Klasický nábytek i moderna

Fasáda domu může někdy pěkně zmást. I my jsme netušili, co nás čeká, když jsme stáli před starým domem v centru Berlína. O to víc jsme byli překvapeni, když jsme vešli dovnitř. Omšelý dům ukrýval moderní, světlý a krásný interiér. Na návštěvu nás pozval stylista a módní redaktor Thorsten Berger. Připravte se na opravdovou lekci stylu.

Thorsten Berger pracuje v Berlíně a Mnichově, ale pro život si zvolil hlavní město. Je především estét a je to velmi znát na zařízení jeho bytu. Každý kousek interiéru si pečlivě navrhl tak, aby vyniklo originální spojení klasiky a moderny. Doslova nekonečnou je jeho láska ke klasickému nábytku a barvám a jeho oblíbenou činností je brouzdání po internetu, kde sleduje aukce. Často obchází i antikvariáty, kde se mu nejednou podařilo získat jedinečný kousek či vzácný nábytek, který poté využil ve výjimečné kombinaci. Má pro to prostě talent.

V bytě není sám

Žije tu s ním pes Fritz, kterého si před dvěma lety vzal z útulku. Thorsten často a velmi rád připravuje večeře pro své přátele. Jídelna i obývací pokoj jsou inspirovány klasickými berlínskými salóny. Proto se uprostřed jídelny vyjímá velký bílý stůl obklopený židlemi s proutěnými výplety od Marcela Breuera. Na podlaze leží klasický černobílý koberec s geometrickým vzorem. Stěny v jemném odstínu světlé šedi pak korunují příjemnou atmosféru v jídelně. Samozřejmostí jsou čerstvé květiny, ty mu s oblibou nosí právě přátelé jako odměnu za skvělou večeři. I pivoňky v barvě meruňky jsou pozorností od hostů. Sám Thorsten však říká, že nejraději má květiny bílé.

Vzácné kousky

Komoda, kterou Thorsten odkoupil od americké ambasády, je skvělým reprezentantem směru Bauhaus. Na komodu se slétlo hejno porcelánových papoušků od firmy Fürstenberg – sbírání kvalitního porcelánu je další z majitelových vášní.
Byt se pyšní i slavným křeslem z vinylového vlákna v jehož sousedství se vyjímá černý stolek s kovovými nožkami. Tato kombinace je příjemně naaranžovaným koutkem, který dotváří ještě sbírka váz z bílého porcelánu.

Místo k relaxaci

Odpočinkové části obývacího pokoje dominuje nábytek v příjemné karamelové barvě na původních parketách položených do čtvercového vzoru. Stylové jsou také podstavy lamp s geometrickou kresbou. Nad křeslem visí šest grafik německého malíře a sochaře Georga Baselitze. Thorsten je také milovníkem a znalcem umění. Pravidelně chodí do berlínských galerií, třeba do známé galerie Weekend, jejíž majitelé jsou proslulí vyhledáváním mladých talentů. „Díky nim jsem loni poznal umělce Radu Belcina,“ říká Thorsten, „a hned jsem si u něj objednal dva obrazy.“

Bar á la biedermaier

„Zbožňuji kombinaci mosazi a dřeva,“ prozrazuje Thorsten. „Mosazné nohy stolů a teplá barva dřeva je nepřekonatelná kombinace. Mosaz má krásnou barvu, mnohem diskrétnější a jemnější než zlato.“ Napřehlédnutelná je i biedermeierovská komoda s originálními mosaznými prvky. Tato hrdá představitelka svého stylu je zároveň rodinnou památkou. Díky pěknému ořechovému dřevu, z něhož je vyrobena, je ozdobou interiéru, ale zároveň jí Thorsten svěřil ještě jednu úlohu, které se perfektně zhostila – plní funkci domácího baru.

Thorsten myslí na vše

Koupelna vedle ložnice připomíná exkluzivní parfumérii. Thorsten se coby módní redaktor ani v této oblasti neztratí – kosmetice rozumí možná lépe než většina žen. Na mramorové desce umyvadla jsou vystaveny jeho oblíbené kosmetické přípravky v lahvičkách, které připomínají, že na styl je třeba myslet i v koupelně.
„Ložnice by podle mě měla být zařízena skromně a útulně,“ říká. Například dřevěná komoda dříve patřila jeho prababičce a pochází z typické bavorské selské ložnice. Naopak černé křesílko Vitra Eames je ikonou moderního designu. Komoda, která je zároveň nočním stolkem, je místem zasvěceným umění – stojí na ní hrnek od Fornasettiho, zarámovaný linoryt od Kera Tilla a černý papoušek z porcelánky Fürstenberg. Vše v dokonalé souhře…

Splněný sen

Klasika, moderní design, smysl pro styl, proporce a důslednost jsou ideálními indiciemi při zařizování bytu. Thorstenovi pomohly vytvořit přesně to, po čem dlouho toužil – vlastní místo na zemi, které si zařídil s nebývalou pečlivostí, vkusem i umem a kde je šťastný. Vládne tu styl, klid a příjemná atmosféra. Je tu prostě hezky.

Připravila: Mirka Vernerová
Foto a zprostředkování návštěvy: Westwing Home and Living

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 28. 6. 2017

Edit: