Samoodečet energií se vyplatí: Jak si v domácnosti hlídat spotřebu elektřiny a ušetřit?

Efektivní správa spotřeby energie nepřináší jen úsporu financí, ale také má příznivý dopad na životní prostředí. Jak v domácnosti sledovat spotřebu a jakými způsoby ji snížit, abyste minimalizovali náklady a nemuseli se bát vyúčtování?

Zdroj: Freepik.com

Sledujte spotřebu pro lepší přehled

Jak ušetřit za energie? Samozřejmě jejich měřením a pravidelným monitorováním. I když distributoři provedou odečet jednou za čas, samoodečet je vhodný pro váš osobní přehled a optimální nastavení záloh. Pravidelným samoodečtem zjistíte, jak na tom ve spotřebě energií jste a případně si můžete upravit výši záloh. Roční vyúčtování pak nemusí být nepříjemným překvapením. V tomto směru poskytuje užitečné rady i projekt ČEZ Akademie, zaměřený na vzdělávání a přiblížení různých produktů a služeb v oblasti energetiky.

Měření s přesností

Digitální elektroměry jsou šikovnými nástroji pro zjištění skutečné spotřeby energií v domácnosti. Oproti klasickým wattmetrům, které jen zobrazují spotřebu, lze tyto digitální zásuvky s měřičem propojit s mobilní aplikací a v rámci chytré domácnosti je ovládat na dálku a zobrazovat si potřebné údaje. Někteří distributoři je i zapůjčují, takže si je nemusíte kupovat.

Zacházejte se spotřebiči správně

Před odchodem z domu se vždy ujistěte, že jsou momentálně nepotřebná zařízení odpojena ze zásuvek. I když se zdají vypnuté, mohou být pouze v režimu stand-by, takže stále čerpají elektřinu.

Důkladná údržba včetně pravidelného čištění spotřebičů je dalším důležitým bodem, který pomůže s úsporným využíváním energie. Kvůli usazeným nečistotám spotřebuje například elektrická trouba či neodmrazený mrazák mnohem více elektřiny než za normálních okolností.

Malý krůček pro člověka, velký pro úspory

Kromě vypínání a čištění spotřebičů lze ušetřit za energie i změnou návyků. Snížení teploty v místnostech, vypínání nepoužívaných světel a spuštění pračky nebo myčky až při naplnění kapacity mohou výrazně snížit spotřebu elektřiny ve vaší domácnosti.

Investice pro budoucnost

Investice do energeticky úsporných spotřebičů, zateplení domu či fotovoltaické elektrárny na střechu se dlouhodobě vyplatí. Fotovoltaika přináší úžasnou soběstačnost v produkci a využívání elektrické energie a zároveň rychlou návratnost investovaných finančních prostředků. I drobné úsporné kroky směrem k ekologičtější budoucnosti a plnější peněžence mají svůj význam. Přejeme vám mnoho štěstí s úsporami!

 


Kateřina Houšková

Copywriter

Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.

https://www.innogy.cz/o-innogy/innogy-magazin/magazin-prehled-clanku/samoodecet-energii-vam-muze-usetrit-penize/

https://www.cez.cz/cs/clanky/elektrina/zvladnete-samoodecet-elektriny-v-par-krocich-182418

https://www.alza.cz/jak-usetrit-na-elektrine

https://www.alza.cz/jak-zjistit-spotrebu-elektriny#domacnost

https://www.finance.cz/477165-spotreba-elektriny/

https://www.chytre-bydleni.cz/usporne-bydleni/jak-usetrit-za-elektrinu-zasuvkovy-elektromer-pomuze-hlidat-spotrebu

 

 

 

Datum vydání: 7. 2. 2024

Edit: