Řešíte v domě tmavou chodbu či obývák? Řešení je jednoduché a budete velice překvapeni!

Prakticky v každém domě či bytě se nachází tmavý prostor kde nemáme denní světlo. Je to nepříjemný fakt a pokud je to šatna, trápí nás to rozhodně méně než například v chodbě či obýváku. Ve většině situací je možnost vyřešit nedostatek denního světla umělým osvětlením, avšak mnohem přirozenější a tělu přívětivější je přivézt denní světlo pomocí světlovodů.

Světlovody jsou v podstatě jednoduchá mechanická zařízení, která však svým výkonem velmi překvapí. Světlovod přivádí přirozené světlo z exteriéru do vnitřních prostor rodinného domu, bytu či firmy. Není k tomu potřeba elektřina, stačí pouze „výkon“ slunce či oblohy.

Světlovod má povinné tři základní komponenty. Na střeše či fasádě je umístěná světlovodná kopule. Výrobci mají různá provedení, každopádně platí, že na kopuli se vyplatí nešetřit. Tato komponenta totiž „nabírá“ světlo z okolí a čím důkladněji je provedená, tím vyšší jsou zisky. Kopule mohou mít spoustu technických vychytávek a patentů (více např. na těchto stránkách).

Druhou základní součást světlovodu tvoří světlovodný tubus. Na trhu lze opět najít rozmanitá provedení. Většinou se jedná o již vyrobené tubusy, které se v podkroví pospojují a vytvoří vedení, které může být až několika desítek metrů dlouhé. Při výběru je klíčové zaměřit se na odrazivost vnitřního materiálu a také se poptat zda nedochází k degradaci či korozi materiálu.

Konečně třetí důležitou součástí světlovodného systému je difuzér. Na první pohled vypadá jako stropní světlo (ostatně výrobci světlovodů se je tak i snaží designovat), které v interiéru rozptyluje denní světlo získané a distribuované výše uvedenými komponentami.

Instalace raději v rukách odborníků

Instalaci světlovodu lze provést svépomocí, ale doporučuje se obrátit na řemeslníka nebo na odbornou firmu. Profesionálové z firmy Solatube nejen zajistí optimální propojení všech prvků mezi venkovním prostředím a interiérem, ale rovněž poradí, jaké komponenty nebo systémy zvolit. Předejde se tím nepříjemným překvapením a funkčním i vzhledovým kompromisům.

Celkově lze konstatovat, že světlovody přinášejí revoluci do oblasti osvětlení. Jejich výhody tkví především v efektivním využití přírodního světla, úspoře energie a vytvoření harmonické atmosféry pro bydlení či práci. Základní a funkční sestava lze pořídit do dvaceti tisíc korun.

Komerční prezentace

Datum vydání: 26. 6. 2024

Edit: