S výhledem na hvězdy

Dlouhodobá spolupráce designérky s majitelkou domu přinesla ovoce v podobě zajímavého interiéru a zejména originálně řešeného podkroví.

Do velkorysé jídelny otevřené až do krovu přibyl nový stůl, potahy židlí a dlouhé lněné závěsy. Foto Robert Tichý

Designérku Moniku White oslovila žena, pro kterou rekonstruovala dům již před deseti lety. Po odchodu dospělé dcery se klientka rozhodla ke změně interiéru, aby lépe odrážel její současný životní styl. Z bývalého dětského pokoje byl nejkrásnější výhled na okolní krajinu, a tak si majitelka domu vysnila, že by zde chtěla mít ložnici. Designérčin manžel, architekt Michael White, přišel s myšlenkou v této podkrovní místnosti se šikmými stěnami zvednout střechu, aby se pohled do kraje ještě více otevřel. Změnu v konstrukci krovu navrhl symetricky, na druhé straně tak vznikl podobně řešený pokoj pro hosty. Paní domu toužila před spaním pozorovat hvězdnou oblohu a během konzultací tak vznikl nápad celé nově vzniklé okno prosklít. Za dobrého počasí je možné okno stáhnout jako harmoniku a rázem máte pocit, že spíte přímo na zahradě, aniž byste se vzdali pohodlí vlastní postele.

 

Schodiště s kovovou konstrukcí i zábradlím a dřevěnými stupni vede do patra. Foto Robert Tichý

 

Originální vybavení

Nevšední atmosféru podkrovní ložnice se stěnami i stropem vymalovanými tmavěšedou barvou umocnila dvojice lustrů La crime del Pescatore designéra Ingo Maurera. Každý lustr je tvořen třemi vrstvami nylonových sítí v různých velikostech s téměř 350 křišťály. Třpytící se krystaly připomínají zářivé hvězdy nebo kapky deště. Stylovou teakovou postel Monika White, která je majitelkou obchodu Le Patio, dovezla přímo z Indie. Rám zdobí ručně vyřezávaný reliéf papoušků, čelo je čalouněné lněnou látkou francouzské značky Elitis. Komfortní spaní umožňuje prodloužená matrace vyrobená na míru. Kromě vybavení ložnic se designérka věnovala také proměně jídelny. Přibyl do ní nový stůl a židle dostaly potahy ze lnu, které ladí se lněnými závěsy od firmy Elitis.

Pro život venku

Kromě změn v interiéru domu se designérka zaměřila také na exteriér. Nechala vyrobit kovovou zahradní branku, která působí, jako by patřila spíš k romantickému anglickému sídlu. Rodina ráda tráví čas stolováním a relaxováním venku. Dalším přáním paní domu tedy bylo vybudování venkovní kuchyně, aniž by se příliš zasáhlo do krásně udržované zahrady. Monika White také musela při návrhu respektovat původní dlažbu. Žulovou pracovní desku doplnila starožitnými dvířky z teakového dřeva, hořáky plynového vařiče vedle grilu zakryla kamennými krytkami, které nechala vyrobit na míru. Venkovní kuchyni ještě uzavřela menším barovým pultem.


Monika White
bývalá diplomatka, designérka a autorka interiéru

„Život v Paříži, Asii i na Blízkém východě mě ovlivnil v nevšedním nahlížení na interiérový design a estetiku. Od roku 2011 se věnuji realizacím soukromých i veřejných prostor. Svoji vášeň k výtvarnému umění, jazzu, originálnímu designu a poznávání odlišných kultur se snažím přetavit do svých návrhů, vždy s respektem ke geniu loci, historii objektu a hlavně životnímu stylu jeho uživatelů. Ráda se inspiruji energií daného místa, miluji kombinaci přírodních materiálů s moderním designem. To vše musí být zcela funkční a v souladu s klientovou představou krásy a harmonie.
www.monikawhite.cz


 

 

Text Dita Fingerlandová Foto Robert Tichý

 

Edit: