Průvodce kávovary

Ať už uvažujete o pořízení kávovaru jako nezbytném vybavení domácí kanceláře, nebo jen pro potěšení z kvalitního nápoje, měli byste vědět, čím vším se při výběru řídit.

Mnozí z nás si bez vůně kávy už ani nedovedoupředstavit dobrou snídani, pracovní nasazení, odpolední siestu či třeba hezké chvíle s blízkými. Pryč jsou doby, kdy otázka zněla „turka, nebo rozpustné?“, případně „s mlékem, nebo bez?“. Stejně tak přestala být kvalitně připravená káva výsadou vyhlášených podniků. Kávovary si už našly cestu do domácností a z pestré nabídky přístrojů všech typů a cenových kategorií si dnes vybere skutečně každý. Podívejte se s námi na hlavní typy kávovarů, z nichž každý má své přednosti a specifický způsob využití.

 

Překapávací kávovar

Je nejjednodušší a nejlevnější přístroj pro základní přípravukávy. Mletá káva se nasype do výměnného filtru a do nádržky se nalije voda, hotový nápoj odkapává do konvice. Výhodou je nízká cena, jednoduchost obsluhy a možnost rychle připravit větší množství kávy. Překapávací kávovary lze vybírat v cenách zhruba od 700 do 7 000 Kč. Modely se liší především objemem nádržky na vodu, který je určující pro množství kávy, kterou lze vyrobit najednou. Na pokročilejších modelech lze nastavit teplotu a čas vyluhování kávy, případně jsou vybavené displejem pro snazší obsluhu a kontrolu celého procesu.

 

Automatický kávovar

Pro ty, kdo milují dobrou kávu, ale nemají času nazbyt nebo preferují pohodlí, je ideální volbou automatický kávovar. Do jednoduše ovladatelného přístroje stačí nasypat kávová zrna, nalít vodu, případně mléko, a nechat si jedním stiskem tlačítka během několika sekund připravit lahodný nápoj podle chuti – cappuccino, caffè latte, latte macchiato, espresso doppio, lungo či jiný. Nastavovat je možné například jemnost mletí, teplotu vody nebo množství kávy. Stejně snadná je i údržba přístroje. Počítat ale musíte s poněkud většími rozměry oproti kapslovým a překapávacím kávovarům a samozřejmě i s vyššími cenami. Ty se pohybují přibližně od 6 000 do 60 000 Kč.

 

Pákový kávovar

Máteli rádi rituály a stačí vám současně připravit pouze dva šálky, zvolte kávovar pákový. Kávu ze své oblíbené pražírny si sami namelete, napěchujete do „páky“ a vroucí voda hnaná pod tlakem skrze páku pak vykouzlí nápoj s výraznou vůní i chutí. K tomuto typu kávovaru je nutné buď kupovat kávu již namletou, nebo si pořídit kvalitní mlýnek. Většina pákových kávovarů je vybavena parní tryskou, kterou lze vyšlehat z mléka jemnou pěnu. Vybírat je možné v cenách cca od 1 600 Kč do 60 000 Kč, od základních modelů po profesionální přístroje s ovládáním přes dotykový displej, jejichž kvality ocení skuteční znalci dobré kávy.

 

Podle čeho vybírat

Volba domácího kávovaru závisí na několika základních faktorech, a to především druhu kávy, který rádi pijete, a množství, jaké potřebujete připravit najednou nebo v krátkém čase. Od toho se bude odvíjet, jakými funkcemi by měl být váš kávovar vybavený. Pokud například nepijete kávu s mlékem, nemá význam kupovat přístroj s nádobkou na mléko a parní tryskou k jeho vyšlehání. V případě, že si potrpíte na technické vymoženosti a chcete mít čerstvou kávu ihned po příchodu domů, můžete dokonce zvolit chytrý kávovar s ovládáním na dálku pomocí mobilní aplikace.

 

Kapslový kávovar

Univerzální přístroj, často s nápaditým designem, snadnou obsluhou a údržbou, nabízí mnoho možností pro ty, kdo chtějí zkoušet nové chutě. Jak název napovídá, tento typ kávovaru připravuje kávu ze speciálních kapslí. Samotná příprava nápoje netrvá déle než několik sekund, vždy však naplníte pouze jeden šálek. Kapsle s různými druhy kávy dodávají jak samotní výrobci kávovarů, tak výrobci kávy, takže výběr chutí máte skutečně široký. V nabídce jsou ale i kapsle pro přípravu jiných druhů horkých nápojů, jako je čaj nebo kakao. Nutné je ale vždy ohlídat kompatibilitu kapslí s kávovarem té které konkrétní značky. Kapslové kávovary naleznete v cenách od cca 900 do 9 000 Kč. Některé umí vyrobit pěnu z čerstvého mléka, jiné k tomu používají sušené mléko, opět dodávané v kapslích. Na trhu objevíte i chytré modely s možností ovládání mobilním telefonem.

 

Široká nabídka kapslí

 • Z kapslí NESCAFÉ Dolce Gusto si můžete vybrat od cappuccina přes flat white až po klasické espresso.
 • Do nabídky od loňského roku přibyly také kapsle značky Starbucks, které jsou kompatibilní právě s kávovary NESCAFÉ Dolce Gusto. Vychutnat si tak můžete i jejich oblíbené kávy s mlékem včetně legendárního Caramel Macchiato.

Tip Káva Cold Brew: Sejměte víčko a do sítka nasypte 100 g hruběji umleté kávy. Do konvice nalijte 0,9 l studené vody, nasaďte víčko a nechte v lednici 12 až 14 hodin louhovat, poté sítko z konvice vyjměte. Kávu Cold Brew podávejte vychlazenou, lze ředit vodou v poměru až 1:1. Nespotřebovanou kávu můžete uchovat v lednici až 7 dnů.


Tip

S výběrem kávovaru z Electro World vám poradí odborník na tel.: 210 012 800. Doporučí konkrétní model i vysvětlí funkce výrobku.


Technika latte art (mléčné umění) představuje styl lití mléčné pěny do espressa a nabízí množství ornamentů pro zdobení šálku cappuccina. Potřebovat budete jen šálek dokonalého espressa a správně našlehané mléko. A pak už to chce jen trpělivost a praxi.


Rady experta Lubomíra Prokeše

kofyka.cz

Jak si připravit delikátní kávu?

1. Každá káva je vhodná pro určitý typ přípravy. Pravděpodobně vám nebude chutnat káva určená na filtr připravená v espressu a naopak. Na každém balení kávy většinou najdete doporučení výrobce. Filtrovanou kávu připravujte ze světleji pražené kávy a na espresso používejte silněji praženou.

2. Obecně platí: Čím je káva čerstvější, tím lépe. Používejte tedy zrnkovou kávu namletou těsně před přípravou. Pokud nemáte kávovar s mlýnkem, tak doporučuji alespoň ruční mlýnek s keramickými kameny. Investice činí pár stovek, ale rozdíl v chuti je obrovský. Kávu si melte pouze pro aktuální potřebu, ne takzvaně „do foroty“.

3. Čím delší je extrakce, tím hruběji by měla být káva namleta. Pro překapávanou kávu má vypadat jako hrubá mouka, pro espresso jako hladká. Dodržujte správnou dobu extrakce a teplotu vody. Krátká extrakce zapříčiní, že budete mít jen „špinavou vodu“. Příliš dlouhá extrakce pak zase to, že namleté zrno přepálíte nebo přemacerujete. Obojí má negativní vliv na chuťový profil kávy. Příprava espressa by měla trvat přibližně 25 sekund, filtrovaná by se neměla připravovat déle jak 3 minuty. Teplota macerace se má pohybovat kolem 92 °C.

4. Nešetřete na vstupní surovině, a to v případě, že si chuť kávy užíváte a nemáte ji jen jako nutný „nakopávač“. Zatímco nejlevnější káva v akci stojí kolem 100 Kč/kg, ceny výběrové kávy té nejvyšší kvality se pohybují kolem 1 000 Kč/kg. To je samozřejmě rozdíl. Nicméně z 1 kila uděláte 142 espress, protože na 1 espresso byste měli spotřebovat přibližně 7 g kávy. Rozdíl v ceně kávy je v extrémech tedy na 1 šálek 0,7 Kč oproti 7 Kč. Stojí za to investovat do zážitku z chuti 5 Kč navíc? To už nechám na vás. Za mě určitě ano.


Recept na espresso tonic

Potřebujete:

 • tonic
 • zrnkovou kávu
 • led

Postup:

 • Připravte si svoji oblíbenou kávu, ideálně klasické espresso.
 • Do průhledné sklenice nalijte tonic (100 až 150 ml).
 • Přidejte led.
 • Napoprvé si pomozte čajovou lžičkou, přes kterou pomalu začněte lít espresso do tonicu.
 • Jakmile po přípravě několika těchto drinků získáte cvik, bude stačit opatrně lít připravenou kávu přes kostku ledu. e potřeba pracovat rychle a s čerstvými surovinami (tonic i espresso), abyste si vychutnali krásnou pěnu a vrstvy se správně oddělily.
 • Ihned podávejte ke konzumaci.

Zdroj: Sage


Plně automatický pákový kávovar

Model Sage BES990 Oracle Touch umí kávu umlít, uvařit i dokonale upravit mléko. Stačí si jen nastavit na dotykovém displeji, jak silnou kávu si přejete a jakou požadujete strukturu a teplotu mléka. Své vlastní nastavení kávy si můžete též uložit a budete si ji pak moci kdykoli připravit stisknutím ikony. O průběhu přípravy kávy jste informováni na dotykovém displeji, jenž umožňuje vytvořit a uložit až 8 osobních nastavení oblíbené kávy. Rovněž informuje, kdy je třeba provést cyklus čištění nebo odvápnění. Kávovar je vybaven čtyřmi klíčovými prvky/funkcemi: sítky, která umožňují přípravu z optimálního množství čerstvě namleté kávy, digitální kontrolou teploty, ohlídáním správného tlaku v pravý čas i dokonalou proměnou mléka v bohatou mléčnou pěnu. Doporučená cena 62 990 Kč, sagecz.cz

 

Současně připravíte až 12 šálků

Překapávací kávovar Electrolux EKF3300 se ovládá velmi jednoduše. Kdykoliv budete potřebovat, můžete navíc přerušit přípravu kávy, a to díky systému DripStop zabraňujícímu odkapávání. Příkon kávovaru je 1 100 W. Automatické vypnutí po 40 minutách je šetrné vůči spotřebě energie. Vyjímatelné permanentní sítko, průhledná nádržka na vodu, kontrolka zapnutí, ukazatel vodního sloupce, nepřilnavá deska ohřevu, zásobník na vodu o objemu 1,2 l. 939 Kč, electroworld.cz

 

Profesionál pro kávové sny

Plně automatický kávovar SES 9020NP s přehledným LED displejem, na kterém jednoduše zvolíte požadovaný nápoj i potřebu doplnění vody či zrn, je vybavený dvěma odolnými titanovými nádobkami pro mléko nebo sójový nápoj. Zabudovaný mlýnek z nerezové oceli s možností nastavení 5 stupňů hrubosti mletí namele kávová zrna podle přání. Kávovar disponuje i funkcí odvápnění a automatického samočištění. Doporučená cena 13 999 Kč, sencor.cz

 

Virtuózní krémové espresso

Pákový kávovar Krups Virtuoso XP442C11 připraví do minuty perfektní espresso a prémiový design navíc ozdobí každé kuchyňské zákoutí. Předností je nerezový materiál i vyhřívaná plocha na předehřátí hrníčků. Dlouhá parní tryska usnadní přípravu mléčné pěny. Oceníte intuitivní ovládání a funkci automatické regulace extrakce kávy. Kávovar je kompaktní, dokonale skladný (12,7 x 27 x 28 cm) a váží pouze 3,3 kg. Objem vyjímatelné nádržky na vodu je 1 litr. Součástí tohoto tichého kávovaru je dávkovací lžíce a tamper pro potřebné pěchování kávy. Doporučená cena 6 490 Kč, homeandcook.cz, krups.cz

 

Konvice pro přípravu kávy

Konvice Teo (obsah 1 litr) je vynikající pro přípravu ledové kávy (čaje) metodou Cold Brew i tradiční zalévané horké kávy (čaje). Extra jemné sítko z prvotřídní nerezavějící oceli, konvice z žáruvzdorného borosilikátového skla, víčko z odolného plastu. 849 Kč, eshop.tescoma.cz

 

Klasický kávovar

Kávovar Paloma Colore se hodí pro přípravu tradiční kávy espresso. Vyroben je ze zdravotně nezávadného hliníku vhodného pro styk s potravinami (EN 601), rukojeť má ze žáruvzdorného plastu. Vhodný pro použití na plynových, elektrických a sklokeramických sporácích. Stačí ho jen naplnit vodou i jemně mletou kávou a nechat na sporáku probublat. Hned pak lze podávat až do 6 šálků. 599 Kč, eshop.tescoma.cz

 

Inspirativní trojice

Se třemi novými kávovary řady Genio S přichází na trh značka NESCAFÉ Dolce Gusto. Řada je unikátní tím, že každý z kávovarů disponuje jinými funkcemi, a můžete si tak vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce. Nové kávovary se jeden od druhého tedy neliší jen barvou. K zakoupení na dolcegusto.cz.

Elegantní černá Genio S Plus má navíc výběr ze tří možných teplot nápoje a funkci Espresso boost pro ještě intenzivnější chuť a cremu. Doporučená cena 2 199 Kč.

Exkluzivní stříbrná verze Genio S Touch disponuje kromě všech zmíněných funkcí také elegantním dotykovým panelem umožňujícím ještě snadnější ovládání. Doporučená cena 2 799 Kč.

Elegantní bílá verze Genio S představuje jednoduchý automatický kapslový kávovar pro nenáročné milovníky kávy. Doporučená cena 1 899 Kč.

 

Výjimečný set na přípravu kávy

Set s názvem V60 in Wonderland navazuje tvarem a velikostí na klasickou přípravu domácí překapávané kávy ve stylu tzv. V60 (podle konkrétního modelu japonské značky Hario z roku 1921) neboli dripperu, tedy nádoby ve tvaru trychtýře, do které se vkládá papírový filtr. Kolekce na kávu – trychtýř, konvička a dva šálky – je z borosilikátového skla Simax, každý kus setu je zcela unikátní. Pití kávy z lehkých šálků s mnoha odlesky má připomínat výlet Alenky do říše divů. 7 777 Kč, lukasnovak.org

 

 

text Vanda Jesenská ve spolupráci s Electro World foto archiv firem

Datum vydání: 8. 3. 2021

Edit: