Místo k učení i ke spaní...

Chystáte se pořídit nové zařízení pro školou povinné ratolesti? Hrací koutek či látkový domeček by měl nyní nahradit kvalitní psací stůl a ergonomická židle.

Správná židle a pracovní stůl, u něhož děti musí trávit spoustu času, mohou mít velmi důležitý vliv na zdravý tělesný vývoj vašich potomků, ale také na jejich zvládání školních povinností. Různé potíže se soustředěním se netýkají pouze dětí s diagnostikovanou poruchou pozornosti. Rozptylujících vlivů je ve světě dnešních dospívajících opravdu nadbytek a na rodičích je vytvořit pro ně láskyplné, ale také klidné a inspirující prostředí, které jim pomůže co nejlépe se zhostit všech úkolů a povinností, které na ně škola klade.

PŘEHLED A POŘÁDEK

Zejména pro prvňáčky je přechod do světa povinností velmi obtížný, ale s rostoucími nároky to nemusí být jednoduché ani pro ty starší. Dbejte proto, aby děti měly nejen kvalitní psací stůl a „zdravou“ židli, ale aby i okolí pracovního místa bylo dobře uspořádáno se vším potřebným v dosahu. Místo nad stolem můžete doplnit nástěnkou, kde budou mít děti rozvrh hodin a aktuální úkoly pěkně na očích. Okolí stolu lze vybavit také poličkami na psací potřeby. Hlavní je, aby bylo snadné ve věcech udržovat pořádek a aby děti nerozptylovalo neustálé hledání pomůcek. Po splnění povinností by jim měla vždy zbýt i chvilka na odpočinek nebo trávení času podle vlastního přání.

Do dětského pokoje Cottage patří nástěnný stůl a skříň, které mají povrch nalakovaný tabulovou barvou, takže se na ně dá kreslit. Cena na dotaz. Space4kids

POSTEL A PSACÍ STŮL

V pokoji pro školáky je důležité co nejlépe uspořádat především místo na spaní a na učení. To je někdy zejména v malých bytech nebo v pokojích sourozenců rozdílného věku opravdový hlavolam. Každému dítěti je přitom potřeba zajistit dostatek soukromí a zároveň vlastní životní prostor, abyste mezi nimi eliminovali třecí plochy. Spaní vyřeší například palandy nebo patrové postele s pracovním koutem pod lůžkem. Tam je však třeba zajistit odpovídající a hlavně dostatečné osvětlení.

Potřebujete-li pracovní místo pro více dětí, zkuste je oddělit třeba knihovnou, aby se vzájemně nerušily. Cena psacího stolu Dynamic 7 990 Kč. Hezký dětský nábytek.

ÚLOŽNÉ MÍSTO

Zásadní roli hrají v dětských pokojích také úložné prostory. Jejich dostatek a smysluplné uspořádání pomůže minimalizovat časté spory o úklid, nad který bývají dospívající potomci většinou povzneseni. Nezapomeňte v pokoji pro školáky pamatovat také na možnost příležitostného přespání pro jejich kamarády. Pomůže i skládací matrace pro hosty, která se dá složit do podoby taburetu s látkovým potahem, výsuvné lůžko, jímž jsou některé postele vybaveny, případně rozkládací pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny. Pobavte se se svými dětmi a dejte jim příležitost, aby mohly uplatnit také svůj vkus a třeba i vlastní nápady. K tomu nestačí jen na stěnu nalepit plakát oblíbené kapely nebo zarámovaná fotka jejich sportovního klubu. Není totiž cílem zařídit jim dokonale vyladěný pokoj s designovým nábytkem podle představ dospělých, ale místo, které bude „jejich“, kde se budou cítit příjemně a uvolněně. Je však samozřejmě potřeba dodržet zásady ergonomie, správnou orientaci ke světovým stranám a podobně.

DOPLŇKY PRO DĚTI

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Edit: