Poručte dešti!

I když to vypadá jako nadsázka, dnešní sprchy už vám opravdu nabídnou i déšť na přání. A to lehkou jarní spršku i krutý lijavec. To ale samozřejmě není všechno. Současné technologie daleko překračují tyto možnosti.

CHYTRÉ SPRCHOVÁNÍ

Trendem, který se nese napříč všemi oblastmi lidského počínání, jsou chytrá zařízení. Koupelna, respektive sprchové kouty, v tomto ohledu rozhodně nezaostávají. I když jsou to zatím spíše jednotlivé vlaštovky, budete-li chtít, můžete svou sprchu ovládat i pomocí aplikace v chytrém telefonu: proud vody, teplotu, světlo, hudbu…

ČISTOTA NEJEN PRO TĚLO

Dalším trendem je stále patrnější a důmyslnější čistota, a to nikoli těla, ale provedení sprchových koutů. Dovoluje-li to prostor koupelny, řeší se sprcha jako průchozí oddělená od zbytku koupelny pouze skleněnou zástěnou. To uvolňuje architektům ruce při navrhování velikosti sprchového koutu, který snadno vyhoví jednotlivci, páru i dětem. Neslábnoucí trend minimalismu podporují důmyslné podomítkové instalace sprchových systémů a také provedení sprchových koutů bez vaniček, kde se uplatňují sprchové žlábky a stěnové či podlahové odtoky.

Nové odvodnění sprch Advantix Cleviva od Viegy spojuje výhody jednobodového odtoku i sprchového žlábku. Rozměr žlábku lze na stavbě libovolně upravovat, umístění je možné uprostřed, kdekoliv ve sprše, případně v rohu stěny. Montáž trvá chvilku. viega.cz

JAK SE OTEVÍRAJÍ?

POSUVNÉ DVEŘE

Nezasahují do prostoru koupelny a voda po nich stéká do sprchovacího prostoru, nehrozí tedy odkapávání vody na zem ještě dlouho po ukončení sprchování.

ZALAMOVACÍ DVEŘE

Jsou vhodné zvláště pro ne příliš široké niky. Hlavní předností je, že zabírají nejméně místa ve vchodu do koutu, poskytují tak široký vstup v poměru k celkové šíři stavebního otvoru. Vzhledem k zalamování dovnitř do koutu nedovolují odkapávání zbytkové vody do prostoru koupelny.

OTOČNÉ DVEŘE

Mohou být na čepu (tzv. pivot), nebo na pantech. V obou případech se dveře otevírají ven do prostoru, s jejich velikostí je proto potřeba počítat při plánování koupelny. Hlavní výhodou pivotového otevírání je jeho naprostá spolehlivost. Otevírání na panty tvoří u sprchových koutů kromě praktické funkce i výrazný designový prvek.

ŽÁDNÉ DVEŘE

Největším trendem jsou sprchové kouty bez dveří typu walk-in. Mohou být naprosto bezbariérové a umožňují volný vstup z jedné či dvou stran.
Zdroj: ravak.cz

Kolekce koupelnových baterií Minu italského výrobce Oioli zaujme promyšleným zacházením s úhly. V nabídce také v černé. Více na perfecto.cz.

VODA MIZÍ VE STĚNĚ

KATEŘINA KLIMŠOVÁ, Viega

„Moderní sprchové odtoky musí vždy splňovat dva základní předpoklady – funkčnost a design. U funkčnosti se zaměřujeme na rychlý a spolehlivý odtok vody z prostoru sprchy, snadnou montáž, trvanlivost a spolehlivost instalace, v neposlední řadě také na pohodlné čištění. Všechny tyto parametry se postupně vylepšují. Snižují se instalační výšky, zvyšují se průtoky apod. To vše jde ruku v ruce s designem, který je při výběru ze strany investora stejně nakonec většinou tím rozhodujícím kritériem.
Trendové jsou aktuálně žlábky s úzkoprofilovými rošty, rošty osazené dlažbou nebo nerezové rošty s puristickým designem. Oblíbené jsou rovněž žlábky individuálně délkově upravitelné, a to podle konkrétní stavební situace. Finální instalace pak může být na milimetr přesně od stěny ke stěně, v celé šířce sprchy nebo v přesném souladu s rozměrem dlažby tak, aby nenarušoval spárořez. Velkým trendem jsou stěnové žlábky, kdy voda opticky nevtéká do podlahy, ale do stěny. Naopak na ústupu jsou jednobodové odtoky ve formátu čtverce nebo vysoké sprchové vany.“

PRŮHLEDNÉ NESTAČÍ?

Pro sprchovou zástěnu je možné zvolit designově čisté sklo v čiré podobě, pokud si ale přejete zachovat intimitu, oceníte možnost grafické úpravy kaleného skla celoplošně nebo s libovolným motivem pomocí pískování.
„Aby skleněný sprchový kout typu Walk-In neustále zářil čistotou, doporučuji sklo opatřit ochrannou vrstvou anticalc, což je speciální nanotechnologie, která na skle vytvoří tenkou vrstvu laku. Ten sráží vodní kapky a páru, které okamžitě stečou ze skla a tím zabraňují tvorbě vodního kamene,“ radí Petr Paksi, ze společnosti JAP FUTURE.

JSOU OBLÍBENĚJŠÍ

Současné místnosti určené k očistě se v návaznosti na stále se zmenšující obytné plochy často potýkají s nedostatkem místa. A při rozhodování, zda sprchový kout, nebo vanu, samostatné sprchové kouty mnohdy vítězí. Jedním z důvodů je i fakt, že proti vaně jsou pohodlnější, neboť nabízejí víceméně bezbariérový vstup.

Minimalismus v městské koupelně vítězí, provedení sprchových koutů se stále více oprošťuje od rušivých prvků.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 14. 8. 2019

Edit: