Squat v Pařížské 23 potřetí: Domov jako galerie

Byt E v posledním pátém patře secesního domu v Pařížské 23 jakoby mapoval historii i současnost českého i světového designu. Je totiž plný designových ikon známých tvůrců, které ladí s vybavením jednotlivých místností, ale zároveň i tak trochu provokují.

Podobně jako byt D, který jsme vám představili v březnovém čísle Pěkného bydlení, i tento prostupuje hned dvěma podlažími. A také zde se dá po schodišti, spojujícím obě podlaží, vystoupat až na střechu, kde se vám z prostorné terasy vybavené krbem otevře překrásný výhled na centrum Prahy.
Za dispozičním řešením bytu stojí známá architektka Ivana Dombková, o finální podobu interiérů se postarala architektka Lenka Míková, která prostorám jednotlivých místností vdechla unikátní atmosféru. Útulné a zároveň inspirující prostředí spoluutváří nejen pohodlný nábytek a originální designové předměty, ale také množství pokojových rostlin, které z bytu uprostřed metropole činí dokonalou oázu klidu a pohody.
Na rozdíl od ostatních bytů v domě zde nenajdete vysoké stropy. Byt E totiž zaujímá plochu půdní vestavby, vybudované dodatečně při rekonstrukci v roce 1999.
„Pro tento byt je charakteristická spíše intimita,“ vysvětluje Lenka Míková. „Intimnější náladu se snažím podtrhnout i použitím mnoha dekorativních lamp s různými světelnými efekty.“

Vstup do odpočinkové části

Ve spodním patře bytu se nachází vstupní hala, odkud vedou dveře do čtyř pokojů: do ložnice rodičů s velkým střešním oknem, do dětského pokoje, do pracovny a pokoje pro hosty, přičemž ke každé místnosti přináleží samostatná koupelna. Od vchodových dveří projdete podél úložných prostor na chodbě až do haly se schodištěm, po němž lze vystoupat do druhého patra. Přímo naproti schodišti architektka umístila odpočinkové zákoutí s dvoumístnou pohovkou Tulešice od Modernisty a skleněnou lampou Tim od designérů z Olgoj Chorchoj. Přímo nad zákoutím upoutá vaši pozornost prosklený průhled, který tvoří podlahu kuchyňského koutu v dalším patře bytu.

„Dvě nejstarší židle stojí v čele stolu proti sobě a povídají si,“ vysvětluje s úsměvem Lenka Míková.

Klidné zázemí

Nejvzdálenější od vchodu je hlavní ložnice, z jejíhož okna se otevírá široký výhled do okolí domu. Kromě postele, zhotovené na míru podle návrhu I. D. Arch, a základního vybavení tu najdete dekorativní zrcadlo Bertram od Andrey Fišarové a rozměrný obraz od malířky Iry Svobodové.
Dekorativními solitéry je vybaven i dětský pokoj, kde najdete polici Zigzag od studia DeForm a na ní různé dřevěné hračky a další zajímavé doplňky z produkce ateliéru Vrtiška-Žák či od Ladislava Sutnara z 30. let. Místnost zútulňují textilie značek Stockist a Marthi Design i v rohu stojící lampa Láska z projektu Oáza Collection designérky Kláry Šumové a Dirka Wrighta. Stěnu zdobí plakát ilustrátorky Marii Makeevy, jejíž další díla jsou k vidění i na chodbě.
Pracovna je vybavena starým stolem a otočnou židlí od firmy Modernista v kombinaci s jednoduchou knihovnou Shelf One z produkce Master & Master. Z dílny stejné značky pochází i stolek Flat Narrow v pokoji pro hosty, doplněný židlí a stoličkou vybranou u firmy Stockist. Pozornost tady ale upoutají především designové lampy – Hadovka od studia Dechem z Cihelna Concept Store a lampa Muffins Wood 0.4 od Lucie Koldové.

Do druhého patra

Po schodišti z haly pak vystoupáte do obytného prostoru v horním patře, kde převažují přírodní materiály a jehož jádro tvoří obývací část propojená s jídelní a kuchyňskou. Všude můžete obdivovat nejrůznější umělecké předměty. Například u jídelního stolu stojí kubistická židle Pavla Janáka z roku 1911, kterou dodala firma Modernista, židle od Arneho Jacobsena z padesátých let, dodaná společností Stockist, i židle od Vlastislava Hofmana ze začátku 20. století. Jídelní stůl z hrubě nařezaného masivního dřeva od sochaře Matěje Hájka byl navržen přímo pro tento byt. Nad ním v kontrastu visí křehká skleněná svítidla Bandasky od studia Dechem.
„Celé je to o pocitu, vybavení jsem navrhovala spíš intuitivně tak, aby jednotlivá zákoutí vytvářela různé nálady. Baví mě zkoušet kombinace, které třeba nejsou úplně obvyklé nebo okoukané,“ vysvětluje Lenka Míková kombinování předmětů z různých období.

V srdci bytu

V obývací části vás upoutá jednoduchá kožená pohovka Axel a stolek Bella Coffee Table, opět dodané firmou Stockist, v kombinaci s houpacím křesílkem Rocking Chair od studia Deform. Stěny zdobí fotografie od výtvarnice Bet Orten – jedna jako tisk na plechu a druhá v podsvíceném rámu. Dekorativní „obraz“ funguje zároveň jako lightbox a spolu s ikonickou lampou Baloon designérky Lucie Koldové se stará o náladové osvětlení prostoru. Příjemný došlap bosých nohou vám poskytne kruhový koberec od značky Moooi, jenž dodala firma Bulb.

Kdo tu bydlí:

Josef, Ida a Sebastián

Úplně až pod střechou domu v Pařížské žije mladá tříčlenná rodina: architekt a designérka s malým synem. Podobu bytu formovala povolání rodičů – najdete tu spoustu designových předmětů, které oba partneři nasbírali postupně během života, a to nejen díky své práci, ale i přičiněním svých přátel a známých. Ne náhodou tak byt působí na první pohled jako galerie, kde by jednotlivé exponáty mohly vyprávět o cestě za svými majiteli poutavé příběhy.


Lenka Míková

Plno věcí se podaří odkrýt až během samotné stavby.

Interiér bytu v pátém patře vytvořila architektka Lenka Míková, která do prostoru zakomponovala ikonické i současné produkty českého designu. Pro většinu architektů jsou renovace daleko těžší než novostavby. Lenka Míková to však má přesně naopak.
„Nedává smysl rozšiřovat města na úkor krajiny, spíš bychom je měli zahušťovat a hledat nové způsoby úprav a využití stávajícího. Osobně mi vyhovuje, když mám v rámci rekonstrukce dané určité vstupní podmínky, jsou pro mě odrazovým můstkem. Na začátku si vždy chci uvědomit hodnotné prvky daného prostoru: co má smysl zachovat a co mu dává určitý charakter, to se pak snažím podpořit a očistit od přebytečných nánosů a necitlivých zásahů. Někdy si u toho připadám skoro jako detektiv, který odhaluje různé vrstvy a souvislosti.
www.lenkamikova.com

Nad pražskými střechami

Střešní terasu nad obytným prostorem vybavila architektka plynovým krbem Attika od firmy Ardo keramika a kolem něho rozestavila židle a houpací křeslo značky Houe, které objevila v prodejně firmy Stockist.

Text: Naděžda Vondrášková

Foto: Dagmar Vyhnálková

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 1. 5. 2017

Edit: