Pokoj navíc pro váš byt

samonosný závěsný balkon

Samonosný závěsný balkon ocelové konstrukce má elegantní výplně z vrstveného bezpečnostního skla Connex. Pro vyšší komfort bydlení ho lze opatřit i zasklením. Foto: Pekstra

Komfort srovnatelný se zimní zahradou vám na omezeném prostoru balkonu nabídne kvalitní zasklívací systém. Že žádný balkon nemáte? Tak si ho nechte zavěsit na fasádu!

Když zvolíte certifikované řešení (závěsného balkonu, ale také zasklívacího systému) od profesionální firmy, získáte nejen obytnou místnost navíc, ale také záruku, že celá realizace bude správně a dlouhodobě plnit svou funkci.

ZÁVĚSNÉ BALKONY

Dobrý nápad se stal základem konstrukční novinky, jejíž výroba se rychle rozvíjí. Závěsné ocelové balkony mají vlastní nosnou konstrukci: Tvoří ji zpravidla boční rám o tvaru čtverce, který je přivařen k podlahové desce. Boční rám je úhlopříčně protnut nosným ocelovým táhlem k uchycení. Směr úhlopříčného uchycení je od přední spodní části bočního rámu směrem k horní zadní části. Na konci je nosné úchytové táhlo opatřeno závěsným okem. Oba boční rámy jsou v přední části dvojmo spojené nosníky. Horní část balkonu je osazena zábradlím. V zadní spodní části balkonu jsou přivařeny otočné dorazy.

VYBERTE SI BALKON

Povrch kovové konstrukce balkonu je opatřen žárovým zinkem. Na vaše přání může firma opatřit povrch ještě komaxitovým nástřikem v barvě, kterou si zvolíte. Provedení výplně balkonu je závislé na vašem výběru – může být z bezpečnostního skla, tahokovu, děrovaného plechu, trapézového nebo hladkého plechu, kovových trubek i plastu. Také rozměry balkonu si (aspoň u některých výrobců) můžete vybrat, a to až do formátu 6 x 1,5 metru.

Zasklení chrání balkon proti hluku, prachu, exhalacím i nepřízni počasí. Inovativní řešení umožňuje zasklít také závěsné balkony Pekstra, případně zvětšit plochu stávající lodžie až o metr hloubky. Foto: alumistr

DODATEČNÉ PŘIDĚLÁNÍ BALKONU K RODINNÉMU DOMU

Chcete dodatečně přidat balkon k již hotovému rodinnému domu? Toto řešení se dnes využívá minimálně. Odrazují od něj vyšší náklady stavby, technické problémy realizace i rizika budoucích oprav. Otázkou je i smysl takového balkonu: Budeli malý, k delšímu posezení lákat nebude, prádlo se dá sušit na zahradě a pro umístění většího stolu je už lepší uvažovat o terase nebo lodžii. Přesto se najdou výjimky. Jednu z nich v podobě zdařilé amatérské konstrukce závěsného balkonu zde představujeme.

Velký závěsný balkon ze dřeva a oceli

„Řešení spojuje snadnou konstrukci, solidní velikost a hezký vzhled,“ říká Jan Dvořák. „Podstatou je ocelová konstrukce podlahy zavěšená na táhlech, která je skrytá za minimalistickou kostkou z odolného dřeva. Díky odsazení od povrchu fasády na ocelové plotny nevzniká kolize s kontaktním zateplením fasády. Při pohledu z dálky se balkon přímo vznáší.“

závěsný balkon na rodinném domě

Foto: Jan Dvořák

ZASKLENÍ BALKONU: S RÁMEM, NEBO BEZ?

Vraťme se ke slibovanému pokoji navíc. Zasklení balkonu či panelákové lodžie může být trojího typu: pevné s rámem pro každé jednotlivé okno, hybridní s celoobvodovým rámem, nebo plně mobilní bezrámové. Každý typ má své výhody. Pevné zasklení jednotlivých oken je stabilní, odolá větru i amatérským pokusům o vloupání a mělo by lépe tepelně i zvukově izolovat. Z hygienických důvodů je však nutné, aby aspoň dvě okna šla otevřít (minimum pro vytvoření průvanu). Hybridní a mobilní systémy zasklení nabízejí odlehčený vzhled a při kvalitním provedení vám poskytnou jednoduchý způsob úplného otevření, pohodlného mytí a údržby. Můžete se rozhodovat mezi celoobvodovým rámem (hybridní systém, který je pevnější, ale jde otevírat) a bezrámovým drážkovým systémem (snadné otevření všech skel + jejich komfortní mytí).

Nerušený výhled z velkého balkonu či atypické lodžie vám zajistí odlehčený bezrámový systém. Na snímku realizace patentovaným systémem Optimi. Foto: Optimi

MATERIÁLY RÁMU

I bezrámový systém zasklení má základní rám. Volba rámového materiálu se bude odvíjet od zvoleného typu systému. Pro pevný způsob zasklení je důležité, aby rám byl odolný a trvanlivý. Proto je favoritem nerezová ocel doplněná kovy, které nepodléhají korozi (hliník, dural, měď nebo zinek). U mobilních systémů bývá základní rám či profilovaná drážka z hliníku (je lehčí a opticky subtilnější), jen upevňovací prvky a krycí plechy jsou zpravidla z nerezové oceli a hliníku. Každý typ systému by měl využívat kvalitní silikonová těsnění.

SKLA

Ať zvolíte jakýkoli systém, pro jeho komfort a bezpečí bude nezbytné zasklení bezpečnostním tvrzeným sklem (je plně průhledné). Nejsouli skla pevně zasazena v rámu, nýbrž jen nahoře a dole vsazena do lehkého hliníkového profilu, měla by mít pečlivě zabroušené hrany a být s tímto profilem nejen slepena, ale také snýtována. Pokud máte fóbii z mytí skel, nabídnou vám někteří výrobci řešení: zasklení samočisticím sklem, které ovšem realizaci citelně prodraží (cca o 2 000 Kč/m²).

ŽIVOTNOST ZASKLENÍ BALKONU NEBO LODŽIE

Výrobci vám zpravidla nabídnou záruku 5 let (některý ani to), ale nebojte se: Reálná životnost kvalitního zasklíacího systému je 30 až 50 let. Pozor si dejte na jedinou věc: Záruka se zpravidla nevztahuje na sklo! Proto se vyplatí pečlivě vybrat systém s bezpečnostním tvrzeným sklem, ale také na místě důkladně zkontrolovat kvalitu samotné realizace. Pokud je vše v pořádku, zbývá jediné: obezřetnost při provozu.

ČAS A PENÍZE

Na realizaci nemusíte plýtvat dovolenou: Zručná firma zvládne montáž zasklení na běžný balkon nebo lodžii za 5 až 6 hodin. Při svislém zasklívání je pro stanovení ceny klíčová výška zasklení. Výrobci ceníky zpravidla nezveřejňují, ale pokud jde o standardní výšku skel (maximálně 150 cm), počítejte u lodžie orientačně s cenou 3 000 až 3 500 Kč/m² .

ÚDRŽBA ZASKLENÉHO BALKONU A LODŽIE

Jaký má být kvalitní systém zasklení? Snadno ovladatelný a bezúdržbový. Ovšem pokud si nepřiplatíte za samočisticí skla, bez pravidelného mytí skel se neobejdete. U většiny systémů přitom bývá právě mytí vnější strany skel určitou slabinou. Část mobilních systémů s drážkovým pojezdem (posuvem skel v kolejničce) nabízí pro čištění vnější strany skel stěrku s prodlouženou rukojetí. Díky ní lze skla kompletně umýt z vnitřní strany balkonu. Ještě jednodušší způsob mytí však nabízí rozdvojené kolejničkové vedení u stropu, které umožňuje skla pohodlně otáčet a sklápět k boční stěně (systém Optimi). Právě proto se stalo předmětem hromadného kopírování, ač je chráněno patentem.

ZASKLENÍ I NA ZÁVĚSNÉ BALKONY

Až dosud si zasklívací systém mohli dopřát jen majitelé betonových balkonů či lodžií. Nyní nastala pozitivní změna: Zasklít můžete také samonosný závěsný balkon ocelové konstrukce. Na této novince spolupracovaly firmy Alumistr (výrobce zasklívacích systémů) a Pekstra (výrobce závěsných balkonů). Výsledné konstrukční řešení zároveň umožňuje zvětšit plochu stávající lodžie či balkonu až o metr hloubky.


ZAVĚŠENÍ BALKONU

Foto: Údržba budov

Foto: Údržba budov

Skoro v přímém přenosu vám nabízíme realizaci závěsného balkonu z vysokozdvižné montážní plošiny na připravené ocelové závěsy na fasádě.


ZASKLENÝ BALKON VÁM NABÍDNE

  • rozšíření užitného a částečně i obytného prostoru,
  • snížení tepelných ztrát interiéru,
  • ochranu před nepřízní počasí i hlukem z ulice,
  • překážku proti vniknutí do bytu,
  • příznivé podmínky pro celoroční pěstování rostlin.

 

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem údržba budov, Alumistr, Pekstra, Optimi, Jan Dvořák

 

Datum vydání: 12. 1. 2024

Edit: