Předsíň jako skládačka

kovová lavice do přesíně

Lehká kovová lavice doplněná zrcadlem se hodí pro menší i větší vstupní prostory. Foto: JYSK

Rozmístit všechny nezbytné kousky nábytku pro zařízení vstupní části bytu někdy připomíná oblíbenou skládanku puzzle.

Co by měla správná předsíň nebo vstupní hala obsahovat, aby co nejlépe plnila svůj účel a dala se jednoduše udržovat v čistotě? Asi těžko se obejde bez věšáku, botníku, police na čepice či šály, ale také lavičky na obouvání a velkého zrcadla, v němž můžete před odchodem zkontrolovat svůj zevnějšek. Vyřešit to vše na malé ploše může být ale někdy úkol spíš pro kouzelníka než pro bytového designéra. Šířka chodby zejména v malých bytech často neumožňuje využít stojací věšák, lépe se zde tedy uplatní nástěnný typ. Ve velmi úzké chodbě oceníte také verzi se sklopnými háčky. Oblíbené jsou kompaktní předsíňové stěny zahrnující věšák, polici i lavici s botníkem nebo úzké typy stojící kolmo ke stěně a vybavené tyčí na ramínka, které jsou umístěny do koutu, kolem něhož nemusíte tak často procházet.

Skříně i systémy

Progresivním řešením jsou i flexibilní šatní systémy, určené především pro samostatné šatny, úspěšně si ale poradí i se zařízením vstupních prostor. V rodinném domě nebo ve větších bytech se ke vstupu vejde velká šatní skříň, do níž lze schovat většinu svrchního šatstva. Menší věšák s několika háčky pak stačí pouze na aktuálně nošené bundy a kabáty nebo na oděvy návštěv. V současné době přicházejí designéři se spoustou nápaditých řešení, aby předsíň nebyla jen nudné místo, kde rychle odložíme mokrý svrchník.

Originální kousky

Věšáky v podobě větví nebo jeleního paroží nejsou dnes žádnou výjimkou. Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, specializované obchody s nábytkem a doplňky ve skandinávském stylu nabízejí širokou škálu designových kousků z masivního dřeva. V kurzu jsou i police a sestavy využívající konstrukci z kovových instalatérských trubek a dobře pasující do industriálně laděného interiéru. I zde ale platí pravidlo, že je lepší vytvořit si svoji předsíň „na míru“ než pouze kopírovat módní trendy.

Zrcadla

Zrcadlo rozhodně nemusí být jen ryze praktickou součástí interiéru, může se z něj stát i zajímavý dekorativní prvek. Vstupní prostor bytu navíc dokáže při správném umístění opticky rozšířit či prodloužit. Pokud je zasazeno v atraktivním rámu, stane se nepřehlédnutelným akcentem místnosti, a bude-li jeho součást tvořit šikovná polička či věšák na drobnosti, může být nepostradatelným účastníkem každodenního zkrášlovacího rituálu.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se souhlasem firem Aldo, Atraktivní nábytek, Designbuy, Trachea, Tchibo, JYSK, Kareshop, Dřevotvar, Dekoria Home, Emako, Elarte, IKEA, Novaline, Designville, Nábytek Mirek, Decoronline, Secretcorner, Vemzu

 

Datum vydání: 5. 1. 2024

Edit: