Pravidla kuchyně

Nové kuchyni se vyplatí věnovat čas a péči. Pokud ji sestavíte dokonale, bude vám sloužit, zajišťovat pohodlí i bezpečí dlouhé roky, což je při investici, kterou tato důležitá součást domácnosti vyžaduje, nanejvýš vhodné. Jaká jsou tedy pravidla při zařizování kuchyně?

Pro to, aby kuchyně sloužila dlouho a dobře, je třeba nejen volit kvalitní materiály, vybavení či spotřebiče, ale především dobře plánovat. Kuchyně musí být pohodlná, abyste měli vše po ruce a důležité součásti na sebe navazovaly, praktická, to znamená dobře využitý prostor na uskladnění věcí, ale musí poskytovat i dostatek místa pro váš pohyb, a konečně ctít zásady bezpečnosti.

ROZHODUJE PROSTOR

Hlavní okolností, která určí, jak bude kuchyně vypadat, jsou jednak vaše potřeby a přání, v praxi však má hlavní slovo povaha prostoru: velikost, členitost, ale také například pozice oken či topení, při rekonstrukcích často rozhoduje i možnost napojení na vodovod a odpad. Podle těchto skutečností budete volit tvar kuchyňské linky.

Skvělou službu kuchyně zajistí nejen kvalitní materiály, vybavení či spotřebiče, ale především dobré plánování.

Kuchyně pak může být jednoduchá (respektive ve tvaru písmene I), dále kopírovat tvar písmene L, U nebo G, může být vybavena ostrůvkem, případně mít tvar oblouku. Tím ale kuchyňská abeceda nekončí. Setkáte se také s kuchyněmi S, M, L či XL, která signalizují celkovou velikost. Podobně jako v konfekci značí i v tomto případě provedení od prostorově úsporných řešení až po ta velkorysá, kde díky dostatku místa se nebudete muset omezovat.

3

2

Jednotlivé kuchyňské zóny by na sebe měly navazovat, aby usnadnily užívání kuchyně. Foto DUŠEK KUCHYNĚ

1

Kuchyně na míru Top line – Gloss. Provedení předních frontů červená vysoký lesk, pracovní deska a bočnice v barvě bonanza pinie, police v provedení kari. Cena 94 999 Kč (za vyobrazenou sestavu, červená, vysoký lesk, bez elektrospotřebičů, dřezu, baterie a doplňků). ASKO NÁBYTEK

JAK SE LIŠÍ?

Tvar písmene I je populární v moderních interiérech. Není to jen nouzové řešení pro malé prostory. V praxi bývá taková kuchyně obvykle složena ze dvou až tří jednoduchých sestav. V jedné či dvou z nich jsou umístěny úložné prostory, mycí a varné centrum, v další sestavě pak vysoké skříňky a například chladnička či výše posazená trouba.

Dvě jednoduché kuchyně jdoucí souběžně vedle sebe, to je řešení obvykle nazývané jako kuchyně dvojdílná. Obě části přitom nemusí být nutně vedeny podél stěn, jedna z nich, ta nízká, může tvořit optickou příčku například mezi obývacím pokojem a kuchyní či mezi jídelnou a kuchyní a být případně vybavena barovým pultem.

Kuchyně ve tvaru písmene L nabízí množství pracovních a odkládacích ploch i úložných prostor a je v českých domácnostech nejčastějším typem.

4

Chladnička UIK 1620 a mraznička UIG 1323 od Liebherr jsou přístroje vhodné pro montáž spodní vestavby ve stylu side-by-side. Energetická třída A++ zajišťuje úsporu energie. Více na www.mctree.cz.

5

Kuchyňská linka METOD s bílými hladkými dvířky z kolekce VEDDINGE, která dodají kuchyni elegantní a zářivý moderní vzhled. IKEA

6

Postavte linku do prostoru tak, abyste k ní měli přístup ze všech stran. Díky schůdkům z kolekce MÄSTERBY s vámi mohou vařit i děti. Schůdky koupíte za 699 Kč. IKEA

V HORNÍCH PARTIÍCH

Kuchyňská linka dnes už striktně nemusí mít horní skříňky. Záleží jen na vašich potřebách a na množství věcí k uložení. Moderní systémy pro ukládání, závěsné programy a další, umožňují maximálně využít každý prostor. V horních partiích kuchyně tak nemusí být skříňky žádné, případně jen pár; vzdušné řešení představují skříňky otevřené nebo jen prosté police.

Necháte-li si vyrobit kuchyni na míru, skuteční odborníci dokonale využijí prostor a zajistí maximální možný komfort používání.

SLOŽITĚJŠÍ ŘEŠENÍ

Účko je obvykle řešení pro velkorysejší prostory a také zde bývá jedna ze tří stran linky využívána jako předěl mezi kuchyní a zbývajícím obytným prostorem. Přidá-li se k takovému provedení ještě čtvrtá strana v podobě skříněk nebo barového pultu, pak má kuchyně tvar písmene G. Nabízí ještě více úložného prostoru a pracovních i odkládacích plocha a zároveň prostor kuchyně, je-li to žádoucí, zajímavě člení.

Oblouková kuchyně přináší především originální vzhled. Její výroba je ovšem nákladnější. Vyžaduje vskutku profesionální návrh, aby se neplýtvalo prostorem jen pro efekt na oko.

Komfortní provedení konečně představuje ostrůvková kuchyně. Ostrůvek přinese další úložné prostory, může na něm být umístěno varné a mycí centrum, lze ho také opatřit barovým sezením, dovoluje-li to prostor.

U složitějších typů kuchyní je třeba vědět, že mezi jednotlivými částmi linky je nutná určitá vzdálenost jak pro bezpečný pohyb, tak například pro otevření skříněk a spotřebičů a pohodlný přístup k jejich obsahu. Odborníci radí dodržet vzdálenost nejméně 100 cm.

7

Žádná dvířka ve spodních skříňkách. Neohýbejte se zbytečně a nechte kuchyni, ať slouží ona vám. Kuchyně má být nejen hezká, ale i praktická. BLUM

8

Dostatečný prostor mezi varnou deskou a dřezem je velmi důležitý. Zde navíc plochu pro přípravu zvětšuje chytře umístěná barová deska. Provedení: XL 1416 (Steineiche – dokonalá imitace dřeva) nebo XL 1351 (Schneeweiss matt – sametově matný povrch). Cena za sestavu podle vnitřní výbavy od 145 000 bez DPH a spotřebičů. DESIGN-BLOCK

9

Kuchyně velikosti L je určena do velkého prostoru. Materiál bílá fólie lesk, pracovní deska z přírodní žuly Nerro asolluto – lesk, spotřebiče Siemens. Rozměry sestavy š. 480 x v. 222,5 x h. 60 cm nebo 300 x 91,3 x 85 cm. Cena od 350 000 Kč. INDECO

KUCHYŇSKÁ CENTRA

Funkce kuchyně pak stojí a padá s přítomností základních spotřebičů, které umožňují připravovat pokrmy. Kolem těchto spotřebičů vznikají centra nazývaná podle toho, jaký úkol plní: varné centrum a centrum mycí. První z nich tvoří varná deska a digestoř, druhé pak dřez a myčka nádobí. Varné centrum by mělo být umístěno tak, aby po obou stranách varné desky vznikl manipulační prostor, který využijete k odkládání či drobné přípravě. Ideálně by měl mít šířku alespoň 40 cm. Mezi varnou deskou a dřezem by však měl být větší, ideálně 120 cm. Tato plocha totiž představuje hlavní pracovní prostor. Zajistí návaznost jednotlivých úkonů – potraviny omyjete v dřezu, na pracovní ploše nakrájíte, naklepete, okořeníte a pak jen přehodíte do nádoby na varné desce. Volná plocha o velikosti alespoň 40 cm by rovněž měla být z druhé strany dřezu. Zda bude mycí centrum vlevo či vpravo od zóny vaření, se může řídit tím, zda je většinový uživatel kuchyně levák či pravák; i to usnadní pohyb v kuchyni.

JAK VYSOKO?

Pozor! Návrh kuchyně by se měl odvíjet i od výšky postavy uživatele či jeho zdravotních omezení! Pro lidi menšího vzrůstu je pohodlná výška pracovní plochy cca 82 centimetrů od podlahy, pro vysoké pak kolem 90 centimetrů. S výškou postavy souvisí i umístění horních skříněk.

Výška pracovní plochy by měla odpovídat vzrůstu uživatele, případně jeho zdravotnímu omezení.

10

Kuchyně LISA – bílá, magnolie nebo hedvábně písková, v čistém designu, s perfektně zaoblenými, hladkými hranami, ošetřenými laserovým paprskem. K dispozici též varianta v bezúchytkovém provedení. V osmi barevných provedeních. (Praktickým pomocníkem pro naplánování může být EASY plánovač kuchyní.) SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ

11

Kuchyňský blok Stella, 240 cm, v bílém provedení, s dekorativním frézováním předních ploch. Díky svým rozměrům je tato kuchyně vhodná především do menších prostor. Potěší jak milovníky provensálského stylu, tak fanoušky moderního designu. OKAY

12

Kuchyně typu S (zde š. 360 x v. 255 x h. 70 cm) byla vyvinuta společností INDECO pro ty, kteří mají potřebu malé kuchyně s možností jejího uschování za dveřmi i jako řešení pro firemní kuchyni. Součástí je mikrovlnná trouba, dvouplotýnková varná deska, odsavač par, myčka, nízká lednice. Cena sestavy od 90 000 Kč. INDECO

KAM S NIMI

V kuchyni však mají své místo i další spotřebiče – chladničky a trouby. Menší vestavěné chladničky nacházejí uplatnění spíše v jednočlenných domácnostech. Lze je umístit do spodní části linky. Populárnější jsou ovšem chladničky vysoké. Ty mají právě pro svou výšku obvykle místo na jednom z okrajů kuchyňské linky. Při jiném umístění by totiž věž působila rušivě, a také jako nepraktická překážka na pracovní ploše. Vedle takové chladničky pak mohou stát vysoké skříně jak s úložnými prostory, tak i se zabudovanou troubou či troubami. Umístění trouby ve výšce zajistí snadnou obsluhu bez nutnosti se ohýbat a v domácnosti s malými dětmi i vyšší bezpečí. Je-li trouba ve spodní části kuchyňské linky, pak má obvykle své místo pod varnou deskou.

Parametry platí i pro umisťování spotřebičů s ohledem na spotřebiče jiné (například výška umístění digestoře nad varnou deskou), ale i na okolní nábytek. Tyto údaje jsou většinou dány výrobci jednotlivých typů spotřebičů.

Kuchyně ve tvaru písmene L je v českých domácnostech nejčastější řešení.

13

Kuchyně RADÚZA spojuje klasickou eleganci, tradiční materiály a nejmodernější technologický způsob výroby. Dýhovaná rámová konstrukce s dýhovanou výplní a zároveň se špičkovými technickými prvky uspokojí i náročnějšího zákazníka. DUŠEK KUCHYNĚ

NEJEN SPOTŘEBIČE

Promyšlené by mělo být také ukládání. Nemáte-li spíž, pak nejspíš bude součástí kuchyně potravinová skříň. Ideální poloha je v blízkosti chladničky a ne příliš daleko od přípravné plochy. Na často používané potraviny či dochucovadla se vyplatí mít místo poblíž varného centra. Podobně se hodí mít v dosahu varného, ale i mycího centra skříňku na nejčastěji používané nádobí. Přehledně je lze uskladnit ve výsuvném kontejneru, který také pojme víc věcí. Stejně na dosah by měla být zásuvka či lišta s háčky, kde bude po ruce drobné náčiní – vařečky, naběračky a další. Je dobré myslet i na uskladnění drobných spotřebičů, které nejspíš nevystavíte všechny na kuchyňské lince. Vhodnější je určit jim společné místo v uzavřeném úložném prostoru.

14

Kuchyňský blok Mondeo, 300 cm, v neutrálním červeném dekoru v kombinaci s leskem. Použité materiály zajišťují snadnou údržbu a vysokou odolnost. Tato kuchyň je jednoduchá, elegantní a nabízí širokou škálu úložného prostoru. OKAY

15

Kuchyňská linka Bazylia vyrobená z lamina v dezénu ořech – hruška o celkové šíři 260 cm. Dodávána pouze ve vyobrazeném provedení, včetně pracovní desky. Cena bez montáže a spotřebičů 8124 Kč. FORLIVING

 

Edit: