Pro zdraví a krásu stěn v interiéru

Dekorativní povrch stěn může obytný interiér nejen zdobit, dokáže také akumulovat teplo, přirozeně dýchat a vytvářet zdravé vnitřní prostředí.

V prvé řadě to platí o hliněných omítkách, ale teplo výborně akumuluje také pohledový beton. Pokud se vám nezalíbí ani jeden ze zmíněných povrchů, nevadí. Na výběr máte řadu dalších speciálních maleb, štuků a omítek, které na sebe dovedou brát rozmanité podoby či odlesky a věrně napodobovat kovy, kámen, dřevo, cihelné zdivo nebo dokonce kůži či textilní tapety. Anebo snad chcete mít na stěnách živou zeleň? Co si vymyslíte, to dnes můžete mít doma!

ANTICKÝ ŠTUK

Sluší se začít klasikou – dekorativními povrchy antického štuku, které již prověřila staletí. Většina z nich se k nám dováží jako originál z Itálie. Mají speciální postupy nanášení a nabídnou vám atraktivní vzhled, vysokou odolnost i snadnou údržbu. Některé z nich lze použít i v koupelně. Platí to například pro oblíbené Grassello (občas nazývané benátský štuk), které dosahuje lesku díky velmi rychlé závěrečné fázi leštění. Nakonec můžete povrch ošetřit ještě voskem a docílit tím vodoodpudivosti. Nejvhodnější pro koupelny je ovšem vizuálně podobný marocký štuk Tadelakt – jemná přírodní štuková omítka, která se tradičně používá v marockých lázních. Díky speciální technologii leštění ve dvou fázích je Tadelakt voděodolný a paropropustný, což je důležité pro udržení příjemného klimatu v místnosti.

Reliéf na hrubé hliněné omítce je vytvořen barevnými hliněnými omítkami technikou InPaste. Rozměr 130 x 200 cm, hloubka 2 cm. Ondřej Netík.

POHLEDOVÝ BETON

Pro někoho je beton studený a fádní materiál, pro jiného symbol stability, jistoty a síly. Každopádně však tento „chladný“ materiál skvěle akumuluje teplo! Využití má opravdu bohaté: Betonové stěrky lze použít na podlahu, stěny i strop, díky moderním recepturám lehce zpracovatelných až samozhutnitelných betonů (Easycrete) vytvoříte snadno pohledové plochy také z masivního betonu. K oživení interiéru poslouží barevné betony, jež jsou rovnoměrně probarveny v celé hmotě. Probarvený beton se dá leštit a nevybledne ani v prostorách se zvýšenou vlhkostí (kuchyně, koupelna).

Epoxidová stěrka Betonepox s jemným ornamentem zdobí stěny i podlahu luxusního bytu. Jde o vysoce odolný patentovaný výrobek. Němec

TROCHU JINÉ STĚRKY

Z podobného základu jako betonové stěrky vycházejí dekorativní stěrky na bázi cementu nebo pryskyřice. Jsou pohledově atraktivní, snadno se udržují a nabízejí dlouhou životnost. V koupelně mohou posloužit i jako náhrada keramického obkladu, ovšem povrch musí být beze spár a ideálně s ochrannou vrstvou epoxidové stěrky která účinně brání jak chemickému, tak i mechanickému poškození. Jejich vzhled občas cíleně napodobuje beton (Betonepox, Imitace betonu), jindy se k němu nehlásí (Betonoptik, Pandomo).

Jedinečný efekt jemného sametového povrchu vytváří dekorativní materiál Ottocento italské firmy Oikos. Metalický povrch se mění s dopadem světla na stěnu. Výhradní dovozce Avis Color.

PLASTICKÉ IMITACE

Chcete opravdu originální povrch, který na sebe upoutá pozornost a stane se dominantou prostoru? Můžete zvolit například hlazenou stěrkovou omítku s velmi plastickou strukturou. Takový typ omítky je na českém trhu k dispozici u různých prodejců v různých odstínech a v jeho názvu se často objevuje slovo „granit“ (žula). Právě barevné tónování umožňuje plasticky strukturované stěrce vytvářet dojem kamenného či kovového povrchu. Jestliže má světlý neutrální odstín, její vzhled skutečně připomíná přírodní žulu. Když však tentýž povrch necháte probarvit do tmavšího tónu, zvýrazníte jeho kresbu. A pokud jej navíc dáte tónovat metalickými odstíny, budou stěny vašeho interiéru budit téměř dokonalou iluzi obkladu z mědi nebo olova.

Finální hliněné omítky ze série Art jsou dokonale prodyšné a zdobí. Picas.

CHVÁLA HLÍNY

Atraktivní a dotekově příjemný povrch nabízí jílová hliněná omítka, případně dokonce nepálená přírodní cihla. Hliněný povrch dokáže interiér zjemnit, ale zdaleka to není jeho jediná přednost. Zůstává pocitově teplý, což vám umožní snížit náklady na vytápění. Vedle úžasné akumulační schopnosti je výhodou hlíny mimořádná prodyšnost a schopnost regulovat vlhkost v interiéru. Tím vytváří velmi zdravé vnitřní klima, které je ideální pro alergiky a lidi s dýchacími potížemi. Kombinace zmíněných vlastností navíc spolehlivě brání vzniku plísní. Pokud nechcete přírodní barvu hlíny, nabízí se dobarvení různými přírodními pigmenty. To na sebe může brát i podobu uměleckého díla (ve formě abstrakce, mozaiky, reliéfu nebo ornamentálního obrazu).

Záměrnou nápodobou betonového povrchu je patentovaný materiál Imitace betonu. Protože spolehlivě odolává zvýšené vlhkosti, nachází uplatnění v koupelně. Němec.

VERTIKÁLNÍ ZELEŇ

Jestliže toužíte po zeleni v interiéru, ale máte malý byt, nezoufejte: Zahrada vám dnes může bujet svisle přímo ze stěny! Takzvané „vertikální zahrady“ nabízí několik firem. Jednou z nich je česká firma Němec, která vyvinula patentovaný kaskádový systém s desetiletou zárukou na konstrukci. Svislá zelená zahrada se do této konstrukce tvoří vždy jako originál na míru. Živé kaskádové zahrady mají prokazatelně příznivý vliv jak na kvalitu a svěžest vzduchu v místnosti, tak na psychickou pohodu obyvatel.

Kaskádový systém vertikální zahrady na stěnu je patent české firmy Němec. Záruka na konstrukci 10 let. Na snímku vzorový interiér v brněnském Centru Kaštanová. Němec.

NA CO MYSLET PŘI DEKORACI STĚN

 • Výrazné barvy a hrubší struktury sluší spíše jedné stěně – jako kontrast, který vynikne. Jemnější dekor a hladší povrch snese dobře i celá místnost.
 • Složitější realizaci svěřte kompletně odborníkům. Nejde jen o vlastní aplikaci zvolených dekorativních materiálů na stěnu – zásadní chyby lze udělat již ve fázi přípravy podkladu.
 • Kvalitní podklad je u dekorativních úprav obzvlášť důležitý. Když se omítka loupe nebo jsou ve zdi trhliny, je nutné odstranit odlupující se část, ošetřit povrch hloubkovou penetrací (zpravidla plněnou křemičitým pískem) a zeď pečlivě vystěrkovat

DESATERO KLADŮ HLINĚNÉ OMÍTKY

 • obsahuje ryze přírodní suroviny
 • optimálně reguluje vlhkost v interiéru
 • má výbornou schopnost akumulace tepla
 • její vyšší povrchová teplota snižuje náklady na vytápění
 • je dokonale paropropustná a odolná vůči tvorbě plísní
 • vytváří zdravé a příjemné vnitřní klima
 • při správné aplikaci se dá použít i v koupelně
 • nabízí estetický vzhled a řadu dekoračních úprav
 • šetří životní prostředí je plně recyklovatelná

V koupelně najdou bohaté uplatnění hliněné omítky. Pro plochy v přímém kontaktu s vodou se hodí Stucco Lustro, ještě vhodnější je vysoce lesklý marocký štuk Tadelakt (v pozadí). Hliněný dům.

NÁŠ TIP

TADELAKT

Díky své odolnosti vůči vodě a vysokému lesku je pro koupelnu vhodnější než u nás rozšířené Grassello.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 12. 8. 2020

Edit: