1 + 1 s nápadem

Panelákový byt se za rozumně investovaných 300 000 Kč vyloupl do přívětivé a přehledné podoby. Zrušení umakartového jádra a zásahy do příček dodaly malému bytu na nové kvalitě. Jedním z výborných momentů je odhalená panelová stěna v koupelně, kde beton směl prostě zůstat betonem.

Majitelka koupila malý byt 1 + 1 v panelovém domě o celkové podlahové ploše 35 m2, avšak v dobré lokalitě téměř v centru Rumburka, kde pracuje a žije. Cena byla z pohledu obdobných nemovitostí v Praze až neskutečně nízká. Magda se nemusela zavázat dlouhodobými půjčkami a získala velkou míru nezávislosti, po které toužila. Jedinou starostí byl samotný „panelák“ a jeho dispoziční řešení: představa o bydlení zhruba z roku 1978. Zadání bylo poměrně banální – „udělejme s tím něco, aby se v tom dalo bydlet“. Aby koupelna nebyla temná díra z voštinového jádra a kuchyň spíše parodií na vaření, to vše však s maximálně omezeným rozpočtem tři sta tisíc korun. Navíc uspořádání nosných konstrukcí a pozice instalační šachty nebo stoupaček vytápění neumožňovaly dramatičtější zásahy do dispozice, nehledě na omezené zásahy do samotného panelu. Finanční limit se stal podstatným kritériem návrhu, přesto se architektka Markéta Bromová s mladou investorkou, zdravě sebevědomou IT specialistkou, shodly, že problém nevyřeší žádná tapeta nebo formální povrchní řešení, ale skutečný zásah.

3

2

1

CENTIMETRY DĚLAJÍ DIVY 
V této logice bylo nejprve vybouráno celé jádro a zrušena původní, malými rozměry naprosto nevyhovující koupelna. Architektka nechala odstranit všechny nánosy typu dodatečných vedení elektřiny v plastových krytkách. Následovala návštěva statika a specializované firmy kvůli vyřezání většího otvoru do příčky mezi oběma pokoji, a pak již mohlo dojít k realizaci samotného návrhu. Největším stavebním zásahem bylo zvětšení dveří mezi kuchyní a ložnicí. Dveře se z 90 cm rozšířily na 150 cm. Výška otvoru byla limitována konstrukčním principem panelových domů. Přidaných 60 cm se zpětně ukázalo jako skutečně elementární posun v dispoziční kvalitě bytu. Tu podpořila i barevně výrazná podlaha ze žlutého marmolea, která logicky propojila byt od předsíně až po ložnici. Společná příčka oddělující koupelnu s předsíní se posunula na úkor kuchyně o 40 cm oproti původní poloze, čímž se koupelna s předsíní zvětšila. V předsíni byla navržena nika na kabáty a boty z truhlářské překližky; v původním řešení zde nebyl žádný prostor na odkládání oblečení.

4

Kuchyňská linka, posuvný panel, pracovní stůl, knihovnička, parapety i šatní skříň byly jednotně zhotoveny z truhlářské překližky

5

6

MÍSTO JÁDRA… 
V koupelně po odstranění umakartového jádra vykoukla surová panelová stěna, kterou architektka chtěla ponechat odhalenou. Stěna byla opatřena penetrací proti drolení. Beton z roku 1978, o sedm let starší než majitelka, vytváří v jednoduché bílé koupelně zajímavý prvek. Novou kvalitou je přirozené denní osvětlení skrze částečně prosklenou niku sprchového koutu. Přestože se koupelna oproti původnímu stavu jen lehce zvětšila, byla i zde nutná maximální komprimace všech prvků. V jedné lince je tak integrována pračka, úložné prostory a umyvadlo zapuštěné do desky doplněné na povrchu černým compactem (vysokotlakým laminátem). Stejný materiál se objevuje také v kuchyni na pracovní desce. Kuchyňská sestava je řešena účelně bez nástěnných skříněk, takže vynikne její zadní stěna, která společně s posuvnými dveřmi do předsíně tvoří jeden konstrukční a vizuální prvek – jakousi superstěnu. Je do ní zasazeno prosvětlení mezi kuchyní a koupelnou, vytváří také pouzdro pro posuvné dveře, je zde nika na police a výsuvná digestoř s horní úložnou skříňkou.

7

8

9

PROMYŠLENÝ KONCEPT 
Malá výměra bytu si vyžádala realizaci nábytku na míru, který šetřil cenné centimetry a na němž celý návrh stojí. Zakázkově byla vyrobena kuchyňská linka a ze stejné truhlářské překližky také pracovní stůl s knihovničkou, otevřená šatní skříň se zásuvkami IKEA a nakonec i parapety, které v bytě nebyly a Magda si je přála. Rekonstrukce se nesnažila popřít kontext panelového bytu, ale naopak ukázat jeho možnosti a potenciál, představit koncept prostorného a obyčejně přívětivého bydlení v jasně definované stavebnici tohoto konstrukčního systému.

10

V koupelně zůstala surová panelová stěna, proti drolení opatřená penetrací.

12

 

 

11

Ing. arch. Markéta Bromová
„Podstatou mé práce je pochopení potřeb a životního stylu klienta. Klient je na prvním místě. Věřím, že důkladná příprava přináší kvalitní výsledky.“ Studio nabízí komplexní zpracovaní architektonické zakázky: vypracování architektonické a objemové studie, dokumentace k územnímu a stavebnímu řízení a realizační dokumentace, také komplexní služby v oblasti přípravy staveb, inženýrské činnosti a zajišťování autorského dozoru během realizace stavby. Při zpracování všech zakázek spolupracuje s odbornými specialisty a inženýry, plně zastupuje klienta v celém procesu.
Kontakt: Architektonické studio Ing. arch. Markéta Bromová U Garáží 1434/2 170 00 Praha 7–Holešovice tel.: 776 226 208 email@marketabromova.cz www.marketabromova.cz

Datum vydání: 30. 8. 2015

Edit: