Sauna u řeky

Počin hodný zveřejnění – dvě nadšenkyně si otevřely venkovní saunu a kulturní osvěžovnu u Labe v Hradci Králové. Za velké podpory projektu Kulturní jádra BU2R a saunového guru Karla Dyntara ji budovaly téměř celý rok, nazvaly ji NUUK a od prosince už přivítala spoustu  návštěvníků. Ojedinělý projekt nabízí kromě důkladného propocení a následného ochlazení v řece i nejrůznější doprovodný program.

Sauna a osvěžovna NUUK se po delším hledání místa usadila u slepého ramene u Staré Třebše po proudu Labe. Místo sevřené loukou a slepým ramenem řeky kdysi sloužilo jako objekt vodácké loděnice Farmaceutické fakulty UK, později sem nejčastěji chodili obyvatelé Staré Třebše na procházky. Nové společenské místo teď nabízí i kulturní přesah. „Osvěžovna bude rovněž kulturním prostorem s minimalistickým programem typu poslech rozhlasových her, promítání studentských filmů, autorská čtení, malé koncerty a performance,“ vysvětluje Natálie Barcalová. Projekt nabídne rozličné aktivity od nočního saunování až po společné sledování filmů či saunové rituály.

„Doteď jsme se potily hlavně my, teď se pojďte potit s námi,“ vyzývají autorky projektu Natálie Barcalová a Aneta Kohoutová. Nápad venkovní sauny a kulturní osvěžovny se zrodil v jejich hlavách během cest. „Všechno jsme si tak nějak vytříbily ve Finsku, kde jsem byla na pracovní stáži, a Natálie za mnou přiletěla na návštěvu.“ říká Aneta. „Společně jsme se vydaly prozkoumat jednu saunu schovanou v lese u jezera ve Vantaa, a pak jsme si u kafe řekly, že tohle nám doma chybí a začaly jednat,“ vzpomíná Natálie.

Sauna NUUK je jiná než všechny ostatní. Nenabízí luxus v pravém slova smyslu, ale rozhodně originální zážitek a čirou radost ze saunování u Labe.

Mohlo by vás zajímat…

„Sauna je určena pro 8 až 10 lidí – hrozně rády sledujeme její komunitní efekt, jak se začnou družit do té doby neznámí lidé, protože prostor je tak maličký, že sedět mlčky se prostě nedá. Po sauně existují všemožné ochlazovací způsoby, ale my doporučujeme díru v Labi, která se musí v mrazech co hodinu prosekávat. Možná je i polévací metoda – venkovní kbelík s naběračkou nebo drastičtější způsob – válení se ve sněhu (ta bolí),“ vysvětluje Aneta a dodává: „V sauně se topí dřevem. Vedle saunových kamen je naskládaná zásoba polínek, kdy si saunaři můžou sami přikládat a regulovat si tak teplotu. Zároveň je pro ně připraven i dřevěný kbelík s naběračkou, kterou se polévají kameny. Nejedná se tak o suchou, ale o pořádně propocenou saunovačku.


Sauna nemá časově limitovaný vstup, platí se jednorázový poplatek 130 Kč/dospělý, 100 Kč/senior a student a 60 Kč/dítě do 12 let. Je na každém, aby si našel svoje tempo saunování. V Nuuku se nikam nespěchá. Saunují se ženy, muži, děti, sněhuláci – všichni dohromady, plavky neplavky. Jak je komu libo. Jedinou podmínkou je, aby měl každý pod sebou při saunování ručník či prostěradlo.“

Foto: Karolína Ketmanová a Dan Friedlaender
„Naším cílem je, aby si návštěvu u nás každý užil po svém a zjistil, co je právě jemu příjemné a jednou se zase po proudu Labe rád vrátil zpátky k nám na místo potu.“

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Dita Havránková a NUUK

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 5. 4. 2017

Edit: