Stavba s architektem

Ve fázi plánování stáli naši hostitelé, tak jako každý investor, před řadou závažných rozhodnutí. Nyní oceňují, jak přínosné bylo, že požádali architektonický ateliér Schaufler-Roskovec o individuální projekt.

Mladá rodina bydlela ve velkém třípokojovém bytě ve starší zástavbě uprostřed krajského města. S ohledem na to, že měli dvě malé děti, syna a dceru, vyvstala otázka, co dál. Jednou možností bylo koupit větší byt se čtyřmi pokoji. Chtěli, aby byt měl větší terasu nebo výstup na nějakou, byť jen malou, zahrádku. Zjistili, že takový byt není možné ve městě najít, proto se rozhodli postavit si vlastní dům.

15

1

2

Jednopodlažní objekt stojí na mírném jihozápadním svahu. Odvětrávaná fasáda z lamel ze sibiřského modřínu se střídá s prosklenými stěnami, jejichž stínění obstarávají posuvné panely s černými lamelami. Plachta poskytuje stín nejen terase, ale účinně stíní i obytný prostor za skleněnou stěnou.

První kvalita – pozemek

Sehnat vyhovující pozemek trvalo asi dva roky. „V pěkných lokalitách se moc volných pozemků nenajde, anebo jsou velmi drahé,“ hodnotí náš hostitel. „Původně jsme měli zájem nevzdálit se příliš od centra, oba jsme zvyklí na život ve městě. V místech, která jsme preferovali jako naše budoucí bydliště, nebyly volné parcely, museli jsme začít hledat i v jiném směru. Konečně jsme našli tento pozemek v zeleném údolí řeky. S majitelem jsme vyjednávali asi rok, než jsme se dohodli.“ Na svahu mírně spadajícím k jihozápadu byla zahrada s chatou, díky tomu byly na pozemek přivedené inženýrské sítě.

3

Společný obytný prostor zahrnuje kuchyň, jídelní a relaxační kout. Subtilní stolky z betonu jsou od firmy Gravelli, s.r.o.

4

Na podlaze jsou dubové třívrstvé lamely napuštěné olejem. Z dubu jsou rovněž skříňky pod televizorem.

Architekty vybrali podle jejich práce

Po vyhodnocení představ a požadavků kladených na kvalitu svého příštího obydlí a s ohledem na orientaci a terénní parametry pozemku se majitelé rozhodli pro individuální projekt. Oslovili architekty Radka Schauflera a Jakuba Roskovce, jejichž práce zveřejněné ve specializovaných časopisech se jim líbily. „Měli jsme jasný požadavek týkající se vnitřní dispozice. Chtěli jsme jednoznačně vymezené a dveřmi oddělené tři zóny: společnou, rodičovskou a zónu dětí. Od začátku jsme si přáli přízemní dům. Žádné omezující stavební regulativy zde nebyly. Architekti mohli svobodně tvořit, nic nebránilo zastřešení objektu plochou střechou.“

Vyjádření architektů

„Jednopodlažní dům jednoduchého obdélníkového půdorysu je posazený do svahu po vrstevnici. Celým domem prochází hlavní komunikační osa. Obytné místnosti kromě jediné jsou orientovány ze svahu, k jihozápadu, s výhledem na protější zelený svah. Na druhou stranu, směrem do svahu, jsou situovány hlavně všechny obslužné a technické prostory. V centru objektu se otvírá společný obytný prostor zahrnující kuchyň a jídelní část. Společný prostor je posuvnými dveřmi oddělen na jedné straně od části rodičů, na protější straně od zóny děti. Utváření terénu a umístění přístupové komunikace pod spodní hranicí pozemku vedlo k navržení samostatného objektu, v němž je kryté parkování pro dva vozy a sklad.“

5

6

7

Kuchyňská linka uspořádaná ve dvou pásech je z matně lakovaných MDF desek. Dostatek denního světla přivádí široké nízké okno nad pultem.

8

Přiznané materiály

Tři strany domu jsou vyzděné ze škvárobetonových tvárnic Tesuz, zevnitř neomítnutých. „Specifickým prvkem projektu je v interiéru přiznaná konstrukce, v tomto případě tvárnice suchého zdění,“ říká majitel. „Na tom jsme se bez problému shodli, protože se nám líbí moderní design, jsme přístupní různým i netradičním řešením. Byli jsme se podívat v interiéru postaveném stejnou technologií a hned se nám to líbilo. Na přední straně domu je odvětrávaná dřevěná fasáda s lamelami ze sibiřského modřínu. Stejné lamely vyplňují posuvné panely sloužící k zastínění prosklených stěn a jsou použité také na oplocení a bráně.“

10

11

V neutrálních barvách laděná koupelna rodičů je vybavena prostorným sprchovým koutem.

12

Děti mají v koupelně vanu se sprchovým setem.

Nebylo kam uhnout

Investoři si našli generálního dodavatele stavby, pouze tepelné čerpadlo koupili přímo. Vlastní stavba trvala necelý rok. Na řádnou realizaci projektu dohlíželi architekti i nezávislý stavební dozor investora. „Projektová dokumentace byla podrobně zpracována pro provedení stavby, nebylo kam uhnout,“ pochvaluje si majitel.
„Určitě si myslím, že pro návrh domu je lepší obrátit se na architektonický ateliér. Nekupovat konfekční projekt, přizpůsobit dům vlastním požadavkům a konkrétnímu místu. Spolupráci s architekty bych znovu upřednostnil, protože výsledek stojí rozhodně zato.“

13

14

Dcera chtěla růžový pokoj. Na podlaze je marmoleum malinové barvy.

VIZITKA DOMU

Autoři projektu:
Ing. arch. Radovan Schaufler, Ing. Jakub Roskovec, Schaufler–Roskovec, s.r.o.
Dodavatel stavby: Insky s.r.o., Ústí nad Labem
Interiéry: VINT, s.r.o., Ústí nad Labem
Plocha pozemku: 980 m2
Zastavěná plocha: cca 300 m2
Užitná plocha: 166 m2
Nosné zdi: tvárnice TESUZ
Konstrukce stropu: dřevěné nosníky
Střešní krytina: odvětrávaná dvouplášťová plochá střecha, asfaltové pásy
Fasáda: odvětrávaná dřevěná, sibiřský modřín
Okna: dřevěné rámy, trojité zasklení, posuvné žaluziové panely
Vnitřní dveře: dřevěné, tvrdý lesklý lak, skryté zárubně a panty
Podlahy: dubové třívrstvé lamely napuštěné olejem, velkoformátová dlažba, marmoleum
Systém vytápění: tepelné čerpadlo vzduch-voda, krb, tříplášťový nerezový komín.
Paluba kryté terasy je z tvrdého exotického dřeva.
Stínění textilní plachtou (KONTIS PRAHA, s.r.o.) na nerezové konstrukci.

9

SCHAUFLER-ROSKOVEC, s.r.o.

Autoři projektu:
Ing. arch. Radovan Schaufler
Ing. Jakub Roskovec

Oba jsou spolužáci z Fakulty architektury ČVUT Praha.
Od roku 1993 působí ve společné
kanceláři Schaufler-Roskovec, roku 2001
založili společnost Schaufler-Roskovec, s.r.o.
Navrhují rodinné domy od studie až po
realizaci na klíč, obchodní stavby,
občanské stavby, rekonstrukce, rozsáhlé
stavební úpravy i interiéry.
Získali ocenění v soutěžích Národní
technická knihovna v Praze (2001)
a Janáčkovo kulturní centrum v Brně (2003).

www.schaufler-roskovec.cz

Text a foto: Pavel Rydl

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 18. 11. 2017

Edit: