Pohovka jako oáza odpočinku

Také někdy toužíte schoulit se po náročném dni do měkké sedačky a pustit si oblíbený film nebo seriál? Aby vám takové posezení přinášelo radost, nesmíte podcenit jeho výběr.

Sedací nábytek bývá především svou velikostí a někdy i barvou dominantou interiéru. Není asi třeba zdůrazňovat, že byste ho měli vybírat pečlivě a s rozvahou. Aby mohl co nejlépe sloužit, ujasněte si před jeho koupí, jakou bude mít ve vaší domácnosti funkci. Bude centrem rodinného života, kde každý večer sedíte u televize, nebo kde trávíte čas s návštěvou? Má plnit reprezentativní funkci během neformálních schůzek, či být jen módním doplňkem vašeho bytu, protože jste zvyklí sledovat filmy na počítači, případně tabletu před spaním? Velikost a tvar pohovky odráží nejen dispozice místnosti, ale také životní styl rodiny. Pro reprezentaci se nejlépe hodí moderní kožený model nebo designový kus. Rodina s malými dětmi nebo domácími mazlíčky ocení sedací soupravu či rohovou pohovku s odolným potahem a nešpinivou úpravou, který se dobře udržuje, případně je snímatelný. Důležité je i to, zda se má pohovka čas od času proměnit v příležitostné lůžko pro nečekanou návštěvu. A mladý pár, který preferuje cirkulární ekonomiku, si může dokonce vystačit s nějakým starším retrokouskem z bazaru nebo z outletu.

Zelené sofa Chester nizozemské značky Dutchbone s rozměry 186 x 77 x 94 cm a odolným potahem ze 100% polyesteru se sametovou úpravou. Cena 25974 Kč. Alhambra.

Konferenční stolky

Nebojte se u sedačky vsadit na kvalitu

Ačkoli je nabídka na trhu široká a existují i osvědčené e-shopy, právě u pohovek či sedacích souprav se vyplatí, abyste si modely z vašeho užšího výběru sami vyzkoušeli. Zjistíte, zda je opěradlo pohodlně vysoké, když se do něj opřete, a sedák dostatečně měkký a správně hluboký – člověku menší postavy bude určitě vyhovovat jiný typ než vyšším jedincům. Zajímejte se také o druh potahu, výplň a konstrukci pohovky. Do těch lepších se používá výplň ze studené pěny a bonelové pružiny podobně jako u kvalitních matrací. Ty opravdu luxusnější typy disponují nejrůznějšími vychytávkami, jako jsou polohovatelné opěrky zad, nastavitelný sedák s podnožkou, odnímatelné područky nebo různé hloubky sedu. Tyto parametry se někdy dají plynule nastavit zabudovaným motorem pomocí dálkového ovladače.

Pohovka s lenoškou Landskrona čalouněná kvalitní kůží má odnímatelné opěrky. Nabízí také variantu v bílé barvě a desetiletou záruku. Cena 33990 Kč. IKEA

Výběr potahů u sedačky

Kromě výplně sedáku a opěradla má na délku životnosti pohovky zásadní vliv i její potah. Rozhodněte se, zda dáváte přednost látce nebo kůži, případně její imitaci, která už dnes dokáže být velmi zdařilá a cenově příznivější. Kvalita potahu se řídí testem odolnosti udávané množstvím cyklů, které látka vydrží, než se prodře. Podle posledních trendů jsou v módě tmavší potahové látky sametového vzhledu. Pokud se nechcete stresovat, že je na nich vidět každé smítko, vyberte si raději odolný typ se speciální teflonovou úpravou odpuzující nečistoty. A když už se čalounění přece jen ušpiní, renomovaní prodejci nabízejí vhodnou čisticí pěnu na textilní potahy (např. Puratex) nebo na kůži (např. Keralux). Můžete si také ideálně dvakrát do roka nechat pohovku vyčistit odbornou firmou.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 2. 3. 2024

Edit: