Rodinný dům LO se zelenou střechou

Uprostřed lesů ve vrchovině Chřiby stojí ekologický dům z konopného betonu, který tak trochu připomíná pohádku z 21. století.


Ing. arch. Lina Koníček Bellovičová
autorka návrhu

Konopný beton mě fascinoval svými vlastnostmi, dlouholetou historií, možností vrstvení a následně i tím, že si z něj dům může člověk postavit sám. Materiál mnoho let petrifikuje a odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý. Má výborné izolační schopnosti, je recyklovatelný, odolný vůči škůdcům, ohni i plísním. Kdyby se na pozemku nejdříve vysadilo pole technického konopí, potom se sklidilo, zpracovalo pazdeří a postavil se z něj dům, byl by to ideální stav.
www.linabellovicova.cz


Difuzně otevřená stavba je koncipována jako dva perforované kameny, mezi nimiž vzniká volný prostor. Vše je ukryté pod deskou (dalším kamenem). Základová deska a sklep jsou z betonu, nosná konstrukce a střecha ze dřeva. foto BoysPlayNice

Ondřej miluje přírodu, a tak si přál, aby byl jeho ekologický dům v co největším kontaktu s ní a aby v něm sloužila fotokomora, kde rád tráví zimní večery. Návrhu a realizace se chopila architektka Lina Koníček Bellovičová, která si přizvala tesaře Martina Kohoutka, podlaháře ze společnosti Qualibau a další, se kterými během roku a půl dům zrealizovala. Jelikož se majitel rozhodl netradiční objekt využívat celoročně, znamenalo to vybrat takové materiály, které odolají horku i mrazu. A nejzajímavější byl konopný beton. „Pro mě to byla obrovská výzva a nelehký úkol,“ přiznává architektka.

 

Také sklep a střecha

Dispozice domu se ve svém středu otevírá a rámuje výhledy. Kolem obytného prostoru s kuchyní se nachází dvě ložnice s koupelnou a se vstupem do domu. Velkoformátová okna lze zasunout do předstěny v interiéru, díky čemuž se bezbariérově propojí exteriér s vnitřním prostorem. Dům je podsklepený – v suterénu se nachází technická a dále společenská místnost, fotokomora a sklad. Jelikož Ondřej toužil trávit venku co nejvíce času i za deště, má dům LO terasu schovanou pod střechou po celém svém obvodu. Střechu pokrývá zelený koberec, to proto, aby stavba co nejlépe splývala s přírodou a zároveň byla izolována. Dům s celkovou užitnou plochou 160 m² je navržen tak, aby byl maximálně využitý jeho prostor a aby minimálně narušoval okolní přírodu svojí přítomností. Postupem času by měl srůst s okolím.

 

Vytápění těžbou kryptoměn

O vytápění se stará několik grafických karet, prostřednictvím kterých se v domě těží kryptoměny vyplácené do bitcoinu. Celý těžební mining systém je ale potřeba nějakým způsobem ochlazovat, a proto je k dispozici vodní chlazení, přičemž ohřátá voda se využívá k vytápění anhydritové podlahy. Samotný objekt pracuje se systémem chytrého domu, řada jeho funkcí se dá ovládat z telefonu.

 

 

 

text redakce foto BoysPlayNice

Datum vydání: 15. 4. 2023

Edit: