Šestnácterák designem osedlaný

3

Robot Jakuba Berdycha, Křehký

 

Statný, ale i něžný jelen na plakátech lákal v říjnových dnech na návštěvu pražského Designbloku. Již šestnáctého. Obsadil palác, historický dům, hotel i školu. Věnován byl tentokrát dětství a hře.

Hlavní výstava HRA se usadila v budově bývalé základní školy v Mikulandské, nejživěji však bylo na školním dvoře v koruně lípy. Stromovou instalaci připravil Maxim Velčovský pro Vitru. Ve škole jste mohli zavzdychat nad porcelánem z bruselského období, podivit se, že Botas pořád zdárně přežívá konkurenci, omrknout práce uměleckých škol a občas se i zapojit, třeba v dílně autorek Veroniky Jirouškové a Lenky Míkové jste mohli párat, něco uplést, něco zatlouct. Nahoru po schodišti dolů, chvíli milé, chvíli nudné, stále namáhavé. Což platilo i jinde: Dům u Minuty hostil mimo jiné diplomanty tu- i cizozemské, které toho zase tak moc úžasného nenapadlo, hlavně je většinou ani nenapadlo, aby u svých exponátů pobývali. Studenti by možná potřebovali spíš bienále, aby nápady mohly dozrát. Ozdobou na paroží šestnácteráka byla letos holandská designérka Ineke Hans, Gijs Bakker, zakladatel legendárních Droog Design s kolekcí autorských šperků i svou značku současného šperku chi.. ha.. paurra…?, Frank Tjepkema se studiem Tjep, a Ferruccio Laviani s poštou. Pošta pro Veuve Cliquot byla v bývalém Grandhotelu Šroubek, ostatní se sešli v Art House v Colloredo-Mansfeldském paláci u Karlova mostu. Důstojně je doplňovali český výrobce Křehký, Lasvit, Eva Eisler a další „naši“.

2

Sklárny Janštejn pro Brokis, SUŠ Jihlava

 

4

Hlavní cenu letošního Designbloku za nejpovedenější vizuální počin získali jedni z nejvýraznějších současných českých designérů, Jan Plecháč a Henry Wielgus.

 

5

Ineke Hans, Muchomůrka

 

6

Diadém CHP69

 

7

Numéro111

 

Vítězové letošních cen šéfredaktorů:
◗ Za nejlepší nový nábytek JELÍNEK.
◗ Za nejlepší kolekci bytových doplňků DECHEM.
◗ Za nejlepší kolekci svítidel LASVIT.
◗ Za nejlepší kolekci šperků Tjep.
◗ Za nejlepší nový výrobek WOO.
◗ Za nejlepší prototyp designéra Markéta Kratochvílová a Tadeáš Podracký.
◗ Za nejlepší instalaci výrobce Heineken.
◗ Za nejlepší prezentaci designéra a designérského studia ZORYA.
◗ Za nejlepší školní prezentaci ZČU v Plzni, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara.
◗ Za mimořádný počin mimo kategorie Jiří Příhoda.

8

Adéla Fejtková, Kaktus, Křehký

9

Z Doby bronzové

 

Frank Tjepkema, známý jako Tjep, se narodil v roce 1970, vyrůstal v Ženevě, Bruselu a New Yorku, vystudoval v Eindhovenu, usadil se v Nizozemsku. Designérské studio Tjep založil s kolegy v roce 2001. V divadelním sále Colloredo-Mansfeldského paláce představil kolekci Doba bronzová.

 

 

10

Clockwork Love, Tjep

 

 

11

12

Škoda Vision

13

14

Hračky Playmobil

Tvorba pro děti, špičkový, amatérský i studentský design se navzájem prolínaly a šestnácterák byl vcelku opravdu statný i něžný, suverénní i nesmělý. Nabídl velmi slušný přehled!

 

15

Ineke Hans představila novou kolekci nábytku, ale také skleněné muchomůrky ve světové premiéře. Čechy totiž vidí jako národ houbařů a pivařů. Patří k největším hvězdám současného holandského designu. Na snímku její Swing Wing Office.

16

17

Markéta Kratochvílová a Tadeáš Podracký „…poprvé přes konfrontaci spojili své síly.“ Vyplatilo se, získali cenu za nejlepší prototyp designéra a oživili svou prací prostory, vyhrazené diplomantům.

18

19

Bartosz Mucha

20

21

Milan Pekař o svých vázách říká: „Je to výsledek více než ročního studia a testování krystalických glazur. Při kontrolovaném chlazení v peci začnou za určitých podmínek růst v glazuře krystaly sloučenin…“ Vázy hned upoutají svým bohatým povrchem, ale nejdou za hranu kýčovité dekorace. Fascinují živelností nerostného světa, kde každý krystal má svoji jedinečnou strukturu a řád.

Datum vydání: 7. 4. 2015

Edit: