Rodinný dům LO se zelenou střechou
Uprostřed lesů ve vrchovině Chřiby stojí ekologický dům z konopného betonu, který tak trochu připomíná pohádku z 21. století.
Ing. arch. Lina Koníček Bellovičová
autorka návrhu
„Konopný beton mě fascinoval svými vlastnostmi, dlouholetou historií, možností vrstvení a následně i tím, že si z něj dům může člověk postavit sám. Materiál mnoho let petrifikuje a odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý. Má výborné izolační schopnosti, je recyklovatelný, odolný vůči škůdcům, ohni i plísním. Kdyby se na pozemku nejdříve vysadilo pole technického konopí, potom se sklidilo, zpracovalo pazdeří a postavil se z něj dům, byl by to ideální stav.“
www.linabellovicova.cz
Ondřej miluje přírodu, a tak si přál, aby byl jeho ekologický dům v co největším kontaktu s ní a aby v něm sloužila fotokomora, kde rád tráví zimní večery. Návrhu a realizace se chopila architektka Lina Koníček Bellovičová, která si přizvala tesaře Martina Kohoutka, podlaháře ze společnosti Qualibau a další, se kterými během roku a půl dům zrealizovala. Jelikož se majitel rozhodl netradiční objekt využívat celoročně, znamenalo to vybrat takové materiály, které odolají horku i mrazu. A nejzajímavější byl konopný beton. „Pro mě to byla obrovská výzva a nelehký úkol,“ přiznává architektka.
Také sklep a střecha
Dispozice domu se ve svém středu otevírá a rámuje výhledy. Kolem obytného prostoru s kuchyní se nachází dvě ložnice s koupelnou a se vstupem do domu. Velkoformátová okna lze zasunout do předstěny v interiéru, díky čemuž se bezbariérově propojí exteriér s vnitřním prostorem. Dům je podsklepený – v suterénu se nachází technická a dále společenská místnost, fotokomora a sklad. Jelikož Ondřej toužil trávit venku co nejvíce času i za deště, má dům LO terasu schovanou pod střechou po celém svém obvodu. Střechu pokrývá zelený koberec, to proto, aby stavba co nejlépe splývala s přírodou a zároveň byla izolována. Dům s celkovou užitnou plochou 160 m² je navržen tak, aby byl maximálně využitý jeho prostor a aby minimálně narušoval okolní přírodu svojí přítomností. Postupem času by měl srůst s okolím.
Vytápění těžbou kryptoměn
O vytápění se stará několik grafických karet, prostřednictvím kterých se v domě těží kryptoměny vyplácené do bitcoinu. Celý těžební mining systém je ale potřeba nějakým způsobem ochlazovat, a proto je k dispozici vodní chlazení, přičemž ohřátá voda se využívá k vytápění anhydritové podlahy. Samotný objekt pracuje se systémem chytrého domu, řada jeho funkcí se dá ovládat z telefonu.
text redakce foto BoysPlayNice
Datum vydání: 15. 4. 2023