S knihovnou přes dvě patra

Půdní byt v širším centru Prahy představuje snové bydlení. Je ušitý na míru svým majitelům, jejich povaze, otevřený jejich zálibám. Je trochu asketický, zároveň klidný, komfortní, ale nijak zbytečně výstřední. Přesně takový, jako jsou Bára s Jakubem, kteří tu žijí.

Když Jakub a Bára koupili kus staré pražské půdy, rozhodli se neponechat nic náhodě. Společným cílem nebyla žádná nouzová řešení. Nové bydlení mělo odrážet
povahu obou, respektovat jejich profesi i zájmy, a to i za cenu vyšších nákladů. Volbu stylu bydlení ovlivnil i dlouhodobý pobyt v zahraničí. Zajistit, aby se jejich představy naplnily bez zbytečných ústupků, jim pomohla architektka Radka Valová z ateliéru oooox.

STŘÍDMOST A KLID

Stará půda v nové podobě nabízí ryze moderní prostor, charakteristický otevřeností a dostatkem světla. Zároveň prostor nanejvýš jednoduchý, až asketický, což odráží zejména povahu Jakubovu. Jednoduchost charakterizuje dveře, kování, střídmě navržené je i schodiště do patra s ložnicemi a vchodem na střešní terasu. Zbytečné výstřednosti nepřináší ani barevnost bytu s převažující bílou a šedou. Úložné prostory jsou výhradně vestavěné a najdete tu jen nejnutnější nábytek, veškeré vybavení však v poklidném souladu. Sympaticky se tu snoubí velkosériové výrobky, značková svítidla a designové solitéry, vzájemně se neruší ani nepotlačují.

DVOUPATROVÁ KNIHOVNA

Proměna původní půdy ovšem nebyla snadná, jak by se mohlo zdát. Jak sama architektka podotýká, právě podkroví mohou připravit i odborníkům několik bezesných nocí. Třeba proto, aby prostor netrpěl nedostatkem světla nebo aby úpravami nevznikaly samoúčelné niky bez budoucího využití či aby atypické prvky, které prostory pod střechou vyžadují, působily harmonicky. Náročné může být i sehnat kvalitní a ochotné řemeslníky: již zmíněná knihovna, která dokonale zapadá do prostoru, je toho příkladem. „Knihovna vznikala již při stavbě bytu a řemeslníci nám nemohli přijít na jméno…,“ směje se architektka, „ale nakonec jim nezbylo než ji postavit přesně tak, jak jsme ji vymysleli. Je v čele obytné místnosti, cloní schodiště a je přístupná z pokoje, ze schodů i z horní galerie,“ upřesňuje Radka Valová.

Radka Valová, Jakub Vala
architekti, ateliér
oooox

„Cílem naší práce je navrhnout nezaměnitelný interiér na osobní míru, podle zálib či profese majitelů. Jakub a Bára vystudovali knihovnictví, jsou to renesanční lidé, kteří milují hudbu, literaturu, zajímají se o moderní design, architekturu i výtvarné umění. Proto je dominantou jejich bytu knihovna přes dvě patra.“

Text: Kateřina Nová; Foto: Jaroslav Kvíz

Datum vydání: 21. 10. 2021

Edit: