Správný stůl a správná židle

Po staletí je jídelní stůl vnímán jako symbol pospolitosti, bezpečí a pohody. V dobách, kdy nebyly obýváky s pohodlnými pohovkami, kdy kuchyni představovala velká pec sloužící i ke spaní, byl důležitým středobodem domácnosti. U něj se scházela rodina při obědě, při šálku čaje nebo při ručních pracích. Důležitou funkci – stmelovat blízké – si jídelní stůl drží i dnes.

Rozdíl proti minulým staletím spočívá v tom, že kromě velikosti odpovídající početnosti rodiny a také bytelnosti – to aby dokázal plnit svou úlohu bez zaváhání – jsou na něj kladeny ještě další nároky. Není to ledajaký stůl, nelze jej srovnávat s jídelním stolem v restauraci nebo se stolem v zasedací místnosti v zaměstnání, byť výškou i rozměry stolní desky se může podobat. Od rodinného domácího stolu se očekává ještě pohodlí a splňovat by měl i určité estetické nároky vycházející z vkusu majitelů, povahy interiéru, případně trendů.

Německá Ballerina nabízí několik typů stolů barevně a materiálově sladěných s kuchyní. Příkladem je sestava stolu s lavicí s matně eloxovanými podnožemi. Jídelní a stolová deska jsou na výběr v desítkách dekorů. www.ballerinakuchyne.cz

DO KRUHU, ČI S ROHY?

Můžete zvolit jídelní stůl vyrobený na míru, sériově vyráběný kus nebo drahý designový výrobek, v zásadě budete ale volit mezi kulatým, oválným, obdélníkovým a čtvercovým provedením stolní desky.
Sníte o stole kulatém? Má jistě své kouzlo. Jednak je jeho tvar opředený historickou symbolikou, ale i v běžném životě rodiny bez politického podtextu má své výhody, například dokáže vytvořit přátelštější atmosféru. Nevýhodou ovšem je, že je náročnější na prostor. Vyžaduje dostatečný odstup od stěn a dveří, a to jednak pro pohodlné užívání, ale i proto, aby měl možnost v interiéru dostatečně vyniknout. Pro početnější rodinu už příliš vhodný není. Kulatý stůl o metrovém průměru pohodlně poslouží čtyřem osobám. Nemá-li vaše jídelna rozměry malé tělocvičny a potřebujete usadit ke stolu šest lidí a více, pak už je vhodnější stůl oválný nebo kulatý s možností rozložení. Osm a více osob se pak bez větších potíží vejde jen ke stolu obdélníkového tvaru, který ovšem může být rovněž rozkládací.

Rozkládací jídelní stůl Millie se pyšní krásnou stavbou a konstrukcí na nohách z masivního dubového dřeva, deska lakovaná MDF, rozměr 95 x 180 cm, 16 799 Kč. Sada dvou jídelních židlí Moon (56 x 86 x 46 cm), kovové nohy, dřevěná konstrukce, potah z pravé kůže, 12 699 Kč. www.bonami.cz

POČÍTEJTE CENTIMETRY

Samotný tvar stolu ještě není zárukou, že u něj bude posezení příjemné. Vyplatí se počítat, a to bez nadsázky, centimetry, už jen z toho důvodu, že častěji než svoboda prostoru řídí výběr zařízení interiéru naopak nedostatek místa. Pro pohodlí potřebuje dospělý člověk na stolní desce plochu širokou alespoň 60 centimetrů a hlubokou nejméně 30, lépe však 40 centimetrů. Další centimetry, ideálně alespoň dvacet, by měly být k dispozici uprostřed, a to pro odkládání hrnců, pekáčů, mis atd. Z toho vyplývá, že stůl by měl být široký 80 až 100 centimetrů. Bude-li užší, můžete mít problém s nedostatkem místa, bude-li o hodně širší, počítejte s horší dostupností věcí uprostřed.

VÝŠKA TAKÉ ROZHODUJE

Standardní výška jídelních stolů bývá kolem 75 centimetrů. O pohodlí ale samozřejmě rozhoduje výška postavy uživatelů – a ta nemusí být vždy jednotná. K příjemnějšímu posezení pro osoby menšího vzrůstu poslouží sedáky na židli, u vyšších členů domácnosti lze zase zvolit nižší židli – rozhodně nemusejí být všechny stejné, a to ani rozměrově, tvarově, ani designově. Konečně k pohodlnému usedání i vstávání od stolu potřebujete, aby kolem něj byl volný prostor alespoň 75 centimetrů. Stejně velký prostor nechte volný v případě, že potřebujete, aby se kolem obsazeného stolu dalo navíc procházet.

Čalouněná židle Ena Felt s nohami z dubového dřeva z nábytkové kolekce Ena od značky Gazzda, design Salih Teskeredzic. Rozměr 58 x 85 x 45 cm, výška sedu 46 cm, 7209 Kč. www.bonami.cz

Jídelní set T40 (hülsta) se vrací k venkovskému a horskému stylu. Materiál dub nebo ořech, rozměry od 160 x 95 cm do 280 x 110 cm. Cena ve větším provedení 80 612 Kč. Lavice v délce 120 cm je za 32 088 Kč. www.homestyle.cz

ŠPATNÁ ŽIDLE VŠECHNO ZHATÍ

Ani sebelépe propočítaný a vybraný jídelní stůl neudělá dobrou službu, pokud k němu zvolíte špatnou židli. Tyto dva kusy nábytku se navzájem doplňují, pohodlí jednoho závisí na tom druhém. Židli tak samozřejmě vybírejte podle materiálu, tvaru, ergonomie, ale zároveň podle stolu, k němuž bude určena. Pokud máte tu možnost, lze jen doporučit vyzkoušet si před koupí posedět na vybrané židli u vybraného stolu, zda si opravdu „rozumějí“.

Jídelní, ne pracovní

Ačkoli i u jídelního stolu možná často pracujete, nelze na jídelní židli klást stejné nároky jako na tu, která má přijít ke stolu pracovnímu. Zatímco u pracovního stolu se uplatní židle se sedákem svažujícím se dopředu, u jídelního by měla mít naopak lehký sklon sedáku směrem dozadu, abyste si nemačkali žaludek. Zaměřte se i na tvar sedáku. Při rychlém testu v obchodě to možná nepoznáte, ale při delším sezení se mohou nedostatky projevit. Sedák nesmí tlačit sedícího do dolních končetin, například ostrými hranami, protože tak může negativně ovlivňovat průtok krve.
Když se s židlí přisouváte ke stolu, nesmí sedák bránit, mezi ním a deskou stolu by měl být volný prostor 25 až 30 centimetrů (běžná výška sedáku je 44 až 46 centimetrů). Na pohodlí židle se pak může podepsat i její nedostatečná stabilita – i z toho důvodu jsou oblíbené židle, jejichž nohy se lehce rozbíhají směrem od sebe. Konečně pokud jde o područky, mají své výhody, například osobám s pohybovým omezením mohou ulehčit vstávání. Dnes již není neobvyklé, že je jeden typ židle nabízen ve dvou provedeních, a to s područkami i bez nich, k jednomu stolu tak můžete použít obě varianty.

Rozkládací stůl BJURSTA. Díky dvěma přídavným dílům, které jsou uložené pod deskou, se ke stolu vejde čtyři až osm osob. Délka 175 až 260 cm, šířka 95 cm, výška 74 cm, dřevotříska, jasanová dýha, průhledný akrylový lak, 3990 Kč. www.ikea.cz

Jídelní židle Gubi, 12 699 Kč, www.westwing.cz

Igor – pevný dřevěný designový jídelní stůl od výrobce Antonello s atypicky řešenými nohami je z páleného dubu nebo ořechu Canaletto. Dostupný ve třech rozměrech – 200 x 100, 240 x 108 a 300 x 108 cm, výška 76 cm. Od 101 700 Kč. www.jvpohoda.cz

NADČASOVÉ A TEPLÉ DŘEVO

Nelze tvrdit, že zvolíte-li stůl plastový, skleněný nebo laminátový, uděláte chybu. Chcete-li ale zaručenou klasiku, nevyslovitelně příjemný pocit, který vás možná k jídelnímu stolu bude táhnout, aniž si to uvědomíte, zvolte stůl dřevěný. Jeho originální kresba, přirozená krása i teplo, které vyzařuje, patina, již časem získá, je to, čím se vám bude odměňovat po mnoho let u snídaně, oběda, večeře, u kávy i sklenky vína. A nemějte strach, dřevěný stůl si dobře porozumí s židlemi z jakéhokoli materiálu, nebojte se kombinací.

PRAKTICKÉ STRÁNKY

Pohodlí samotné židle to neovlivní, ale stolování může nepříjemně rušit vrzání židle o podlahu, kterou může pohyb židle i poškodit. Problém vyřeší samolepicí plstěné podložky.
Zmínit je třeba ještě případné polstrování – zvažte, zda nebudou praktičtější snímatelné prací potahy, které se osvědčí v domácnosti s malými dětmi nebo i kočkou, která si ráda na židli pohoví.
Nepodceňte také snadnost uchopení židle do ruky a pohodlnou manipulaci s ní.

Jídelní stůl ET 1900 (hülsta) vyniká subtilní konstrukcí a úžasnými rozměrovými možnostmi – od 160 x 98 cm do 335 x 98 cm. Materiály: kouřový dub, přírodní dub, ořech, strukturovaný buk a bílý lak, od 59 752 Kč. Jídelní židle D27 od 18 228 Kč. www.homestyle.cz

DO MALÝCH PROSTOR

I v malých bytech, kuchyních a jídelnách je třeba občas pohostit větší počet lidí, než v domácnosti standardně žije. Pak se poohlédněte po stole rozkládacím, který se zvětší právě jen pro konkrétní příležitost. Stejnou službu poskytnou skládací či stohovací židle, které mohou v době nečinnosti spočívat v komoře nebo zavěšené na háčcích, aniž by zabíraly cenné místo.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 3. 6. 2017

Edit: