Postel, základ ložnice

Ačkoli kvalitu spánku ovlivňuje celá řada faktorů, výběr vhodného lůžka s odpovídající matrací právem patří k těm nejvýznamnějším.

Ložnicový program Trento v bílém borovicovém dekoru nabízí postel o velikosti 180 x 200 cm.
9 730 Kč, foto Atraktivní nábytek

Před pořízením postele a dalšího zařízení ložnice berte nejprve v úvahu pojetí vašeho interiéru, tedy zda například preferujete moderní nebo stylové zařízení a od toho se pak bude odvíjet tvar a materiál nábytku. Důležitou roli hraje i velikost a výška lůžka. Při výběru rámu vycházejte z toho, že vzdálenost mezi stěnou a bočním rámem by měla být minimálně 75 cm a celková výška pro pohodlné vstávání alespoň 40 až 50 cm. Na konečnou výšku postele bude mít vliv i zvolený rošt a tloušťka matrace. Pokud nejste limitováni místem, optimální vnitřní rozměry rámu postele jsou 180 x 200 cm, což odpovídá dvěma matracím o velikosti 90 x 200 cm. U rámu také předem vyzkoušejte pevnost a typ kování v rohových spojích a to, zda se neviklají nebo nevržou. Právě na kvalitě kování se nevyplatí šetřit, protože má zásadní vliv na životnost nábytku, vybírejte tedy raději modely osvědčených značek.

 

Různé typy

Jednoduché lůžko z masivního dřeva nebo s dřevěnou dýhou se dá dobře udržovat a snadno zbavit prachu, bude proto vyhovovat především alergikům. Masivní dřevo opatřené certifikovaným ekologickým lakem navíc neobsahuje alergeny, a je tedy v tomto případě optimální. Další variantou mohou být kombinovaná dvojlůžka s rámem ze dřeva nebo kvalitní MDF, doplněná textilním čelem. Čela obvykle bývají očalouněna látkou, kůží nebo ekokůží. Mohou být také opatřena ratanovým výpletem. Jednoduché postele rovných tvarů pomohou oživit čela se zajímavým typem látky, prošíváním či dělením nebo jiným originálním designem. U některých modelů mohou být do čela integrovány noční stolky, lampičky nebo LED osvětlení.

 

Kontinentální postele

Do menších domácností, garsonek nebo do studentských pokojů lze pořídit postele s úložným prostorem, nejčastěji ukrytým pod roštem v podobě zásuvky. Sofistikovanější typy mají kovový mechanismus usnadňující zvedání roštu i s matrací. Zaplněný úložný prostor ale neumožňuje dostatečné provětrání matrace, proto by se toto řešení mělo využívat pouze při nedostatku jiných možností. K trendům posledních let patří čalouněné postele nazývané kontinentální nebo také boxspring. Jejich masivní rám obklopuje pružinovou kostru, která pod matrací zajišťuje bodově přizpůsobivý podklad, přičemž speciální látka na ložné ploše matraci fixuje proti posunutí. Toto složení vytváří systém dvojího kopírování přirozeného tvaru těla. Nejluxusnější modely mohou být vybaveny i elektronickým polohováním.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Asko, Furnitree, Aldo, Kareshop, Muzza, Westwingnow, Spíme, Bonami, Nábytek Hülsta, Atraktivní nábytek

Datum vydání: 2. 12. 2021

Edit: