Pro příjemný došlap

Při správně promyšleném výběru se kusový koberec stane designovým akcentem interiéru a také ho patřičně barevně doladí.

Kuchyňský běhoun Soho o rozměru 80 x 200 cm má protiskluzový rub a odolný povrch ze 100% polypropylenu. 1 369 Kč, foto Bonami

V posledních letech jsou v centru zájmu bytových designérů i je jich zákazníků především koberce kusové. Vedle toho, že dokážou daný prostor výrazně zútulnit, plní i významnou úlohu při zateplení podlahy (pocitově i reálně) a jejího odhlučnění, přičemž samozřejmě záleží na jejich velikosti a tloušťce. Do jednotlivých místností se hodí různé typy s odlišnými parametry. Práci v kuchyni s dlažbou na podlaze zpříjemní například zajímavý kousek v podobě běhounu ze syntetického materiálu (obvykle ze 100% polypropylenu), který je odolný a snadno se udržuje. Pro zvýšení bezpečnosti ho však nezapomeňte opatřit proti skluzovou podložkou.

 

Praktické i designové kousky

Jídelní kout od zbytku místnosti opticky oddělí a vynikne v něm kusový koberec, který odpovídá tvaru jídelního stolu. Ke kulatému se bude hodit kruhový, k hranatému obdélníkový nebo čtvercový. Vhodný bude typ s kratším vlasem a nešpinivou úpravou. Do obývacího pokoje si můžete dopřát originální designový kousek s výrazným vzorem, který místnost oživí a doladí, nebo naopak nadčasový model v decentním odstínu se zajímavou strukturou. Optimální je, pokud ho barevně i stylově sladíte s pohovkou. V ložnici si dopřejte klidně i model s vyšším vlasem, který je příjemný na dotek při chůzi naboso. Je sice náročnější na údržbu, ale při šetrném a pravidelném vysávání vám dlouho vydrží.

Do interiéru i do exteriéru

Poslední dobou si do mnoha domovů našly cestu venkovní koberce. Většinou jde o typy ze syntetických materiálů, někdy oboustranné, které jsou vysoce odolné proti vlivům povětrnosti i proti nečistotám. Takové koberce (většinou vyrobené z polypropylenu) zútulní terasu, balkon i dlažbu před domem a mohou se uplatnit také v zimní zahradě, předsíni, chodbě nebo hale, kde rovněž oceníte jejich snadné čištění. V současnosti, kdy se klade stále větší důraz na udržitelnost a ekologii, se velké oblibě těší koberce z přírodních materiálů, především ručně vázané vlněné s tradičními i moderními vzory, a dále bavlněné nebo jutové. Přírodní vlákna ze 100% střižní vlny dýchají i absorbují vlhkost, a pokud je vzduch uvnitř místnosti suchý, opět ji předávají do ovzduší. Střižní vlna je díky obsahu tuku elastická a vlas se po zatížení opět narovná. Pro delší životnost se ale snažte vlněný koberec pokládat pouze na plochou, rovnou a suchou podlahu, nezatěžovat ho bodově příliš těžkými kusy nábytku a pod jeho nohy používat ochranné podložky, aby se do podkladu příliš nevytlačily. Koberce pravidelně vysávejte po směru vlasu.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Bonami, Kareshop, Onespace, Bellarose, Ligne roset, Habitat CZ, Boconcept, Létající koberce

Datum vydání: 12. 11. 2021

Edit: