Svátek designu na Supersalone

V italském Miláně proběhla „postpandemická“ verze veletrhu Salone del Mobile. S názvem Supersalone čekalo návštěvníky proticovidově upravené výstaviště.

Návrh jedné z výstavních hal speciální akce Supersalone, která proběhla 5. až 10. září. Nechyběly odpočinkové zóny a přednáškové „auly“. U východní brány výstaviště vznikl zelený prostor se stromy.

O poznání skromnější přehlídka Supersalone z letošního září byla speciální edicí obřího veletrhu Salone del Mobile, který byl kvůli pandemii covidu v dubnu 2020 i 2021 úplně zrušen. Chápána je jako úspěšný předskokan výročního 60. ročníku veletrhu v příštím roce. A přestože Supersalone proběhl „pouze“ ve čtyřech rozlehlých halách výstaviště Fiera ve čtvrti Rho, byl bez obřích stánků vystavujících firem přehledný a zajišťoval plynulý průchod návštěvníků. Zásluhu na tom má kurátor Stefano Boeri, který navrhl tzv. koncept designové knihovny, tedy umístění vystavovaných produktů na svislé stěny, které zároveň vytvářely průchozí uličky. Pojetí to bylo netradiční, zajímavé a v současné době úplně ideální. Celkem se tu prezentovalo 425 značek (z toho 84 % z Itálie), 170 mladých studentů designu z 22 zemí a 39 nezávislých designérů. Za šest dní prošlo výstavištěm na 60 000 návštěvníků. Součástí akce byly i diskuze Open Talks, kterých se účastnila řada slavných designérů a architektů. Ve městě pak ožil tradiční Milan Design Week, kdy showroomy světoznámých značek zvaly do svých prostor návštěvníky na prohlídku interiérového designu. V Miláně jsou tři hlavní oblasti, a to Brera, Duomo a Milano Città, které nejen díky krásnému letnímu počasí doslova tepaly obnoveným životem. A přestože na Supersalone české firmy nevystavovaly, v budově Generálního konzulátu ČR v Miláně proběhla výstava Českého centra, v níž se představili talentovaní umělci Oldrich Voyta a Karel Matějka.

 

text Vanda Jesenská foto archiv firem a veletrhu

Edit: