Skříně: jasně a přehledně!

Vestavné skříně na míru i domácí šatny pojmou sice spoustu věcí, ale dokážou také pořádně potrápit. A to zejména tehdy, je-li jejich vnitřní prostor neprakticky uspořádán.

Při pořizování úložného nábytku je důležité hledět nejen na vnější design, aby skříň dokonale zapadla do interiéru dané místnosti, ale také na vnitřní vybavení. Je-li vnitřní prostor správně naplánován a zorganizován, budete mít dokonalý přehled o tom, co je kde uloženo a co kde hledat.

Variabilní systém Pax, skříně i jejich vnitřní vybavení si lze poskládat přesně podle svých potřeb, cena podle vybrané sestavy. foto Ikea

Koše, organizéry i krabice

K tomu, aby měl každý předmět či kus oblečení své pevné místo, vám pomohou nejrůznější organizéry a prvky drátěného programu. Díky možnosti jejich variabilního uspořádání vše do skříně pěkně poskládáte, aniž byste plýtvali místem a navíc budou všechny věci přehledně uloženy podle vašich představ. Orientaci ve vnitřním prostoru skříně vám usnadní zásuvky a police, papírové či plastové krabice, drátěné, textilní i proutěné koše a boxy všech velikostí i tvarů, podnosy, výsuvné i sklopné tyče či nejrůznější věšáky a držáky na kalhoty, pásky a kravaty, šátky i další praktické doplňky.
Pro přehledné uskladnění drobnějších věcí se skvěle hodí také závěsné koše, které lze v případě potřeby ze skříně vyjmout a přenést třeba na jiné místo v bytě.

Now! flexx by Hülsta, univerzální modelová řada pro šatny i šatní skříně, ceny podle konkrétního zadání, foto Homestyle

Jak uspořádat prostor

Obecně platí, že do nejvyšších polic ve skříni nebo v šatně patří to, co denně nepoužíváte, například sezónní oblečení, povlečení či třeba ručníky. Do prostoru, který se nachází ve výšce 70 až 150 cm (měřeno od podlahy), pak uložte vše, bez čeho se denně neobejdete. Nejčastěji chodíte do skříně pro spodní prádlo a ponožky, pro oblečení na denní nošení, ale také pro doplňky. Spodní část skříně by pak měla patřit zejména těžším či objemnějším předmětům a botám.

Skådis systém zahrnuje děrovanou desku a variabilní doplňky, velikost desky 76 x 56 cm, 679 Kč. foto Ikea

Několik čísel

Budete do skříně ukládat věci na ramínkách? Pak byste měli volit takzvaný standardní typ s minimální hloubkou 60 cm, aby vám ramínka nepřekážela, kdykoli budete chtít skříň zavřít. Chcete-li mít věci vyložené jen na policích, postačí vám skříň s hloubkou kolem 40 cm. Pokud sem chcete ukládat věšet také saka, kabáty nebo delší šaty, měla by být skříň alespoň 120 až 160 cm vysoká.
Rozmístění a výška polic i rozestupy mezi zásuvkami a výsuvnými koši pak závisí na rozměrech ukládaných předmětů. Budete-li do police pro boty stavět také kozačky, pak by měl být rozestup mezi jednotlivými patry cca 40 cm. Pro uložení běžných párů bot postačí výška polic přibližně kolem 15 až 20 cm.

Organizér do zásuvky, variabilní nastavování přihrádek, každý proužek měří 52,5 x 15 cm a lze je zkrátit nebo rozšířit podle potřeby, 229 Kč / 6 ks. foto Tchibo

Zásadní otázky

O tom, jaké vnitřní vybavení budete ve skříni potřebovat, rozhodne několik základních otázek. Kromě přesných rozměrů (skříň by měla určený prostor vyplnit beze zbytku nejlépe od podlahy až po strop), byste měli znát i další parametry:

  • Bude skříň sloužit k ukládání pouze běžných kusů oblečení, nebo také kabátů, bund a bot?
  • Plánujete do skříně ukládat kromě oděvů také sportovní potřeby, spotřebiče či další věci do domácnosti?
  • Jaký typ dveří zvolíte – posuvné, nebo klasické otočné, a také kolik dveřních křídel plánujete?
  • Chcete propojit šatnu či šatní skříň ještě s technickým koutem nebo prostorem pro převlékání?

Skříně s nábytkovými dvířky potištěnými digitální grafikou T.overface s motivem Umakart, od 1392 Kč/m2, foto Trachea

Několik tipů pro rychlou orientaci

  • Trika a svetry uspořádané ve sloupcích vám pomohou s rychlým výběrem.
  • Košile se vyplatí skladovat na ramínkách, nejlépe na dvou šatních tyčích nad sebou, nebo na kombinovaném věšáku, na nějž nad sebe zavěsíte hned několik ramínek najednou.
  • Zásuvky s dekorativním čelním panelem a výsuvné koše můžete nechat na očích, anebo je schovat za posuvné dveře podobně jako zbytek skříně.
  • Držáky na boty raději ukryjte do skříně, prostor bude působit uklizeně.
  • Mělké zásuvky jsou daleko přehlednější než ty vysokoobjemové.
  • Boxy ve spodní části skříně, zejména ty s rozměrnější, se vyplatí opatřit kolečky, manipulace s nimi bude mnohem snazší.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: se souhlasem firem Ikea, Homestyle, Tchibo, Trachea

Uložit

Uložit

Datum vydání: 23. 7. 2021

Edit: