Světlo v ložnici - na čtení i pro intimitu

Jeden lustr v ložnici rozhodně stačit nebude. Svou práci zastane i dekorativní svítidlo, které se postará o intimní atmosféru místnosti, u postele by pak neměly chybět lampičky na čtení.

Lustr u stropu

V ložnici je vhodné mít hned několik různých typů svítidel. Centrální osvětlení místnosti by měl mít na starost lustr nebo velká lampa visící od stropu dolů, která nasvítí ložnici dostatečně tak, abyste se tu mohli bez problémů pohybovat i v noci.
Pokud máte místnost s nízkým stropem, volte místo závěsného typu plochý model přisazený ke stropu nebo zasazený do stropního podhledu.
Jako typy zajišťující tzv. centrální osvětlení, jsou vhodná svítidla se zakrytým světelným zdrojem, jež poskytují místnosti nepřímé světlo a nesvítí vám přímo do očí, i když ležíte v posteli.
Centrální osvětlení byste měli mít možnost ovládat jak od vstupních dveří ložnice, tak i přímo z postele.

Kolekce Ikea PS 2014, stolek dokáže posloužit jako odkládací stůl, lampa a přihrádka na časopisy, 68 x 38 x 113 cm, 1990 Kč, www.ikea.cz

Kolekce Bolsano zahrnuje závěsné, stolní a trojramenné svítidlo z oceli, chromu a matného skla, od 1490 Kč, www.eglo.cz

Doplněk i dekorace

Hlavní světelný zdroj v místnosti je vhodné doplnit nástěnnými a stolními lampami i vysokými modely stojacích lamp stojícími na podlaze. Právě tyto zdroje alternativního tlumeného osvětlení se postarají o dotvoření intimity v místnosti. Pokud jsou vybaveny tzv. stmívači, umožňujícími plynulou regulaci intenzity osvětlení, můžete si s atmosférou v ložnici hrát přesně podle vašich představ a nálady.

Svítidlo Sole 460 z designové kolekce Zumaline, materiál kov a akryl, 46 x 20 x 144 cm, 5750 Kč, www.elusia.cz

Nástěnné svítidlo Pasteri, ocel, matný nikl a textil, polohovatelné, 2290 Kč, www.eglo.cz

Světlo k posteli

K posteli patří samozřejmě také menší lampička, u níž můžete nastavit směr světla, popřípadě i jeho intenzitu. Budete si moci posvítit přesně tam, kam je potřeba, a přitom nevzbudíte spícího vedle vás. Ideální jsou lampy s ramenem opatřeným kloubem a s otočným či výškově nastavitelným stínítkem. Jako zdroj plně postačí žárovka o síle do 40 W. Jako příruční osvětlení, které je vhodné i na čtení, poslouží stolní lampy, které můžete umístit třeba na noční stolek nebo na nástěnnou polici blízko postele, dále nástěnné typy nebo lampičky, jež lze uchytit na polici nad lůžkem nebo přímo na čelo postele.

Bateriemi napájené svítidlo Osram Doorled s neutrálním bílým světlem (4000 kelvinů) se hodí jak k posteli, tak nad dveře ložnice, od 379 Kč, www.ledvance.com

Stropní svítidlo Oviedo, materiál ocel, chrom, hliník a sklo, patice s označením G9-ECO, 3490 Kč, www.eglo.cz

S LED svítidly opatrně

Patří LED (dioda emitující světlo / Light-Emitting Diode) vůbec do ložnice? Odborníci se shodují v tom, že s LED svítidly bychom v ložnici měli spíše šetřit. Barva LE diod se skládá ze tří spekter, červeného, zeleného a modrého, z nichž je to právě modré světlo, které pro náš organismus před spaním není vhodné. Jeho vlnová délka totiž dokáže blokovat informaci o tom, že nastal čas, aby se tělo uvolnilo a odpočívalo.
Právě potřeba spánku a střídání režimu den – noc úzce souvisí s hormonem melatoninem, jehož tvorba je během dne v mozku zastavena a spouští se opět s pohasínajícím denním svitem, přičemž maxima dosahuje v noci mezi druhou a čtvrtou hodinou.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2017

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 26. 9. 2017

Edit: