Pro nerušený odpočinek

Hluboký spánek, potřebný k regeneraci sil, ovlivňuje celá řada faktorů. Zařiďte si ložnici tak, abyste se v ní vyspali co nejlépe.

Nábytková řada Marion v dekoru prkenný dub – grafit nabízí kompletní vybavení do ložnice v industriálním stylu. Postel od 8 999 Kč, foto Sconto

Uvažujeteli o zařizování ložnice, neobejdete se bez kvalitního lůžka, vhodného roštu a zdravotní matrace. Například parametry a zdravotní přínosy zónové pěnové matrace se mohou uplatnit jen ve spojení s odpovídajícím lamelovým roštem. Kromě postele a matrace má vliv na kvalitu spánku i řada dalších faktorů. Při výběru osvětlovacích těles se vyvarujte příliš ostrých zdrojů světla a volte raději několik lamp se stínidly, které vyzařují teplé světlo, navozují útulnou atmosféru a podporují příjemné usínání. Místnost, kde spíte, by měla být dobře odvětraná a také dostatečně tmavá, aby vás v noci nerušilo například pouliční osvětlení. To lze zajistit různými zatemňujícími prvky, jako jsou předokenní nebo interiérové žaluzie, případně cenově dostupnější zatemňující rolety nebo závěsy.

Máteli problémy se spánkem, nepoužívejte před ulehnutím elektroniku vyzařující modré světlo. Ložnice by měla být chladnější než ostatní místnosti, za optimální na spaní se považuje teplota kolem 16 až 18 °C. Dbejte tedy, aby nebyla zbytečně přetopená, a pokud je zde příliš suchý vzduch, pořiďte si zvlhčovač. Čističku vzduchu pak ocení zejména alergici v době pylové sezony.

Lůžko Noa čalouněné umělou kůží lze objednat ve více velikostech, s různými typy roštu či s úložným prostorem. Od 62 006 Kč, foto Amber interier

 

Výběr nábytku

Nábytek do ložnice by měl odpovídat stylu vašeho interiéru. K současnému trendu patří střídmá barevnost a přírodní materiály, které přispějí k vytvoření vkusného a přitom nadčasového zařízení. Aby spolu jednotlivé kusy ladily, můžete je vybírat z ucelených a variabilních nábytkových programů z téže řady, ve stejné barvě nebo v tomtéž dekoru. Není nutné pořizovat si vše najednou, postel s nočními stolky můžete časem doplnit šatní skříní, prádelníkem i toaletním stolkem. Pokud jste obyvateli garsonky či sdíleného studentského bytu, využijte postel nebo dvojlůžko, které lze ráno složit a získat tak další potřebnou plochu navíc.

 

Správná volba lůžkovin

Pověstnou třešničkou na dortu je i výběr lůžkovin – polštářů, přikrývek a povlečení. Pro alergiky se hodí deky či polštáře s antialergickou výplní, které nou k eliminaci roztočů. Vkusné povlečení dokáže esteticky pozvednout interiér, a pokud je z kvalitního, zejména přírodního materiálu, jako je bavlna nebo len, jeho výhody pocítíte doslova na vlastní kůži v podobě příjemného usínání a hlubokého spánku.

 

Matrace

Potížemi s páteří dnes trpí značná část populace, ale výhody ortopedických matrací dokážou ocenit i zcela zdraví jedinci. Kvalitní matrace složené z různých druhů paměťových pěn disponují anatomicky tvarovanými zónami, které umožňují uvolnění svalstva během spánku, což vede i k hodnotnějšímu odpočinku. Nejsteli rozhodnuti pro měkčí či tužší variantu, volte oboustranný typ.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Grossmann – matrace, Purtex, Fajn spánek, Nábytek Brückl, BoConcept, Amber interier, Westwingnow CZ, Nábytek Paul, Nábytek Mirek, Sconto

,
,

Datum vydání: 29. 11. 2022

Edit: