Před kalamitou o krok napřed

Rok co rok sněhová nadílka překvapí nejen silničáře, ale i majitele domů a zahrad. Květináče zpod sněhové čepice budete muset vyhrabat ručně, na úklid sněhu už ale můžete jít s pomocníky: ať už s těmi do ruky nebo s vyspělými stroji.

O tom, zda se na úklid sněhu vypravit s lopatou nebo sněhovou frézou, případně jinými nástroji, rozhoduje mnoho skutečností. Spíše než podle ceny vybírejte stroj či nástroj podle následujících rad, abyste s ním sněhové nadělení mohli zvládat bez problémů i po několik let.

2

Výkonný zádový foukač s motorem 4-MIX s extrémně vysokým průtokem. Pro rychlé odstranění nejen např. posečené trávy, ale i sněhu na velkých plochách. Patentovaný motor 4-Mix s nízkou spotřebou paliva a vylučovaných zplodin. Cena 15 500 Kč. Stihl

1

Dvoustupňová pásová fréza Husqvarna 268EPT k práci v náročných podmínkách. Výkonný motor Briggs & Stratton, vyhřívané rukojeti, elektrický startér, halogenový reflektor. Doporučená cena 77 990 Kč. Husqvarna

RYCHLE DO RUKY

Pokud uklízíte od sněhu jen malý dvorek či cestičku k vrátkům, nemusíte hned pořizovat sněhovou frézu za desetitisíce. Vystačíte si určitě s nástroji typu hrabla, s koštětem na sníh nebo s lopatou. Jste-li příznivci fyzické námahy jako prostředku ke zdokonalování postavy, můžete zvolit v podstatě jakýkoli typ nástroje. Chcete-li ale šetřit síly, pak jsou na úklid sněhu vhodné nástroje vyrobené z kvalitního hliníku a plastu, které jsou lehké a odolné. To se týká také násady. „I ta by měla být z lehkého a pevného materiálu. Ideální je opět hliník nebo lze použít kvalitní dřevěnou násadu bez suků. V případě hliníkové násady je dobré, když je potažena v místě uchopení měkčím plastem, aby nestudila do ruky. Délka násady má odpovídat výšce člověka, který s ní pracuje, jinak je práce zbytečně namáhavá. Některá hrabla kanadského typu mají však delší násadu schválně, protože jejich pracovní část má speciální tvar, který způsobuje, že sníh před hrablem roluje nebo se při rychlejším pohybu proud sněhu otočí a je odhozen daleko dopředu,“ popisuje Jan Růzha ze společnosti Fiskars. Plastová hrabla by měla mít pracovní hranu ideálně chráněnou kovovou lištou, aby se při úklidu drsného povrchu tolik neopotřebovávala. Je také dobré, aby byla vyrobena z materiálu, který nepraská při nízkých teplotách. Ideální je vyzkoušet si nástroj už v obchodě, jak vám padne do ruky, a pokud jej chcete používat několik sezon po sobě, zbytečně na něm nešetřete.

4

Na vysokou vrstvu starého, případně zledovatělého či mokrého sněhu vyrazte jedině s dvoustupňovou sněhovou frézou. Mountfield

5

Škrabka na odstraňování ledu nebo tvrdého sněhu. List škrabky o š. 15 cm z pružinové oceli je vyměnitelný (Gardena combisystem – různé druhy nářadí se připevní k jediné násadě). Záruka 25 let. Cena 320 Kč. Gardena

NA ČERSTVÝ PRAŠAN

Na větší plochy byste měli mít v garáži nachystanou sněhovou frézu, ale napadne-li čerstvý prašan, můžete ji ještě nechat stát a lehký sníh z prostranství jednoduše vyfoukat pomocí foukače. Ten má na zahradě uplatnění po celý rok. S jeho pomocí můžete mimo zimní období odstraňovat spadané listí nebo posečenou trávu. Pohodlné jsou tzv. zádové typy, které při práci zavěšené na popruhu přes záda nenamáhají tolik ruce.

Správný výběr sněhové frézy:
◗  Prověřte pevnost bunkru, stabilní uložení šneku a bytelnost jeho lopatek.
◗  Řadicí páka musí být dobře přístupná a řazení by mělo být snadné.
◗  Vyzkoušejte ovládání odhozového komína.
◗  Vybírejte stroj s minimálním průměrem kol 33 cm. U dvoustupňových modelů vyšší třídy je běžný průměr 38 cm. Při menším průměru je pohyb se strojem obtížnější.
◗ Nezapomeňte zohlednit záruční a servisní podmínky.

TĚŽKÝ KALIBR

Při jakýchkoli jiných situacích se už uplatní sněhová fréza. „Sněžné frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí. Zejména na základě těchto kritérií vybírejte frézu, která bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat,“ radí Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton. Správný typ tedy zvolíte podle povrchu, který budete strojem odklízet (zda se jedná o rovnou zpevněnou plochu či jakýkoli nerovný a nezpevněný terén), podle její velikosti (krátká příjezdová cesta nebo prostranství velikosti hřiště) i podle frekvence úklidu (uklízíte na chalupě jednou za čtrnáct dní nebo den co den před stálým bydlištěm?). Důležitá je konečně i kvalita sněhu – vysokou vrstvu těžkého udusaného sněhu zvládnou jen některé stroje. Stojí za zmínku, že také to, v jaké lokalitě bydlíte a v jaké části dne sníh odklízíte, může být rozhodující. Uprostřed hustě zabydleného satelitního městečka uklidíte sníh časně ráno před odjezdem do práce tak, abyste hlukem nenaštvali sousedy, jen s akumulátorovou frézou, která představuje na trhu určitou specialitu.

6

7

Shrnovače sněhu a lopaty na sníh značky Fiskars jsou vyrobeny z lehkých a odolných materiálů, mají ergonomicky tvarovaná držadla. Ceny od 689 Kč. Fiskars

8

9

Fréza Cub Cadet 524 SWE má posilovač řízení, joystick na ovládání komínku, vyhřívané rukojeti, možnost elektrostartu. 4taktní motor Snow ThorX. Doporučená cena 24 990 Kč. CUB CADET

NADÍLCE NA MÍRU

Pohodlnější než lopata a hrablo jsou na malých plochách jednostupňové frézy, s nimiž bez námahy uklidíte malé terasy a chodníčky pokryté čerstvým sněhem. Bez problémů zvládnou zpevněný rovný povrch, s úklidem ale nesmíte otálet. Na vyšší vrstvu mokrého a těžkého sněhu, který navíc leží například na trávníku, už totiž nestačí. Pro ten potřebujete dvoustupňový model, ten si poradí se všemi typy sněhu i povrchu. „Sněhové frézy jednostupňové i dvoustupňové jsou většinou benzinové, popřípadě jednostupňové mohou být elektrické či existuje varianta dvoustupňových sněhových fréz na akumulátor. Akumulátorové modely jsou oblíbené díky výkonu srovnatelnému s benzinovými dvoustupňovými typy a tichému provozu – nezatěžují sousedy téměř žádným hlukem. Vhodné jsou třeba do satelitních měst či jiných hustě zabydlených oblastí,“ podotýká Jiří Janoušek ze společnosti Mountfield. U elektrických fréz počítejte s omezením v podobě kabelu, stejně jako například u elektrických sekaček.

NA KOLECH ČI PÁSECH

Dvoustupňové modely fréz nabízejí typy strojů kolové a pásové, přičemž rozšířenější jsou kolové frézy. Obvykle umožňují jednodušší manipulaci při zatáčení a couvání. „Pásové frézy se pohybují pomocí pásů, které umožňují snazší manipulaci v podmínkách, při kterých nedochází k odklízení sněhu až na zpevněný povrch. Pásové frézy snadno zvládnou pohyb v hlubokých závějích a sněhových jazycích. Jde o stroje do náročných podmínek, které díky pásům zvládají postupné frézování sněhu po vrstvách,“ vysvětluje Jiří Janoušek.

10

Sekačka, z níž snadno uděláte sněžnou frézu: SF-55 je adaptér určený do převodové skříně VARI DSK-316 ve všech jejich modifikacích. Jednoduše se připojí zasunutím do náhonu převodové skříně a zajistí aretačním kolíkem. Pro odklízení zpevněných a rovných ploch. Cena 19 990 Kč. VARI

11

Ariens Compact 22 – jedna z nejprodávanějších 2stupňových fréz v ČR se záběrem 61 cm. Vyrobeno USA, motor Briggs & Stratton o výkonu 6,5 HP, počet rychlostí 6+2R. Aktuální cena na www.mountfield.cz.

12

Zahradní traktor Husqvarna CTH 174 má univerzální použití díky bohatému příslušenství: sekání, sběr listí, odklízení sněhu (ocelová radlice s pracovní šířkou 122 cm). Doporučená cena 75 999 Kč. Husqvarna.

PRINCIP DVOU STUPŇŮ

Princip jednostupňové sněhové frézy spočívá v tom, že rotující lopatky z tvrzené pryže (tzv. šnek) nabírají sníh z odklízeného povrchu a skrz odhozový komín jej odhazují do velké vzdálenosti (až 10 m) tam, kam potřebujete. Kromě odklízení sněhu zajišťují pohyb frézy dopředu. Nahrazují tak pojezdové systémy s převodovkami. Dvoustupňová fréza pracuje následovně: Otáčející se ocelový šnek s pilovými zuby prořezává vrstvu sněhu, který tak postupně odkrajuje z povrchu. Mezi pevnými ocelovými listy rozdrtí velké sněhové kusy na malé, které dopraví do prostoru, kde je umístěn vysokootáčkový ventilátor. To je pomyslný první stupeň. Stupeň druhý spočívá v tom, že speciálně tvarované lopatky vysokootáčkového ventilátoru naberou rozdrcený sníh od šneku a skrz otočný komín jej odhodí, rovněž přesně tam, kam potřebujete. Směr a vzdálenost odhozu si jednoduše nastavíte pákou nebo joystickem přímo na ovládacím panelu.

14

Gardena sypací vozík 500 Comfort k posypu namrzlých cest a chodníků. Šíře posypu 53 cm, zásobník 14 l. Využít lze i k setí, hnojení apod. Doporučená cena 1190 Kč. Gardena

16

Sněhová fréza, která v létě poseká díky adaptéru (SF-55, pro převodovou skříň VARI DSK-316). Zmrzlý prachový sníh odhodí až do vzdálenosti 10 m. Cena 19 990 Kč. VARI

Pět P bezpečné práce s frézou
Pročtěte manuál
Manuál čtěte i přesto, že jste „s podobným strojem již pracovali“. V návodu na daný typ stroje se obeznámíte s jeho konkrétními funkcemi a požadavky na správné používání.
Pracujte vhodně oblečeni
Chraňte se před mrazem, používejte rukavice, které nebrání v ovládání stroje, oděv, který nemá plandající rukávy a nohavice. Důležitá je pevná obuv s protiskluzovou podrážkou.
Plňte nádrž akorát
Nádrž plňte benzinem na dobře odvětraném místě, a to pouze po spodní část hrdla, aby mělo palivo místo pro rozpínání. Nikdy palivo nelijte do horkého či běžícího motoru.
Při čištění stroj vypněte
Statisticky nejčastější zranění při práci s frézou vznikají při čištění frézy od zbytků sněhu, proto před ním vždy vypněte motor a ujistěte se, že ostří se přestalo točit!
Pracujte při světle
Se sněhovou frézou pracujte pouze při dobré viditelnosti, ať už je zajištěna denním či umělým světlem (např. světlomet frézy). Proud sněhu směrujte tak, aby neohrozil vás ani okolí.

PRO FAJNŠMEKRY

Mezi zdatnými stroji, pro které není kalamita překážkou, najdete nejen profesionální sněžné frézy určené například k penzionům do horských oblastí apod. S úklidem sněhu vám může pomoci i zahradní traktor s vyměnitelnou shrnovací hranou, který v létě seče, na podzim sbírá spadané listí a v zimě odklízí sníh. Skuteční fajnšmekři a milovníci specialit se pak mohou na bílé nadělení vypravit na čtyřkolce opatřené radlicí.

17

Rotující lopatky jednostupňové frézy nabírají sníh a skrz komín jej odhazují do vzdálenosti až 10 m. Zajišťují pohyb frézy dopředu. Mountfield

18

Power Max HD 928 OXE – výkonná 2stupňová fréza. Motor Toro o výkonu 9 HP, počet rychlostí 6+2R, záběr 71 cm. Za minutu odhodí až 907 kg sněhu. Aktuální cena na www.mountfield.cz.

Datum vydání: 25. 12. 2016

Edit: