Rezidenční komplex v Šáreckém údolí

Rezidenční komplex, který se postupně dokončuje v samém srdci pražského Šáreckého údolí, je unikátní nejen nádhernou lokalitou, ale hlavně tím, že se svým uspořádáním snaží o setkávání obyvatel. Tak, jak tomu dříve bývalo třeba na návsi.
Padesát rodinných domů vyrostlo pod taktovkou investiční společnosti KKCG Real Estate, která si v oblasti realit vytkla za cíl realizovat kvalitní projekty v prestižních lokalitách. O tom, že je areál bývalé Baráčkovy cihelny – v nejvyhledávanější pražské čtvrti a na dosah přírodního parku i centru města – prestižní lokalitou, není pochyb. Jde však ještě o to, jak se s takovou lokalitou naloží. Mohl zde stát velký bytový dům, na který již bylo dokonce vydáno původnímu majiteli stavební povolení. Naštěstí nestojí. Realizované řešení je vůči svému okolí mnohem citlivější a svým obyvatelům nabízí nejen komfortní domy, ale i komfortní řešení veřejného prostoru.

U Róny, nebo v klubovně

Vedení společnosti KKCG ve snaze získat co nejkvalitnější návrh řešení celé lokality uspořádalo architektonický workshop, na kterém nejvíce zaujal ateliér Šafer Hájek Architekti se svým projektem padesáti řadových domů. „Řešení vychází z tradice venkovské návsi, která bývala srdcem obce a odehrávalo se na ní vše podstatné. My jsme vytvořili formaci řadových domů a dvojdomů, kde náves nahrazuje park s klubovnou, vodou a herními prvky,“ přibližuje projekt Jaroslav Šafer. „Sdílený veřejný prostor by měl usnadnit vytváření dobrých sousedských vztahů, zároveň nabízí dostatek soukromí ve vlastních zahradách,“ připojuje Oldřich Hájek.
Centrálnímu parku uprostřed komplexu vévodí klubovna, nad kterou se tyčí původní komín cihelny, a dílo sochaře Jaroslava Róny – Industrial I. Sousedé se tak mohou potkat na lavičce v parku, či si společně uvařit kávu v klubovně. „Věříme, že prostor klubovny napomůže rychlejšímu seznámení sousedů, bude využíván ke společenským akcím,“ přibližuje záměr Patrik Skála, zástupce společnosti KKCG. „V klubovně je možné pořádat například oslavy narozenin či dětské dny, společně sledovat televizní přenosy sportovních utkání, nebo jen tak posedět či si zde maminky mohou navzájem pohlídat děti.“
Jak bude sousedské soužití vypadat, ukáže čas, třeba se obyvatelé domluví na pronájmu klubovny a ta pak bude fungovat jako kavárna… I na to je připravena. V každém případě uspořádání komplexu nabízí prověřit Aristotelovu vizi, že je člověk tvor společenský a je přirozeně určený pro život v obci. A potěšitelné je, že park je otevřen i veřejnosti a podél areálu povede cyklistická stezka.

Vzorový dům zařídily designérky ze studia SIMPLin.

Design na míru

Ač se domy liší podlahovou plochou (od 176 do 299 m2), je dispozice domů obdobná, i když si do určité fáze výstavby mohli budoucí obyvatelé vybrat z více variant možných řešení. Všem dispozicím domů je společné centrální schodiště, které se může pochlubit přirozeným světlem přicházejícím ze svislého okna pod pultovou střechou. Uspořádání pultových střech do jakýchsi „zubů“ evokuje vzhled staré továrny a pocitově tak ladí s původním komínem cihelny. Schodiště vede z mírně zapuštěného prvního podlaží s garáží do společenského obytného prostoru, který tvoří obývací pokoj s kuchyní navazující prosklenými posuvnými stěnami na soukromou zahradu. Nejvyšší podlaží je vyhrazeno ložnicím. Na konci minulého roku byl otevřen vzorový dům, jehož interiér navrhly designérky ze studia SIMPLin v lehce industriálním duchu inspirovaném jak exteriéry domů, tak pojetím celého projektu s dominancí zmíněného továrního komínu.

Komfortně a úsporně

Nadstandardně zateplené budovy z vápenopískových cihel splňují parametry nízkoenergetických domů, a ty, které jsou výhodně orientovány velkými skleněnými plochami k jižnímu slunci, dokonce dosahují až na parametry domů pasivních. „Mimořádné energetické úspornosti dosahujeme standardními cestami. Řízeným větráním s rekuperací vzduchu, kvalitní tepelnou izolací nejen obvodových stěn, ale také střechy a podlah. Nechtěli jsme jít za hranu jistého komfortu, bylo pro nás důležité, aby vzniklo především uživatelsky přívětivé bydlení,“ vysvětluje architekt Šafer.
Náklady na vytápění domu tak budou velice nízké, o teplo se postará plynový kotel napojený na teplovodní soustavu s podlahovými konvektory a deskovými radiátory. Některé z domů jsou stavebně vybavené na dodatečné vybudování krbu.)

Top´rezidence Šárecké údolí

Developer: KKCG Real Estate, a. s.
Autoři projektu: Šafer Hájek architekti
Interiéry: Olgoj Chorchoj a SIMPLin
Počet domů: 50, z toho 19 v pasivním standardu
Termín dokončení: I. etapa zkolaudována září/ říjen 2016, II. etapa (25 domů) podzim 2017
Vybavení: nucené větrání s rekuperací tepla, příprava pro centrální vysavač, domácí telefon se spojením na recepci a s ovládáním vjezdové brány, okna s izolačním trojsklem, venkovní žaluzie, garážová vrata na dálkové ovládání
Kontakt:
www.top-rezidence.cz

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv KKCG Real Estate

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 7. 4. 2017

Edit: