ve výsadbě doplnit rostlinami s barevně kontrastujícími květy.

 

TRUBKA A PAKORUNKA
Květ narcisu se skládá ze šesti okvětních plátků dole srostlých v trubku, z nichž uprostřed vyráží trubkovitá pakorunka. K tomu přidejme šest tyčinek a tři vzájemně srostlé pestíky. Díky kouzlení šlechtitelů se tak objevily i plnokvěté odrůdy nebo odrůdy s nápadně dlouhou pakorunkou a s okvětními lístky staženými dozadu. Pakorunka může mít odlišně zbarvený okraj, střed i bázi, okvětní plátky mohou mít odlišně zbarvený střed nebo špičky, a to vše v kombinacích barvy bílé, žluté, růžové, oranžové, červené i zelené. Některé narcisy dokonce mají místo jediného květu hned celý trs.

3

Cibule zasázené „nahusto“ dají vzniknout výraznému barevnému ostrůvku.

 

Narcisy ve váze uvolňují šťávu, která může jiné květiny, s nimiž je kombinujeme, i zahubit. Nevadí ale například hyacintům.

SPOLEČNICE MODŘENCŮ A PRIMULÍ
Na nejzápadnější výspě výskytu narcisů, ve Skotsku, je můžete vidět vyrůstat a kvést volně mezi travou. Obecně jim to nejvíc svědčí na humózních půdách. Narcis žlutý roztroušeně vysazený po trávníku bude slušet i vaší zahradě. Jenom opatrně se sekačkou! Místo jednotlivých rostlin sem můžete vysadit i celé trsy. Cibulkám prospívá rozestup 7–10 cm, a hlavně je nezapomeňte zasadit dostatečně hluboko, tak na trojnásobek jejich výšky. Stejné zásady sázení dodržujte i na záhonech. Mohou lemovat okraje dřevinových výsadeb, vyplňovat rabátka kolem ovocných stromů nebo tvořit nejvyšší patro květinového záhonu. V posledním uvedeném případě kolem nich vysadíme třeba modřence, primule nebo jen porost brčálu či břečťanu. Lze také nakombinovat časně kvetoucí narcisy s těmi pozdními a celá ústřední narcisová přehlídka rozhodně nemusí být uniformní. „Tradiční“, a tudíž cenově dostupnější odrůdy můžete tu a tam doplnit plnokvětými, vícekvětými nebo barevně výraznými. Počítejte s tím, že listy narcisů zatahují až někdy v červnu, kolem nich by tedy mělo kvést něco pestrého. Časně jarní narcisy lze doplnit třeba kamzičníky, které se rozrostou a rozvinou po jejich odkvětu. Narcisové listy dobře ladí i s hustým lemem pupkovce, macešek nebo pomněnek.

4

Narcisy vhodně konturují okraje jehličnanové výsadby, ale místo souvislého lemu jsou vhodnější rozptýlené trsy.

 

 

5

Kultivar Cassata s „rozčísnutou“ pakorunkou

 

Narcisy už dávno nejsou jen žluté nebo bílé.

Péče o cibulky
Cibule narcisů není nutné každoročně vykopávat. Mohou zůstat v půdě i několik let. Samy si řeknou o přesazení – prostě nevykvetou. Cibule vybereme ze země po zaschnutí listů a uložíme v suchu do podzimu. Ideální doba pro výsadbu je v době, kdy již půda prochladla, tedy pokročilý říjen. Dobře předem prokypříme a zalijeme, aby se stihly vytvořit kořínky. Během zimy cibulím neuškodí překrytí záhonu chvojím, ovšem nutné to v nižších polohách nebývá. Na jaře po odkvětu odřežeme květní stonky, ale listy ponecháme – jinak cibule nenačerpá sílu k dalšímu kvetení. Trochu jiná je péče o narcisky, které se na jaře prodávají v květináčích. U nich se vyplatí po zavadnutí listů cibulky vyjmout a na podzim zasadit do čerstvé zeminy.

6

Plnokvětý Ice King

 

7

Kultivar Rip van Winkle

 

8

Tady hustá výsadba lemuje břeh vody.

 

NÍZKÉ NARCISY
Zkušenější majitelé zahrad, kteří už zvládli vybudování a údržbu skalky, mohou zkusit pěstování botanických nízkých druhů narcisů, které v přírodě rostou v jihoevropských pohořích. U některých druhů se vaše návštěvy pěkně potrápí, než v nízké atypicky kvetoucí rostlince odhalí narcis. Chcete-li být za znalce, můžete se blýsknout i odbornou mluvou. Mnozí pěstitelé totiž vyslovují jméno těchto rostlinek jako „narcizy“ nebo „narcisky“, a na výslovnost „narcisy“ se dívají spatra. Až nás jednou předběžně opatrné europředpisy definitivně omotají, budeme nejspíše muset narcisové cibulky ukládat v uzamčených skříňkách s výrazným označením „Pozor, jed!“ a skládat kvůli nim zkoušky ze zacházení s jedy. Zdravý selský rozum nám nicméně už teď radí nenechat je povalovat v dosahu dětí nebo mezi potravinami ve spíži. Pokud je ale ukládáme v papírových sáčcích, je to spíše kvůli tomu, abychom si nepopletli jednotlivé odrůdy. Jedovatosti narcisových cibulí někteří ekozahradníci dovedou i využít: vysázejte je v blízkosti kořenů dřevin a hryzci se tomuto místu vyhnou.

9

Skalkový Narcissus bulbocodium

 

Foto: Zdeněk Roller

Datum vydání: 4. 5. 2015

Edit: